Строежът на века - така турски анализатори определят започналото изграждане на мегаканала Истанбул, който ще свързва Черно с Мраморно море. Каналът ще е широк от 250 до 1000 метра и дълбок около 25 метра. Проектът е на стойност поне 15 милиарда евро.
Изграждането на този канал обаче породи редица притеснения, както сред турските еколози, така и сред колегите им от страните в региона на Черноморския басейн.
Най-застрашени са местните видове, които може да бъдат изместени от чужди видове, които ще нахлуят през канала от Мраморно море. Това коментира за Радио Варна доц. Виолин Райков от Института по океанология към БАН.
"Двете морета са с различна соленост и евентуално смесване на техните води ще доведе до промяна в химичния състав на Черно море, което ще се отрази на всички организми в него", каза още Виолин Райков и допълни, че при самото прокопаване ще се вдигнат дънните утайки, което също ще има негативни последици.
Каналът между Черно и Мраморно море ще засегне и популацията от делфини, които обикновено зимуват в района на Босфора, това пък е свързано и с миграцията на рибите, подчерта доц. Райков.
Изграждането на Канал Истанбул може евентуално да доведе до спадане на нивото на Черно море, каза капитан Трифон Трифонов, който дълги години е работил в Хидрографската служба на Военноморските сили.
"На изток от нос Шабла се усеща едно голямо течение, носещо много вода. Това течение достига до Босфора, който обаче не може да поеме голямото количество водна маса и тя се връща в западна посока. Възможно е тази вода да потече по новия канал, което ще има непредвидими последствия", каза Трифонов.
Според него спадането на нивото ще предизвика пресушаване на крайбрежни езера и лагуни. В същото време има вероятност да навлиза и по-солена вода от Мраморно море, което неминуемо ще се отрази на флората и фауната в Черно море.
Твърдението, че прокопаването на новия Канал Истанбул ще доведе до проблеми с екологията в Черно море е ВЯРНО. Според експертна оценка изграждането на проекта ще предизвика редица проблеми, не само в Черно море, но и в крайбрежните зони. Очакват се негативни последици върху биоразнообразието, както и навлизане на инвазивни видове, които може да изместят традиционните за Черно море. Прогнозираните промени с морските течения могат да имат непредвидими последствия за морските обитатели.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
„Каритас България“ провежда ежегодната си кампания „Защото СМЕ ХОРА“, чрез която организацията има за цел да помогне в домашна среда на една от най-уязвимите групи в българското общество – възрастните хора. До 31 януари 2025 г. се набират средства чрез DMS CARITAS на номер 17 777, в името на едно по-уютно, лишено от самота и болка..
На 5 януари, в навечерието на Богоявление, в православните храмове се извършва Велик водосвет. Денят придобил популярност като Водици, е известен сред народа и като зимен Кръстовден, заради освещаването на водата с Кръста Господен. Великият водосвет, наречен още Йордански, заради Христовото кръщение в река Йордан, е само два пъти в годината - на 5 и 6..
Напусна ни отец Велик от православен храм "Св. Богородица" в Бургас. "Отец Велик беше изключително мъдър, смирен, добър, благ и състрадателен човек и уважаван духовник. Той бе част от историята града, от семейната история на хиляди бургаски семейства. Отец Велик остави дълбока следа в душите на толкова много миряни за надежда, вяра и любов. Много..
Ръководството на сливенската многопрофилна болница "Д-р Иван Селимински“ назначи проверка във връзка с изнесен в медийното пространство и социалните мрежи видеоклип с акушерки, които танцуват под звуците на чалга с новородени деца в ръцете си по време на смяна. Танците са от отделението по неонатология, потвърди пред националното радио началникът на..
Докато нямаме редовно правителство, мостът до Черноморец няма да бъде ремонтиран, каза за БНР Бургас кметът на Созопол Тихомир Янакиев. Съоръжението свързва Черноморец с главния път Бургас-Созопол и е част от републикански път, затова ремонтирането му е задача на държавата. Тихомир Янакиев посочи: „Като дойдат избори, идват някакви народни..
Комисията за защита на потребителите (КЗП) провери търговски обекти в страната и онлайн търговци за продажба на хексахидроканабиол (HHC) и негови производни, след като в понеделник 14-годишното момче падна от седмия етаж на блок в Плевен и умря след употребата на вейп със същия наркотик. След смъртта на дете: Прокуратурата в Плевен назначи..
От следващата седмица започва изграждането на локално платно с две ленти от най-големия бургаски комплекс “Меден рудник” в посока пътен възел "Юг". Това обяви в социалните мрежи кметът Димитър Николов. Той уточнява, че това е първа стъпка към изграждането на две кръгови кръстовища по бул. “Захари Стоянов”. И днес фирмата работи по ремонтните..
Ръководството на сливенската многопрофилна болница "Д-р Иван Селимински“ назначи проверка във връзка с изнесен в медийното пространство и социалните..
Докато нямаме редовно правителство, мостът до Черноморец няма да бъде ремонтиран, каза за БНР Бургас кметът на Созопол Тихомир Янакиев. Съоръжението..
Напусна ни отец Велик от православен храм "Св. Богородица" в Бургас. "Отец Велик беше изключително мъдър, смирен, добър, благ и състрадателен човек и..