Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатни консултации за туберкулоза от днес в Бургас

След двугодишно намаляване заради ковид пандемията, сега случаите отново растат


Безплатни консултации за риска от развитие на туберкулоза започват днес в Белодробната болница в Бургас. Те ще продължат до 23 юни – петък и са в рамките на седмица на отворените врати за скрининг на риска от заболяването. Управителят д-р Евелина Трошанова пояснява:

„Скринингът включва попълване на анкетна карта от медицинска сестра, която работи в областта на туберкулозната инфекция, след което ако има отговорено с положителни отговори на някои въпроси се изпраща на лекар в болницата. Там се преглежда и се прави евентуално рентгенова снимка и манту. При съмнения за инфилтрат или нещо възпалително може да направим и директно изследване на експекторация на туберкулозен бактерий“

В момента в болницата са настанени 11 пациенти с туберкулоза. Най-възрастният е на 70 години, а най-младият – на 22Преобладават мъжете.

Според данните на д-р Трошанова след двугодишния период на намаляване на белодробната туберкулоза заради ковид пандемията, сега случаите отново нарастват. От началото на годината в Бургаска област новоткритите болни са 24. Смъртните случаи са два.

За цялата минала година новите болни са 42-ма, като между тях са и небацилоотделители. „Докато сега всички отворени, с каверна, кухина, образувана при некроза на тъканите в белия дроб и те са заразни за околните хора“, коментира още специалистът.

Лечението на туберкулозноболните е продължително, но е напълно поето от държавата. След третия месец пациентите се лекуват вкъщи, но приемът на лекарства продължава още 6 месеца. „През тези 6 месеца те се представят пред ТЕЛК и получават група инвалидност“, уточнява още д-р Трошанова.

Повече чуйте в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Осветяват моста в златно в знак на съпричастност с децата, болни от рак

Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари.  В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства.  Всяка година в България..

обновено на 15.02.25 в 17:27
Сградата на прокуратурата в Сливен

Според прокуратурата танцуващите акушерки не са извършили престъпление

По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая.  Д-р Таня Праматарова:..

публикувано на 14.02.25 в 16:37

Откровено за полово предаваните болести: Млади лекари в Бургас се срещат с ученици

Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..

публикувано на 14.02.25 в 08:10

Физиотерапията помага, но при какви състояния

Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..

публикувано на 13.02.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Областният управител застава зад исканията на семейните лекари за превенция на детското здраве

Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..

публикувано на 12.02.25 в 16:19

В аптеките липсва лекарство за диабетици

За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа  в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..

публикувано на 12.02.25 в 08:00

Бургаският мост светва в лилаво по повод Световния ден за борба с епилепсията

Бургас се присъединява към националната кампания във връзка с отбелязване на Световен ден за борба с епилепсията – 10 февруари. В знак на съпричастност днес Моста ще бъде осветен в лилаво, съобщават от пресцентъра на администрацията. Целта е институции заедно с общността да засилят подкрепата и осведомеността на обществото към този важен здравен и..

публикувано на 10.02.25 в 16:37