Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съществува ли надпис на кирилица от VI век?

Снимка: flickr/upyernoz

Надпис върху останките от византийски храм в Сирия провокира дискусия и различни интерпретации в социалните мрежи.

Според тях там е изписано с букви на кирилица думата СЕПТЕМВРИ.

Според един от коментарите във Фейсбук, споделен над 600 пъти, става дума за кирилица - "На входа на църква в Сирия (Qasr Ibn Wardan) пише "СЕПТЕМВРИ" на "Кирилица", 3 века преди Кирил и Методий. Църквата е издигната от император Юстиниан 6-ти век. Юстиниан е тракиец" (без редакторска намеса – б.р.).


Подобна статия е публикувана и през април 2019 г. в македонски сайт.

Твърдение: Надпис на кирилица върху византийски храм в Сирия е направен векове преди Кирил и Методий

Снимката е автентична и надписът в храма също. Фотографията е дело на Даниел Деметер за сайта Syria Photo Guide.

Там е описана и историята на Каср Ибн Вардан (Qasr Ibn Wardan, (قصر ابن وردان) - византийски църковен и дворцов комплекс, разположен в покрайнините на пустинята, на североизток от Хама. Построен е по време на управлението на Юстиниан I и е завършен през 564 г. Снимки и видео на комплекса може да се видят и в сайта Independent Arabia.

Остава обаче въпросът наистина ли надписът е написан на кирилица.

Пред БНР проф. дин Илия Илиев от Института за исторически изследвания към БАН посочва, че той е на гръцки език. "Надписът от снимката съвсем ясно се вижда, че е на гръцки език и гласи дословно: "През месец септември индиктион 6 на година …". Показва кога е създаден този храм и без никакво съмнение е изписан на гръцки език, с гръцки букви, със съответните обозначения, приети за време в късноантичния и вече след това през византийския период на Източната Римска империя“, обясни той.

Причината да се получи объркване е, че кирилицата съдържа всичките 24 букви на гръцката азбука, заедно със специфични 14 знака за звуци, които съществуват в славянския и в старобългарския езици. "Когато се създава кирилицата и започва да се използва в Средновековна България, нейните букви, писмени знаци, било на хартия, на пергамент или по архитектурни паметници, както в случая с тази църква в Сирия, се изписват по абсолютно идентичен начин с гръцките букви от онази епоха", обясни проф. Илиев.

Заключение

Твърдението, че на византийски храм в Сирияот VI в. от н.е. има надпис на кирилица е НЕВЯРНО. Надписът е на гръцки език, обясни пред БНР проф. дин Илия Илиев от Института за исторически изследвания към БАН. Когато се създава кирилицата изписването на буквите е било идентично с гръцките букви от епохата, отбелязва проф. Илиев.

------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще стане ли "Капката" в Поморие парк и полуподземен паркинг?

Изграждането на градски парк и полуподземен паркинг обсъждат в Поморие. Теренът от 6.5 декара се намира между улиците „България“, „Митрополит Климент“ и „Александър Батенберг“ в квартал „Малко солено езеро“. След публичното ме представяне, проектът е качен на сайта на Община Поморие и тече срокът от 30 дни до 11 октомври, в който се приемат мнения..

обновено на 20.09.24 в 20:49

Хората с изгорели къщи във Воден ще имат сглобяеми домове до януари

До януари 2025 година домакинствата с изгорели къщи при юлския пожар в село Воден ще могат да получат нови сглобяеми къщи – прогнозира кметът на Болярово Христо Христов след днешното заседание на Общинския съвет.  Дотогава тези, които нямат друга възможност, ще живеят в предоставените им фургони.  Нови сглобяеми къщи са заявили 10 от..

публикувано на 20.09.24 в 19:40

Кмет и посланик обсъдиха интеграцията на украинската общност в Бургас

Кметът Димитър Николов и посланикът на Украйна у нас Н. Пр. Олеся Илашчук обсъдиха интеграцията на украинската общност в Бургас. На срещата присъства и почетният консул на Украйна в Бургас Димитър Караненов.  Украинският дипломат изрази благодарностите си към активната политика на Община Бургас за приобщаването на децата от украински семейства. Те вече..

публикувано на 20.09.24 в 18:56

7 са кандидатите за генерален директор на БНР

Седем кандидати са подали документи за участие в процедурата за избор на генерален директор на БНР, съобщава Съветът за електронни медии (СЕМ). По реда на приемане това са Милен Митев, Цветослава Георгиева, Хелия Чавдарова, Маргарит Русев, Ива Дойчинова, Валерий Тодоров и Георги Даскалов. СЕМ ще оповести допуснатите до процедурата лица в срок до 10..

публикувано на 20.09.24 в 18:00

Активни потребители: Ежедневни са сигналите за отказ от страна на магазини за разплащане чрез ПОС терминал

Ежедневие са сигналите за отказ от страна на магазини за разплащане чрез ПОС терминал, заяви изпълнителният директор на "Активни потребители" Богомил Николов. "Много хора не могат да разберат поведението на търговците в такива ситуации. Няма нормативно задължение търговците да използват една или друга форма на плащане. Те са свободни да..

публикувано на 20.09.24 в 15:50

Митрополит Арсений обяви плановете си за работа в сливенската епархия

В Сливенска епархия няма разделение и напрежение, обяви новоизбраният Сливенски митрополит Арсений по време на първата среща с медиите в града, в отговор на въпрос на БНР за скандалите около епархийските избори през пролетта. Митрополитът обяви, че започва ремонт на емблематичната за града сграда на митрополията, защото от години не е правен такъв...

публикувано на 20.09.24 в 14:42
Българска агенция по безопасност на храните

31 затворени обекта след засилените проверки на БАБХ по Черноморието

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) извърши 2570 засилени проверки извън текущия официален контрол, във връзка с активния летен туристически сезон на територията на областите Бургас, Варна и Добрич, информират оттам. Проверките са били в периода от 17.06.2024 г. до 13.09.2024 г. Издадени са 331 предписания за несъответствия по..

публикувано на 20.09.24 в 13:31