Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световната седмица на алергиите

Д-р Галина Иванова: Климатичните промени влияят върху алергиите

д-р Галина Иванова
Снимка: credoweb.bg



Промените в климата влошават алергиите. Именно това е мотото на Световната седмица, която алерголозите отбелязват тази година до 24 юни, включително. 
Климатичните промени са причина през последните години да се наблюдава рязко сливане на сезоните, което оказва влияние върху алергиите и хората, които страдат от астма. Продължителният дъждовен период у нас предизвика и закъснение в цъфтежа на отделни видове.  В това е категорична д-р Галина Иванова, специалист по клинична алергия и вътрешни болести:

„Алергичните заболявания непрекъснато нарастват. Докато преди няколко години коментирахме алергиите като епидемия през 21 век, сега много смело някои колеги говорят за алергичните заболявания като пандемия. 

На първо място климатичните промени доведоха до затопляне на климата, сезоните почти се сливат. Ние имахме 4 сезона, а през последните години се пределят два. Специално тази година имаше много дълъг дъждовен период. От една страна се отмиха полените - намаля тяхното въздействие, а от друга страна закъсня цъфтежът на отделни растения. В този случай се насложи цъфтеж на дървесни видове, на тревни видове и това засили много  симптомите на нашите пациенти. Затова е много важна информираността на обществеността. 

Когато има някакви оплаквания, симптоми, за които е прочел нека да се насочи към специалист. Това е нашата работа, да можем да поставим точната диагноза, да има лечение. 

Преди няколко години коментирахме като цифра около 20-25% за пациентите с алергии. Сега на последните наши алергологични дни се посочи цифрата от 30%, т.е. увеличава се броят им. Това е 1/3 от населението от всички възрасти.  Първо започват алергиите по кожата, това е най-големият орган на човешкото тяло. Появява се атопичният дерматит, във възрастта от 0 до 2 години. След това започват проявите от страна на горни дихателни пътища - алергичните ринити. Към 5-6 годишна възраст започва алергичната астма. 

Измененията на климата сливат сезоните и те вече не се разграничават, това означава, че ще има и по-продължителни сезонни алергии. Има цъфтеж от края на февруари до октомври, сезоните се преливат един в друг. Плевели, храсти, късно летен полен, амброзията през месец август, а симптомите си съществуват, има ги.“

Според д-р Иванова при първи симптоми на алергична реакция е нужно да се направи консултация със специалист, а не да опитваме самолечение. Причината е, че така може да се избегне превръщането ѝ в хронична алергия. 


ПОВЕЧЕ по темата чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прокуратурата в Ямбол разследва случая с починалото бебе при раждане

Районната прокуратура в Ямбол се самосезира по случая с 34- годишната родилка, която загуби бебето си при раждане. Разпоредена е проверка в частната болница  „Св. Йоан Рилски“, най- рано след  месец ще стане ясно дали ще бъдат повдигнати обвинения.  В частната болница, където 34- годишната Елка Колева, загуби детето си при настъпили усложнения по..

публикувано на 10.04.25 в 14:00

Около 1000 са новозаболелите от рак на кожата годишно

С приближаването на лятото и физически дейности на открито, с продължително излагане на слънчева светлина, се повишава рискът от слънчево изгаряне, увреждане на кожата и развитие на рак на кожата. Ракът на кожата е 17-тото най-често срещано онкологично заболяване в света и 14-ият най-често срещан рак при мъжете и при жените, сочат..

публикувано на 10.04.25 в 12:00

Медицински надзор се самосезира за родилката от Ямбол, загубила бебето си

Изпълнителната агенция "Медицински надзор" ще извърши извънредни проверки в многопрофилната болница "Св. Йоан Рилски" в Ямбол и университетската болница в Стара Загора, където в момента е настанена 33 годишна родилка от Ямбол, загубила бебето си при раждане в понеделник.  В Ямбол родилка се нуждае от кръвопреливане   Както БНР съобщи, състоянието..

публикувано на 09.04.25 в 17:34
Константин Попов

Тестове предизвикаха проблеми с електронните рецепти в страната

Тестовете на  Националната здравно-информационна система да се извършват в почивните дни или в извънработно време, настояват фармацевти от Ямбол. Тестването днес е довело до проблеми във всички аптеки при изпълнението на електронните рецепти.  Проблемът към момента е отстранен, но рискът остава, уточни Константин Попов, магистър-фармацевт от Ямбол и..

обновено на 09.04.25 в 16:19

Недостиг на джипита и медицински сестри отчитат в Бургас

По-малко лични лекари, повече проблеми, свързани с дигитализацията. Тази равносметка направи д-р Петко Желязков - председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас в деня на здравния работник.  Джипитата намаляват, а средната им възраст, която в момента е 55 години, се увеличава, посочи д-р Желязков:..

публикувано на 07.04.25 в 16:00

Бургас отличи медици за работата им с деца по повод Световния ден на здравето

В Бургас бяха отличени лекари и медицински специалисти, работещи по общинските програми, насочени към детското здраве. Поводът е Световният ден на здравето и здравния работник.  Ресорният зам.-кмет Михаил Ненов подчерта при откриването на церемонията, че всеки един от наградените е допринесъл по един или друг начин да се реализират..

публикувано на 07.04.25 в 14:01

Отличават бургаски медици, работещи по общински програми за превенция на детското здраве

По повод Световния ден на здравето и здравния работник, който отбелязваме днес, ще бъдат отличени изявени медицински специалисти, които работят по общинските програми в Бургас, свързани с превенция на детското здраве.  Събитието ще започне в 12:30 часа в залата на Центъра за съвременно изкуство и библиотека, посочват от общината.  Деца от музикалните..

публикувано на 07.04.25 в 10:40