Българска фондация „Биоразнообразие“ е създадена през 1997 г. като приемник на междуправителствена Българо-швейцарска програма за опазване на биоразнообразието. Фондацията се самоопределя като организация осъществяваща дейност в обществена полза, която използва своята собственост за опазването на околната среда и биологичното разнообразие.
Специален акцент на тазгодишното 12-то издание са непримиримите примери за борбеност, отдаденост и постоянство в българската природозащита. Примерите, които ни вдъхновяват, провокират и променят средата, в която живеем.
Номинирането е публично и всеки може да предложи своите фаворити в една или повече категории, стига да се отнасят за периода 22 май 2022 – 22 май 2023. Номинациите, както винаги, са само положителни, защото с негативните случаи обществото ни се сблъсква постоянно.
„Наградите са много важни за нас, защото чрез тях се популяризират положителните примери в опазването на природата в България, насърчава се природозащитната общност и се вдъхновяват много хора в най-различни сфери." - разказва Румяна Иванова, изпълнителен директор на БФБ.
"През последните три години, Фондацията обръща специално внимание на темата за изменението на климата - едно от най-големите глобални предизвикателства, изискващи спешни политически, обществени и лични действия. По традиция, даваме старт на 22 май и разчитаме на гражданската активност за откриване и популяризиране на позитивните примери. Очаква ни церемония през септември, на която заедно да отпразнуваме успехите и постиженията на тези, които работят за опазване на българската природа или се борят за намаляване ефекта от климатичните промени.“
Крайният срок за набиране на номинации в кампанията за 2023 г. е 30 юни. Те ще се събират чрез формата за номинации, придружени с кратка обосновка и по възможност със снимки, разпределени в 6 категории:
1. Най-успешна кампания
2. Най-добър журналистически материал
3. Активист за биоразнообразието и климата
4. Инициативи с локално значение
5. Политик с най-голямо внимание към българската природа и климат
6. Награда за отговорни бизнеси
Повече чуйте в звуковия файл.
В най-големия ямболски квартал – „Аврен“ започва основен ремонт на водопроводната мрежа. Средствата за реконструкцията- над 3,5 млн. лева, са част от инвестиционната програма на държавното ВиК дружество в града. В квартал „Аврен“ ще се извърши цялостна подмяна на водопроводната мрежа, която е на повече от 50 години, а загубите на вода по нея са..
Авария на водопроводна тръба има в Морската градина на Бургас. Евентуалната причина е спукан кран, посочи говорителят на ВиК - Бургас Димитър Гюров. На място има екип на дружеството, което предприема действия по отстраняване на аварията. Сигналът по случая е подаден още снощи, уточни дежурният в община Бургас.
Проектът за обновяване по автентичен начин на бившата сграда на СДС в Поморие отново е в дневния ред на сесията на местния парламент. Заседанието ще се проведе днес от 10 часа. Дневният ред включва 27 точки. Бъдещето на бившата сграда на СДС в Поморие - магазин за сувенири и конферентни зали? Магазин за сувенири и конферентни зали да има в..
От 8 до 16 часа днес водоподаването ще бъде спряно в град Поморие, съобщават от ВиК-Бургас. Причината е авария на главния довеждащ водопровод. В случай, че аварията бъде отстранена по-рано, водата ще бъде пусната преди 16:00 часа, уточняват от дружеството.
Знакови археологически и културни обекти в областите Бургас и Ямбол ще бъдат обновени и пригодени за туристически посещения по Програма ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП България – Турция 2021–2027 г., управлявана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Общият бюджет на одобрените шестнайсет проекта надхвърля 15,6 млн. евро и е насочен към..
По два проекта читалище „Васил Левски 1969“ - Айтос обогати библиотечния си фонд със 114 нови заглавия. Вторият е за обновяване на техниката в културната институция. През 2024 г. екипът на Читалището участва с проектно предложение в конкурсната сесия за предоставяне на финансова подкрепа по Програма „Читалища“ към Министерството на културата...
По случай Деня на здравния работник, в град Камено бе тържествено открита паметна плоча на д-р Георги Барбутов – един от най-обичаните и уважавани лекари, работили в общината. Плочата е поставена на фасадата на сградата на бившата „Здравна служба“ на улица „Димитър Благоев“ и е израз на признателността към всеотдайния труд и приноса на д-р Барбутов към..
Заедно с пенсиите за този месец Националният осигурителен институт ще изплати и Великденските добавки от 50 лева. Право на тях имат около 687 хиляди..
Знакови археологически и културни обекти в областите Бургас и Ямбол ще бъдат обновени и пригодени за туристически посещения по Програма ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП..
Над 563 милиона лева е рамката на проектобюджетът на Община Бургас за тази година. Финансовият документ е качен на сайта на администрацията...