Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преразказът по "Ева, която расте и се смалява" на Иванка Могилска затрудни най-много седмокласниците

Изпитът беше благодатен и достъпен, но изисква концентрация, спокойствие и базови знания, смята учител

| обновено на 13.06.23 в 15:01


Седмокласниците, които се явиха днес на националното външно оценяване по български език и литература, писаха преразказ върху творбата "Ева, която расте и се смалява" на Иванка Могилска. Текстът е последната задача - преразказ на неизучаван художествен текст - от изпитния вариант 2, който бе изтеглен в Министерството на образованието и науката. Изпитът, който започна в 9 часа, продължи 150 минути. Тестът се състои от 25 задачи.

42-годишната Иванка Могилска е завършила режисура за драматичен театър в НАТФИЗ, а след това и "Връзки с обществеността" в СУ. През 2004 г. е издадена първата й стихосбирка "ДНК". С третата си книга - стихосбирката "Иначе казано", Могилска печели националната литературна награда "Владимир Башев" през 2012 г.

 

Седмокласникът Ивайло и приятелите му  оживено разговарят в двора на ПМГ "Академик Никола Обрешков" за приключилия изпит. Момчето споделя:

"Мисля, че ми се получи преразказът. Повече ме затрудни 25-и въпрос с цитата от изучавано произведение-какво се внушава със стихове от "Опълченците на Шипка". Планът ми е до остана в Математическа гимназия."

Ивайло е с баба си Цонка Иванова, която също се вълнува:

"Много е важен изпитът, защото децата трябва да продължат напред и зависи какво ще постигнат. Ние се надяваме повече на математиката, но мисля, че и с българския добре се е справил. При нас нямаше частни уроци, но за повечето семейства това е голямо финансово затруднение. И децата трябва малко повече да учат, и учебниците да са по-добри."

Бургаските седмокласници споделят, че най-много ги е затруднил преразказът заради пряката реч. Децата посочват още, че без частни уроци е трудно да се постигнат добри резултати на изпита. 

Според Мирена Михайлова, която работи с ученици, дете, което се е подготвяло системно в пети, шести и седми клас, няма причина да не се справи с изпита:

"Изпитът беше благодатен и достъпен, просто изисква концентрация, спокойствие и базови знания. Подводните камъни винаги са в текста "четене с разбиране", защото се подценява-текстът е пред теб, недочитането, грешното твърдение според текста, вярното твърдение. По български език нещото, което спъва децата е, определянето на вида на изречението, не защото не знаят, а от недоглеждане. По литература въпросният цитат от "Опълченците на Шипка", който носи прословутите 6 точки, ако детето се е готвило повърхностно или в училище не е разсъждавано достатъчно, много е възможно там да има пукнатини." 

Относно разказа на Иванка Могилска преподавателят посочва:
"Текстът е приятен за възприемане, интересен е, близък е до децата. Има доста подробности, на които трябва да се обърне внимание. Имат предпочитание към преразкази от името на герои и използването на минало свършено време и не се чувстват сигурни, когато е от името на неутрален разказвач." 

Последните години затвърждават тенденцията, че децата имат проблеми с функционалната грамотност. "Все по-малко са четящите деца, а това дава отражение. Включително произведенията по литература от задължителната програма не ги схващат-буквално се налага да им се превежда от български на български език това, което четат, за да уловят основния смисъл", отбелязва още Мирена Михайлова.   

Резултатът от националното външно оценяване в седми клас се използва като балообразуващ елемент при приема на ученици в осми клас. Според промените в Наредбата за организация на дейностите в училищното образование от тази година учениците подреждат желанията си и в четвърти етап на класиране за прием след седми клас. 

На 16 юни е националното външно оценяване по математика. Максималният брой точки на всеки от изпитите е 100, а резултатите ще бъдат обявени до 28 юни.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Випуск 2024 на ППМГ отпразнува завършването си със спектакъл в Летния театър

Абитуриентите на ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ бяха изпратени със спектакъл в Летния театър на Бургас. Той носеше заглавието  „Като за последно“. Пред свои роднини и приятели, на сцената излезе всеки от класовете във випуска. Младежите бяха подготвили с въображение и щипка хумор видео визитки. Един след друг класовете показаха и танцовите си умения...

публикувано на 10.05.24 в 12:17

Ученици от Гимназията по компютърно програмиране организират прояви за Деня на Европа

Ученици от клуб „Посланици на Европейския парламент " от Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас гостуваха в БНР Бургас, за да разкажат дни преди Деня на Европа за инициативите, които провеждат. Станислав Ташев, Господин Радев и Иван Делчилов представиха както минали, така и предстоящи прояви. С тях беше и..

публикувано на 02.05.24 в 18:18

Концерти с образователна цел се проведоха в две училища в община Царево

Музикални концерти с образователна цел се проведоха в средно училище " Никола Вапцаров" в Царево и основно училище "Св.Св.Кирил и Методий" в Ахтопол, съобщават от общината. В тях се включиха ученици от начален курс. Целта бе запознаване с музикалните инструменти цигулка и пиано.  Водещият и организатор на концертите Иван Радилов представи..

публикувано на 01.05.24 в 13:57

412 кандидати за медици се явиха на предварителни изпити в Университет „Проф. д-р Асен Златаров”

412 кандидат студенти се явиха на предварителните изпити по биология и химия за специалност „Медицина” в бургаски държавен Университет „Проф. д-р Асен Златаров”. От тях отлична оценка са получили 16%, много добра – 21%, а добра – 22%.  „Има голяма вероятност да направим още едни предварителни изпити, тъй като в момента по специалност „Медицина”..

публикувано на 29.04.24 в 11:22
Стилян, инж. Елена Димитрова и Владимир

Ученици от ПГЕЕ „Константин Фотинов“ представиха фотоволтаичен проект в столицата

Деветокласници от бургаската професионална гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ представиха два инженерни проекта на изложение в София. Макетите показват оптимизация на фотоволтаична електроцентрала. Стилян Памуков и Владимир Иванов са от 9 „е“ клас в гимназията. В средата на месеца те представиха учебното..

публикувано на 29.04.24 в 09:00

Ученици от Сунгурларе ще участват в националния кръг на викторина за безопасност на движението

Първо място на областния кръг от националната викторина за безопасност на движението завоюва отборът на СУ „Христо Ботев" - Сунгурларе. С приз за второ място е отбора на ОУ „Любен Каравелов“ - Бургас. На трето място се класира отборът на ОУ "Антон Страшимиров“ - с. Дебелт, на четвърто място е за отбора на ОУ „Христо Ботев" - Поморие, а на пето място -..

публикувано на 26.04.24 в 16:17

Професионална гимназия по транспорт в Бургас с дебют на световно за водородни автомобили

Професионална гимназия по транспорт в Бургас направи своя дебют в световното състезание за водородни автомобили Hydrogen Grand Prix 2024. Учениците от 8 Б клас са специалност "Електрически превозни средства". В отбора се включват: Борислав Върбанов ,Теодор Пирьов-пилоти, Николай Павлов, Анастас Чакалов-механици и инж. Красимир Кънчев, който е..

публикувано на 26.04.24 в 14:31