Цялата експедиция продължи около 4 месеца. Български химн, изсвирен от аржентинци, спасяване на учени и опасно преминаване през пролив са само част от историите на капитана. Според него с придобиването на кораба „Св. Св. Кирил и Методий“ България надскача своите предели. "Осигурява първо научните изследвания на нашите полярници за години напред и второ - възможността от това България да транспортира и да осигури логистична подкрепа за изграждането на бъдеща научна лаборатория, да отвори кръгозора на нашите учени и с това да спомогне те да излязат извън остров Ливингстън и да продължат да обикалят из други острови. Допълнително в лицето на проф. Пимпирев и неговите последователи, смея да твърдя, че България успя да стане една независима държава и да застане редом с други нации антарктически, с които смело да взима решения по това дали да се допускат други държави на континента или не", обясни той.
По време на експедицията българският екип успява да помогне и да съдейства на испанската полярна база. "Бедстваха близо 15 учени - испанци, канадци и французи. Бяха на съседен залив и бяха блокирани първо поради лошото време и второ поради това, че една от техните лодки беше извън строя. Наложи се да вземем бързо решение и в рамките на 4 часа успяхме да стигнем до точката на бедствие и да ги евакуираме от мястото, където бяха стояли повече от 11 часа. Бяха премръзнали, наобикаляха ги леопардови тюлени и явно вече са имали готовност да бъдат изконсумирани", разказа капитанът. Българите успяват да евакуират и друг испанец. "Испанците се оказаха доста екстремни личности. За да провеждат някакви научни изследвания оставяха по един учен, който живееше там повече от месец и половина само на консерви и на една палатка. В един момент, когато трябваше да го евакуираме този човек беше като Робинзон Крузо - с огромна брада. Евакуирахме го, защото бяха доста лоши условията. Това се случи, тъй като испанският кораб излезе извън строя и трябваше да поемем и неговите задачи в остров Ливингстън", разказа той.
По време на експедицията са положени бетонните основи на бъдещата българска научна лаборатория на Антарктида. "Предстои транспортирането на материалите за самата постройка. Това ще допринесе за изграждането на новия лабораторен блок, който е от три лъча и е едно от най-модерните съоръжения на континента. Най-хубавото е, че учените там ще имат отделни лабораторни постове за работа", поясни той.
Поемането на първата глътка въздух на Антарктида беше най-вълнуващия момент, посочи капитан II ранг Николай Данаилов. "Да усетиш самата чистота на средата, която те заобикаля. Невероятната тишина и спокойствие. Този континент е жив и диша постоянно. Човек там изпитва една любовна самота, която не може да бъде описана в никакъв роман. Това беше един от моментите, които ме грабнаха, а другият - заставането на Морска гара Варна, когато ме посрещнаха моите близки", разказа той.
Очаква се следващата научно-изследователска експедиция до Антарктида да започне през началото на ноември. Предвижда се чрез кораба, да бъдат стоварени там над 100 тона материали за бъдещата българска лаборатория.
Капитанът подари две парчета скала от Антарктида на кмета на Несебър Николай Димитров и на д-р Евтелпа Теоклиева-Стойчева, автор на "Златната книга на Несебър".Ямбол отбеляза празника на храбростта с военен парад, литийно шествие по централните улици и демонстрации по стрелба. На Гергьовден в Ямбол имен ден имат близо 4000 души. Традиционното литийно шествие с икона с вградена частица от мощите на Свети Георги, носена от военнослужещи и свещеници, премина по централните ямболски улици. „Пожелаваме..
По случай днешния 6 май - Денят на храбростта и празник на Българската армия, Авиомузеят в Бургас ще бъде отворен за посетители. Безплатното посещение дава възможност да бъдат разгледани 10-те самолетни експоната. Авиомузеят ще посреща гости през целия ден, за времето от 09:00 до 17:00 часа.
Деветото издание на фестивала „Хайдушка среща“ започва тази сутрин в Сливенския балкан с традиционната надпревара по изкачването на планината с 43-литров мях, пълен с вино за мъжете и с чувал брашно за жените. Три километра е изкачването на „Хайдушката пътека“, повтаря това на Хаджи Димитър, когато е бил още четник в дружината на войводата..
Над 292 милиона лева са необходими на част от общините в страната, за да намалят риска от бедствия. Това показват данните в приет от правителството доклад, който обаче не включва заявки за такива разходи в големите области като София-град, Варна, Бургас и Стара Загора. Данните сочат още, че най-често у нас се обявява бедствено положение при..
На Гергьовден, стотици се стичат към единствения действащ мъжки манастир на българското Черноморие - „Свети Георги Победоносец“ в Поморие. Святото място е популярно с чудодейната си лековита вода и историите, свързани с основаването му. Монасите в манастира водят скромен начин на живот, като голяма част от прехраната си произвеждат сами...
В Ямбол празникът на храбростта ще бъде тържествено отбелязан с военен парад, литийно шествие по централните улици и демонстрации по стрелба. В музеите е обявен Ден на отворените врати. Денят ще започне с празнична литургия в храма „Св. вмчк. Георги Победоносец“ в квартал „Каргон“, откъдето ще потегли и традиционното литийно шествие с икона..
Камено отбелязва днес своя празник, на свети Георги Победоносец, който е и патрон на едноименния православен храм в Камено. Празничният ден ще започне с тържествена литургия в църквата „ Св. Георги Победоносец“, от 8:30 часа, каза за БНР Бургас кметът на община Камено Жельо Вардунски. „От 9:00 часа ще стартира и младежката надпревара..
Десетки хора предложиха помощ и изразиха съпричастност към бургаското семейство, чието жилище пострада при пожар на 1 май . Пожар изпепели..
14-годишният ученик от Бургас Християн Василев се нуждае от спешна помощ, за да получи шанс за живот. Родителите му отправят апел за подкрепа на сина си,..
Християнското братство “Александър Георгиев - Коджакафалията” проведе б лаготворителна кампания в подкрепа на нуждаещи се преди Великден. Тя бе..