Супермаркети прилагат трайно още един прийом, за да печелят от задължителното таксуване на пластмасовите кутии за храна от топлата витрина, отбелязват от платформата „Ние, потребителите“.
Те поставят предварително напълнените с маслини, салати и други хранителни продукти опаковки в разположените в търговските зали хладилни шкафове, обявяват само цената на съдържанието, но не и на кутията. Информация за заплащането на кутията липсва и върху и около хладилните щандове. Това разказа основателят на онлайн проекта за потребителски права Габриела Руменова и отбеляза, че практиката е заблуждаваща и нелоялна търговска спрямо клиентите.
„Законът за защита на потребителите задължава търговците да поставят в непосредствена близост до стоката нейната продажна цена. За стоките, които се предлагат в опаковка, цената за количеството и цената за единица мярка трябва да се поставят върху опаковката, а когато това не е възможно – в непосредствена близост до стоката. В случая с предварително напълнените с храна кутии и разположени в хладилни шкафове няма информация за таксуването на самите кутии нито в близост до тях, нито на залепените им етикети с цена за продуктите в тях“, коментира Руменова.
Извън нелоялните практики и триковете на търговците още стои въпросът как се изпълнява целта на директивата за намаляването на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда, след като продължава задължаването на потребителите да купуват пластмасовите кутии, макар и при „разделно“ заплащане. И дали нормативното изискване за таксуване на тези опаковки не се използва за творчество на нови нелоялни практики, тъй като не се изпълнява частта, свързана с осигуряването от страна на търговците на алтернативни варианти и насърчаване преминаването към такива, включително за многократна употреба.
"До момента сме свидетели само на въвеждането на такса от 20 стотинки за всички кутии – и пластмасовите, и предлаганите от някои от търговците биоразградими. Никъде обаче не се предвижда алтернативните опаковки да се таксуват. Освен това, наш преглед показа, че държави като Дания, Естония, Франция, Италия, Испания, Полша, Словения, Швеция, Австрия и други са въвели алтернативи и възможност клиентите да ползват свои кутии за многократна употреба", казва Руменова.
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни празнични инициативи. За предстоящия Великден на възрастните хора ще бъдат раздадени над 2 500 боядисани яйца, 1500 козунаци и ръчно изработени сувенири. 1 800 са възрастните хора в Бургас, на които..
Велики петък или Разпети петък, най-тъжният, най-тежкият ден – денят, в който е разпнат Божият син Иисус Христос , за да стане изкупителна жертва за греховете на човечеството – “изтезаван за нашите беззакония и мъчен за нашите грехове е принесен в жертва за греховете на цялото човечество”. Днес е ден на душевно пречистване и ден в който не се..
На Велики Четвъртък над 1000 великденски яйца боядисаха децата от училищата в Сливен в двора на църквата "Св. Богородица“. Голямото боядисване бе организирано от Сливенския митрополит Арсений. Дворът на църквата "Св. Богородица“ бе превърнат в работилница за боядисване на яйца. Всяко дете получи подарък и възможност за творческа изява..
В духа на съпричастност и човечност учениците, учителите и родителите на СУ „Христо Ботев“ в бургаския квартал "Черно море" организираха Великденски концерт и благотворителен базар под мотото „Доброто е избор“. Инициативата е в подкрепа на семейства с членове, страдащи от редки заболявания. „Изказваме искрената си благодарност към всички родители за..
На Разпети петък ви срещаме с митрополит Арсений. Как бургазлии ще посрещнат Възкресение Христово и равносметката на владиката година след неговото встъпване в длъжност е темата на разговора. Не подминаваме и зарята за Великден, която предизвика толкова противоречиви реакции. Интервюто на Десислава Златева с митрополита е в следобедния блок..
За трета поредна година жени от пенсионерския клуб в кв. Горно Езерово, читалище „Васил Левски 1937“ и община Бургас организират багрилница на Велики четвъртък. Пред погледа на жителите и гостите на града те показват как с естествени материали може да се боядисат яйца. Милена Дросева, секретар на читалището, обясни, че едно от най-важните..
И тази година потребителите на Домашен социален патронаж Бургас ще получат великденски ястия, боядисани яйца, козунак и подарък за предстоящите светли празници. Над 2500 са яйцата, които бяха боядисани, за да зарадват възрастните хора. Подаръците пък са изработени от деца и лица с увреждания от социалните услуги в града. Близо 1600 сувенири и..
Ремонтът на булевард „Мария Луиза“ не е включен в капиталовата програма на Община Бургас за 2025 година, съобщиха от администрацията. Въпросът бе..
На Разпети петък ви срещаме с митрополит Арсений. Как бургазлии ще посрещнат Възкресение Христово и равносметката на владиката година след неговото..
В Ямбол продължават засилените на служители на Областната дирекция по безопасност на храните проверки за произхода и качеството на продуктите за..