Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младият учен беше удостоен с награда " Питагор"

Доц. Георгиев: Важно е да създадем подходяща среда за работа на студентите

Университет "Проф д-р Асен Златаров"има амбицията да стане да стане изследователски  център, каза в предаването "Влез в час" доц. Йордан Георгиев. Предстои въвеждането на чуждоезиково обучение:

"Тази година предстои обучение и на студенти по медицина на английски език. Надяваме се да успеем да открием фармацевтичен факултет,да продължи да се развива университетът. Изключителна енергия и внимание влага академичното ръководство, нашите студенти са много амбицирани."

Преди дни доц. Йордан Георгиев получи наградата " Питагор" за млад учен. Научните му приноси  са свързани с намирането, хроматографското пречистване, изследването на структурата и имуномодулиращото действие на полизахариди, изолирани от български лечебни растения, ядливи гъби и слабопроучени цианобактерии и антарктически дрожди.

 Моят път беше много трънлив, обясни преподавателят. С много падове, но и с постижения, за които благодаря на колективите, с които съм работил:


"За мен е много важно да създадем подходяща среда за работа на студентите.Ръководството подкрепи нашата практическа работа с тях, тъй като работим изцяло с биологични течности, както на практика се случва в Медицинските университети. Имам амбицията да реализираме европейски проект, с който да закупим специфична молекулярно-биологична апаратура, за да развиваме гликобиологията и имунобиохимията. Радвам се, че получих този шанс и се надявам да не го пропилея."

През 2007 година доц. Георгиев завършва ПГТ" Асен Златаров", след това учи в Пловдив биотехнологии, след това продължава обучението си Биологическия факултет, специализира в различни страни, работи към БАН и преподава в Медицинския университет в Пловдив, специализира в няколко държави, но решава да се върне в родния Бургас. В момента преподава биохимия към бургаския медицински факултет.

Учителят по химия Лили Янева в Бургас поражда у Йордан Георгиев поражда интереса към науката, след това той се развива от преподаватели в университета:

"Повече от 11 години, аз се занимавах изцяло с изследователска работа, изолиране и пречистване на метаболити, изследване на тяхната структура, оценка на тяхната биологична активност."

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:





По публикацията работи: Десислава Златева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Неучебен е денят в няколко общини в Бургаско

Неучебен е денят в няколко общини в Бургаска област. Причината е усложнената метеорологична обстановка.  Днес и утре са неучебни за всички училища и детски градини на територията на община Поморие , с изключение на тези в общинския център и Ахелой, където учебният процес ще продължи. Това обяви със своя заповед кметът Иван Алексиев. Целта е..

публикувано на 20.02.25 в 07:35

Центърът за млади таланти с предизвикателство към четвъртокласниците на Бургас

Центърът за млади таланти в Бургас организира състезание по английски език за ученици в четвърти клас. В рамките на The English Stars Challenge децата ще преминат през четири кръга (лексика, граматика, говорене и слушане с разбиране) насърчаващи техните езикови способности, като най-изявените таланти ще бъдат допълнително поощрени. Благодарение..

публикувано на 18.02.25 в 16:55

Фондация „Пътеки към бъдещето“ награди 9 надарени ученици

Девет талантливи бургаски ученици са наградени за своите образователни постижения от фондация "Пътеки към бъдещето". Заради високите успехи, знания, труд и постоянство през годините, те ще получават стипендия в размер на 500 лева всеки месец в продължение на една календарна година.  Отличените са Виктория Емануел Степанян, 10 Г клас, ППМГ..

публикувано на 18.02.25 в 15:35

Безплатна платформа по математика в помощ на бургаските ученици

Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и Национално външно оценяване по математика в 4 и 7 клас. Платформата е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин, разказват създателите й. Кои са те как..

публикувано на 17.02.25 в 10:30
Комисията по заетост в Бургас утвърди Държавния план - прием за 2025/2026 г.

149 са паралелките за прием на ученици след седми клас в Бургаска област

В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година .  В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..

публикувано на 14.02.25 в 13:00

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния  план-прием за учебната 2025 – 2026 година.   За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..

публикувано на 14.02.25 в 12:30

Единадесетокласници посетиха Апелативния съд в Бургас

Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..

публикувано на 11.02.25 в 16:30