Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съществува ли надпис на кирилица от VI век?

Снимка: flickr/upyernoz

Надпис върху останките от византийски храм в Сирия провокира дискусия и различни интерпретации в социалните мрежи.

Според тях там е изписано с букви на кирилица думата СЕПТЕМВРИ.

Според един от коментарите във Фейсбук, споделен над 600 пъти, става дума за кирилица - "На входа на църква в Сирия (Qasr Ibn Wardan) пише "СЕПТЕМВРИ" на "Кирилица", 3 века преди Кирил и Методий. Църквата е издигната от император Юстиниан 6-ти век. Юстиниан е тракиец" (без редакторска намеса – б.р.).


Подобна статия е публикувана и през април 2019 г. в македонски сайт.

Твърдение: Надпис на кирилица върху византийски храм в Сирия е направен векове преди Кирил и Методий

Снимката е автентична и надписът в храма също. Фотографията е дело на Даниел Деметер за сайта Syria Photo Guide.

Там е описана и историята на Каср Ибн Вардан (Qasr Ibn Wardan, (قصر ابن وردان) - византийски църковен и дворцов комплекс, разположен в покрайнините на пустинята, на североизток от Хама. Построен е по време на управлението на Юстиниан I и е завършен през 564 г. Снимки и видео на комплекса може да се видят и в сайта Independent Arabia.

Остава обаче въпросът наистина ли надписът е написан на кирилица.

Пред БНР проф. дин Илия Илиев от Института за исторически изследвания към БАН посочва, че той е на гръцки език. "Надписът от снимката съвсем ясно се вижда, че е на гръцки език и гласи дословно: "През месец септември индиктион 6 на година …". Показва кога е създаден този храм и без никакво съмнение е изписан на гръцки език, с гръцки букви, със съответните обозначения, приети за време в късноантичния и вече след това през византийския период на Източната Римска империя“, обясни той.

Причината да се получи объркване е, че кирилицата съдържа всичките 24 букви на гръцката азбука, заедно със специфични 14 знака за звуци, които съществуват в славянския и в старобългарския езици. "Когато се създава кирилицата и започва да се използва в Средновековна България, нейните букви, писмени знаци, било на хартия, на пергамент или по архитектурни паметници, както в случая с тази църква в Сирия, се изписват по абсолютно идентичен начин с гръцките букви от онази епоха", обясни проф. Илиев.

Заключение

Твърдението, че на византийски храм в Сирияот VI в. от н.е. има надпис на кирилица е НЕВЯРНО. Надписът е на гръцки език, обясни пред БНР проф. дин Илия Илиев от Института за исторически изследвания към БАН. Когато се създава кирилицата изписването на буквите е било идентично с гръцките букви от епохата, отбелязва проф. Илиев.

------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Созопол с отличие за рибарското пристанище в национален конкурс

Община Созопол спечели второ място в националния конкурс на вестник „Строител“ за „Най-успешно реализиран проект в черноморска община“. Признанието е за изпълнението на проекта „Инвестиции в съществуващо рибарско пристанище – Терминал 1“, финансиран по Програма за морско дело и рибарство 2014–2020. В рамките на проекта е извършено обновяване на..

публикувано на 14.07.25 в 16:30

Община Болярово се готви за безводие, подадена е заявка за водоноски

Община Болярово предприема подготвителни действия във връзка с прогнозиран недостиг на вода през август. Въпреки че към момента няма сериозни нарушения във водоснабдяването, експерти предупреждават за спад в дебита на изворите през следващите седмици. На този етап единственото населено място с воден проблем е село Вълчи извор. За да се реагира..

публикувано на 14.07.25 в 16:00

Завърши ремонтът на моста над река Велека край село Звездец

Приключи ремонтът на фугите на моста над река Велека по първокласния път I-9 Бургас – Малко Търново, в района на село Звездец, информират от АПИ. Подменени са старите фуги, които позволяват разширение и свиване на конструкцията при температурни колебания. Извършено е допълнително укрепване с армировка и бетониране на участъци от съоръжението...

публикувано на 14.07.25 в 15:30

Над 300 души са напуснали за една година системата на горите

Горски служители от бургаска област се включиха в националния протест на работещите в горските стопанства на магистрала Тракия.Той е организиран от КНСБ. Над 1000 души настояват за увеличение на заплатите и подобряване условията на труд. Вицепрезидентът на синдиката Тодор Капитанов беше задържан от полицаите .Като се върне той ще решим докога..

публикувано на 14.07.25 в 14:12

Книга за игрите и обучението на децата след 1989 г. ще бъде представена в Бургас

Изследването „Обучение и игри на децата в постсоциализма“ на д-р Пламена Кирова ще бъде представено на 17 юли от 18:00 часа в двора на Етнографската експозиция към Регионалния исторически музей – Бургас, на ул. „Славянска“ 69. Книгата проследява трансформациите в детския свят след 1989 година през призмата на играта и обучението. Авторката изследва..

публикувано на 14.07.25 в 13:30

Медицинският център и пожарната в Царево получиха отличия в строителен конкурс

Медицинският център в Царево и обновената сграда на противопожарната служба в града бяха отличени в първото издание на конкурса „Строителен обект на Черноморието“. Събитието се проведе в Царево и бе организирано от вестник „Строител“ и Камарата на строителите в България. Наградите бяха присъдени от жури, в което участваха представители на държавни..

публикувано на 14.07.25 в 12:30

Фалшификации и измами при основни храни

Продължават нелоялните практики и фалшифицирането на най-търсените продукти от малката потребителска кошница - всички видове млечни продукти, масовите месни продукти и някои видове хляб. Това съобщи за Радио Варна и предаването "Новият ден" Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна.  Някои видове хляб, предназначени за хора с..

публикувано на 14.07.25 в 12:00