Десетки правителства и 18 години по-късно Царево не само няма Общ устройствен план (ОУП), но не се и очертава скоро да има. Държавата стартира наново процедурите за изменение на един от последните документи, става ясно след отправени въпроси от БНР-Бургас.
Написването на останалия в историята като скандален ОУП на Калин Тихолов започва през далечната 2005-6 година. Той е изготвен през 2008 г. и е приет, въпреки че екологичната оценка към него е оттеглена. През 2014 г. съдът го признава за действащ без такава оценка, въпреки протестите срещу документа. През същата година той е спрян от тогавашния регионален министър, докато не бъде изготвен нов. И това започва на следващата година. Този процес отново е съпътстван с проблеми, свързани с документи, необходими по екологичното законодателство. Годините си текат, а през 2021 г. се обявява разширение на защитената зона „Ропотамо“, която засяга и община Царево. Администрацията пише редица писма до възложителя – МРРБ, част от тях остават изобщо без отговор. Черешката на тортата се появява през 2022 г., когато става ясно, че договорът с проектанта на документа всъщност… е изтекъл преди 2 години. И така стигаме до поредното служебно правителство, начело на регионалното министерство е Иван Шишков. Какво се случва – обобщава кметът Георги Лапчев:
„Служебното правителство приключи с един потресаващ документ за община Царево. А именно – приключва всички опити, на всички тези 13-14 правителства да постигнат някакъв успех, задрасквайки ги и връщайки ни отново на изходна позиция“, посочи Лапчев.
Каква е фактологията? През месец май регионалното министерство иска от екологичното да бъде прекратена процедурата по екологичната оценка. Служебният министър Карамфилова го прави. С днешна дата, от новото регионално ведомство ни информираха, че е направена актуализация на заданието за изработване на проект за изменение на Общия устройствен план на Царево. В момента, тя се съгласува с министерствата на културата и на екологията. Това е необходимо, за да стартира нова процедура по възлагане изработването на проекта. Кой я е виждал, какво включва? Само в министерствата си знаят, очевидно. А една от причините е промяната в границите и площта на Защитена зона „Ропотамо“, която обхваща и част около плажа Корал.
До какво води това безвремие – обобщава Георги Лапчев:
„Невъзможността на региона да се развива като всеки един европейски регион обрича тези места на гибел и на това, животът там да става все по-труден. Всички политически партии и всички онези, които се занимават с публичния сектор заявяват, че техният стремеж е всъщност да направят животът на хората по-добър. За тези 12 години, в които аз съм кмет на общината и всичките хиляди опити, в които да постигнем някакъв успех по отношение на регламен… Не друго, става въпрос за регламент как да се живее в тези територии. Сега просто отиде в кофата за боклук и с голямо съжаление мога да кажа, че тръпна в очакване, но усещането е неприятно, защото никой не знае какво всъщност ни чака в бъдещето“, добави Лапчев.
Вече съм убеден, че ОУП няма да има, коментира кметът на Царево.
Интервю с него можете да чуете в прикачения файл.
*заглавието е авторска интерпретация на темата
В навечерието на Гергьовден деца от сливенското село Гавраилово и Обществен дарителски фонд (ОДФ) Сливен отново съживиха традицията на приготвяне на обредни хлябове, посветени на светеца-покровител на овчарите. Върху шаблони на обредни хлябове децата моделираха с тесто различните ритуални фигури – на овчар, овце, кучета и гега. По време на събитието..
Министърът на електронното управление Валентин Мундров разпореди незабавна проверка за причините, довели до прекъсването на работата на сайтовете на няколко ведомства, съобщиха от МЕУ. От министерството отбелязват, че поради технически проблем е била възпрепятствана работата на сайтовете на няколко ведомства в продължение на два часа, като към момента..
От 7 май до 11 май движението в близо 13-километров участък от 472-и до 485-и км на път I-6 София – Бургас, в област Бургас, ще се осъществява поетапно в една лента, съобщиха от пресцентъра на Агенция "Пътна инфраструктура". Промяната в организацията на движение е за ремонтни дейности по асфалтовата настилка. От 7 май ще се ограничи преминаването по..
Сайтовете на НАП, Агенция "Митници" и Министерството на електронното управление (МЕУ) се сринаха в продължение на около 2 часа, показа проверка на БНР. От Националната агенция за приходите обясниха, че са имали проблем с достъпността на сайта, но не и на електронния портал (https://portal.nra.bg/). В портала всички услуги са достъпни и работят..
Десетки хора предложиха помощ и изразиха съпричастност към бургаското семейство, чието жилище пострада при пожар на 1 май . Пожар изпепели апартамент в бургаския комплекс "Зорница" Пети ден след огъня, изпепелил дома им в жк "Зорница", семейството продължава да живее при свои приятели. Апартаментът им е негоден за живеене след..
Цените на храните продължават да растат. Държавната комисия за стоковите борси и тържищата регистрира поскъпване на основни стоки през април, като първата седмица на май прави изключение с известно понижение на цените - под 1%. Тенденцията обаче остава към покачване. В същото време официалната статистика показва за април, че инфлацията се свива на..
Почистена е плажната ивица на Поморие от изплувалите мазутни петна. Проверка на БНР установи, че по брега вече няма разтопени нефтени образувания, а там, където плажните ивици бяха замърсени са оставени следи от почистващи машини. Нефтени петна изплуват по плажната ивица в Поморие Мазутните петна, които морето изхвърли по брега на плажовете..
Десетки хора предложиха помощ и изразиха съпричастност към бургаското семейство, чието жилище пострада при пожар на 1 май . Пожар изпепели..
14-годишният ученик от Бургас Християн Василев се нуждае от спешна помощ, за да получи шанс за живот. Родителите му отправят апел за подкрепа на сина си,..
Частта от плажната ивица "Северна Коса" в Поморие е почистена от мазутни замърсявания, установи проверка на РИОСВ-Бургас в късния следобед. Нефтени..