Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младият учен беше удостоен с награда " Питагор"

Доц. Георгиев: Важно е да създадем подходяща среда за работа на студентите

Университет "Проф д-р Асен Златаров"има амбицията да стане да стане изследователски  център, каза в предаването "Влез в час" доц. Йордан Георгиев. Предстои въвеждането на чуждоезиково обучение:

"Тази година предстои обучение и на студенти по медицина на английски език. Надяваме се да успеем да открием фармацевтичен факултет,да продължи да се развива университетът. Изключителна енергия и внимание влага академичното ръководство, нашите студенти са много амбицирани."

Преди дни доц. Йордан Георгиев получи наградата " Питагор" за млад учен. Научните му приноси  са свързани с намирането, хроматографското пречистване, изследването на структурата и имуномодулиращото действие на полизахариди, изолирани от български лечебни растения, ядливи гъби и слабопроучени цианобактерии и антарктически дрожди.

 Моят път беше много трънлив, обясни преподавателят. С много падове, но и с постижения, за които благодаря на колективите, с които съм работил:


"За мен е много важно да създадем подходяща среда за работа на студентите.Ръководството подкрепи нашата практическа работа с тях, тъй като работим изцяло с биологични течности, както на практика се случва в Медицинските университети. Имам амбицията да реализираме европейски проект, с който да закупим специфична молекулярно-биологична апаратура, за да развиваме гликобиологията и имунобиохимията. Радвам се, че получих този шанс и се надявам да не го пропилея."

През 2007 година доц. Георгиев завършва ПГТ" Асен Златаров", след това учи в Пловдив биотехнологии, след това продължава обучението си Биологическия факултет, специализира в различни страни, работи към БАН и преподава в Медицинския университет в Пловдив, специализира в няколко държави, но решава да се върне в родния Бургас. В момента преподава биохимия към бургаския медицински факултет.

Учителят по химия Лили Янева в Бургас поражда у Йордан Георгиев поражда интереса към науката, след това той се развива от преподаватели в университета:

"Повече от 11 години, аз се занимавах изцяло с изследователска работа, изолиране и пречистване на метаболити, изследване на тяхната структура, оценка на тяхната биологична активност."

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:





По публикацията работи: Десислава Златева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общинските съветници приеха важно решение за новото училище в „Крайморие“

Общинските съветници подкрепиха следващата стъпка за изграждане на ново училище в кв. „Крайморие“. То  ще е филиал на ОУ „Александър Георгиев – Коджакафалията“ и ще се намира на метри от морето. Това е възможно след като съветниците одобриха споразумението с ПК “Наркооп” да освободят част от съседния терен.  "Очаква се през лятото да се ползва от..

публикувано на 23.04.24 в 15:50

В Световния ден на книгата завършва "Маратонът на четенето" с БНР-Бургас (ВИДЕО)

На Световния ден на книгата и авторското право приключва „Маратонът на четенето“ на БНР-Бургас. В продължение на месец в училища и детски градини в Бургас представихме конкурса „Приказни истории с БНР-Бургас“, чието 8-о издание е в ход. Стотици истории, написани от деца за деца, събират седемте издания на сборника "Приказни истории с..

публикувано на 23.04.24 в 08:01

Бургаски ученици представиха в София проект за фотоволтаична централа

Деветокласниците Стилян Памуков и Владимир Иванов представиха свой проект на първия професионален форум за кариерно развитие в бранша, който се състоя в София.  Учениците представиха два инженерни макета, с помощта на които се илюстрира окачествяването на фотоволтаични панели и се изгражда, настройва, и оптимизира фотоволтаична електроцентрала...

публикувано на 22.04.24 в 16:00

Обновиха по проект дворовете на две детски градини в Бургас и М. Търново

Обновяване на дворните пространства и площадките на ДГ „Делфин“ в Бургас и на ДГ „Юрий Гагарин“ в Малко Търново, създаване на стационарен и мобилни хъбове, закупуване на два нови микробуса, обучения на здравни и образователни медиатори, са част от извършените дейности по проект „Заедно днес, заедно утре – местните общности в подкрепа на подобрено..

публикувано на 22.04.24 в 15:53

"Кариерно изложение 8.0 - с поглед в бъдещето"

Ученици от 11 клас на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации (ПГКПИ) представиха свои проекти, в областта на високите технологии, по време на кариерен форум в Бургас. Той се проведе за втора поредна година по инициатива на Стопанския факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ и неговия филиал в морския..

обновено на 22.04.24 в 10:42

Обявяват победителите от Олимпиадата по лингвистика

Днес ще станат ясни имената на победителите в Националния кръг на олимпиадата по лингвистика, който се провежда в Бургас. В него се включиха 120 ученици от VIII до XII клас от цялата страна. Днес се проведе отборното състезание, като отбори от по 3-ма или 4-ма души работят съвместно върху една тема. Времето за работа е до 3 часа...

публикувано на 21.04.24 в 11:39

Над 230 млн. лева се отпускат за 22 образователни програми

Двадесет и две национални програми с общ бюджет от 230 963 400 лв. за развитие на образованието одобри правителството. Две от тях са нови - „Безопасност на движението по пътищата“ и „Без агресия за сигурна образователна среда“ . Първата е на стойност 4 300 000 лв. и има за цел формиране и развитие на компетентността за отговорно поведение на..

публикувано на 20.04.24 в 08:47