Надпис върху останките от византийски храм в Сирия провокира дискусия и различни интерпретации в социалните мрежи.
Според тях там е изписано с букви на кирилица думата СЕПТЕМВРИ.
Според един от коментарите във Фейсбук, споделен над 600 пъти, става дума за кирилица - "На входа на църква в Сирия (Qasr Ibn Wardan) пише "СЕПТЕМВРИ" на "Кирилица", 3 века преди Кирил и Методий. Църквата е издигната от император Юстиниан 6-ти век. Юстиниан е тракиец" (без редакторска намеса – б.р.).
Подобна статия е публикувана и през април 2019 г. в македонски сайт.
Снимката е автентична и надписът в храма също. Фотографията е дело на Даниел Деметер за сайта Syria Photo Guide.
Там е описана и историята на Каср Ибн Вардан (Qasr Ibn Wardan, (قصر ابن وردان) - византийски църковен и дворцов комплекс, разположен в покрайнините на пустинята, на североизток от Хама. Построен е по време на управлението на Юстиниан I и е завършен през 564 г. Снимки и видео на комплекса може да се видят и в сайта Independent Arabia.
Остава обаче въпросът наистина ли надписът е написан на кирилица.
Пред БНР проф. дин Илия Илиев от Института за исторически изследвания към БАН посочва, че той е на гръцки език. "Надписът от снимката съвсем ясно се вижда, че е на гръцки език и гласи дословно: "През месец септември индиктион 6 на година …". Показва кога е създаден този храм и без никакво съмнение е изписан на гръцки език, с гръцки букви, със съответните обозначения, приети за време в късноантичния и вече след това през византийския период на Източната Римска империя“, обясни той.
Причината да се получи объркване е, че кирилицата съдържа всичките 24 букви на гръцката азбука, заедно със специфични 14 знака за звуци, които съществуват в славянския и в старобългарския езици. "Когато се създава кирилицата и започва да се използва в Средновековна България, нейните букви, писмени знаци, било на хартия, на пергамент или по архитектурни паметници, както в случая с тази църква в Сирия, се изписват по абсолютно идентичен начин с гръцките букви от онази епоха", обясни проф. Илиев.
Твърдението, че на византийски храм в Сирияот VI в. от н.е. има надпис на кирилица е НЕВЯРНО. Надписът е на гръцки език, обясни пред БНР проф. дин Илия Илиев от Института за исторически изследвания към БАН. Когато се създава кирилицата изписването на буквите е било идентично с гръцките букви от епохата, отбелязва проф. Илиев.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Бургас ще бъде домакин на международен хакатон по виртуална реалност, насочен към борбата с киберпрестъпността. Двудневното събитие ще се проведе на 25 и 26 юни и се организира от швейцарската фондация The Knowledge Foundation, в партньорство с ООН, Община Бургас и сдружение „КреаТех България“. То е част от конференцията „Черноморска среща на създателите..
В хилядолетния митрополитски храм "Света София", четирима митрополити – Сливенският Арсений, Пловдивският Николай, Старозагорският Киприян и Пантелеймон, митрополит на Комотини, отслужиха съборна Света литургия. Тя е по повод 100 годишнината от преселението на несебърската гръцка общност, която според клауза от Ньойския договор за разпределение..
Протест срещу въвеждането на еврото у нас блокира централен булевард в Бургас този следобед. Близо 100 души изтъкнаха патриотични, икономически и политически аргументи срещу приемането на европейската валута през 2026 година. С плакати и български знамена протестиращите излязоха на пътя и затвориха булевард "Стефан Стамболов" за половин час..
Бургазлийката Мирослава Коларова има нужда от подкрепа, за да се възстанови от операция на коляното. След усложнения, 5 месеца на изследвания при различни специалисти става ясно, че и е необходима скъпоструваща терапия, но тя не се поема от Здравната каса. Мирослава организира благотворителна изложба на своите картини, фотографии и..
Жителите на село Дюлево с нова стъпка по казуса с бъдещото изграждане на фотоволтаичен парк в землището на селото. Жители на села в община Средец: Не искаме соларен парк На общо събрание на местното население на 14 юни в читалището те ще решават да се въведе ли мораторим върху промяна на предназначението на земеделски земи за срок от 50..
Мъж се е удавил в района на Морска гара в Бургас. Сигналът за тяло във водата е постъпил в полицията рано тази сутрин. На място е изпратен водолазен и полицейски екип. Мъжът е имал рибарски такъми по тялото. Най-вероятно е риболувал на кея в дъждовното утро, подхлъзнал се е и така е паднал във водата. От ОД на МВР са категорични, че става дума за..
Три брадати лешояда бяха пуснати символично в Сливенската планина, след което те бяха пренесени на мястото в специално изкуствено гнездо. Официалното събитие се състоя в крепостта „Туида“ в Сливен. Лешоядът Балкан е излюпен в спасителния център на „Зелени балкани“, а Боев и Лайфбг са донесени от зоопарка “Злин” в Острава, Чехия. Птиците са..
Мъж се е удавил в района на Морска гара в Бургас. Сигналът за тяло във водата е постъпил в полицията рано тази сутрин. На място е изпратен водолазен и..
Протест срещу въвеждането на еврото у нас блокира централен булевард в Бургас този следобед. Близо 100 души изтъкнаха патриотични, икономически и..
В хилядолетния митрополитски храм "Света София", четирима митрополити – Сливенският Арсений, Пловдивският Николай, Старозагорският Киприян и..