Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Резерват Силкосия - първата защитена територия у нас, празнува 90 години

Инж Иван Камбуров от ПП "Странджа" смята, че резерват Силкосия е уникален със своята природа в Европа.



Резерват Силкосия  - първата защитена територия у нас празнува 90 г. Той заема площ от около 400 дка. в землищата на селата Българи и Кости. Това което отличава резервата от останалите защитени територии у нас е влиянието на морето. Такъв вид природа и пищна растителност има единствено на Канарските острови. 

Резерватът е изключително горска територия, която е детайлно обследвана. Установени са пет вида местообитания, както и растения с лечебни свойства. Именно в развитието на здравния туризъм вижда бъдещето на района инж. Иван Камбуров от дирекцията на парк "Странджа". "С екопътеките може да устойностим това вече 90г опазено богатство", посочи той.

Днес голяма част от резервата е трудно достъпна, което предполага и запазването му. "Силно ограничена е човешката дейност в резервата. В него има изградени две екопътеки, по които е разрешен достъпът на туристи. Всяка е с дължина от около 600м", посочи Мирослав Калугеров – директор на Дирекция “Национална служба за защита на природата“ към МОСВ.

Дирекцията на ПП "Странджа" организират утре поход в резервата, който започва от село Кости в 10 часа.

Още чуйте в звуковия файл:

По публикацията работи: Калина Енчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
НАП в Бургас

НАП установи над 1300 нарушения при летните проверки по Черноморието

В рамките на контролната кампания по Черноморието, проведена от 30 юни до началото на септември, фискалните инспектори на НАП са проверили над 4600 търговски обекта – заведения за хранене, дискотеки, барове, атракциони, магазини за хранителни стоки и други. Установени са общо 1325 нарушения. Най-често констатираните са неиздаване на фискален бон –..

публикувано на 03.10.25 в 16:34

Страната ни има огромен туристически потенциал, но е нужна още реклама

Според "Обединение Бъдеще за туризма", създаването на гаранционен фонд ще изсветли сивия сектор, но за да подобри страната туристическия си продукт е нужна и добра реклама, както и подобрения в инфраструктурата.  Създаването на Туристически гаранционен фонд е от голяма полза на самите туристи и тяхната финансова сигурност ако туроператорът..

публикувано на 02.10.25 в 10:20

Бургас кандидатства с проект за Ченгене скеле пред Национален фонд „Култура“

Общинският съвет в Бургас одобри кандидатстването на общината пред Национален фонд „Култура“ за финансиране на проект „Ченгене скеле – пътуване през историята на Бургаския залив“. Целта е популяризиране на материалното и нематериалното културно наследство на местната рибарска общност. Освен средствата по НФК, Община Бургас ще осигури и собствено..

публикувано на 30.09.25 в 18:00

Хартиеният билет в Бургас ще се увеличи с 6 стотинки

Хартиеният билет в Бургас ще се увеличи с 6 стотинки, общинският превозвач ще тегли заем Той ще е за закупуването на седем електрически автобуса. Това бе едно от решенията на общинският съвет днес, който заседава повече от 4 часа днес.  Съветниците одобриха Етичен кодекс за работата си. Това се налага заради законови промени, които изискват такъв...

публикувано на 30.09.25 в 16:34

МС: Ефективните санкции за търговците, които не спазват Закона за еврото, започват от 8 октомври

От 8 октомври започва налагането на ефективни санкции по отношение на търговците, които не спазват разпоредбите на Закона за въвеждане на еврото в България.  Периодът на адаптация, при който институциите правят единствено предписания, приключва, информираха от правителството след днешното заседание на Механизма за еврото, свикано от премиерът Росен..

публикувано на 30.09.25 в 15:30
снимката е илюстративна

България започва нов сондаж за природен газ в Черно море

България започва нов сондаж в Черно море за добив на природен газ. Очакванията са оптимистични, съобщи енергийният министър Жечо Станков пред национален форум, който обсъжда стратегическите проекти в енергетиката: "Оптимизмът е, че поредният сондаж ще бъде успешен и ще даде възможност действително българската държава да се възползва до 30%..

публикувано на 30.09.25 в 14:00

Кметът Иван Гайков: Лятото на 2025 година е най-силният сезон за Приморско

Лятото на 2025 година е най-силният сезон за община Приморско. Значителен ръст на туристите в сравнение с изминалите години, отчитат от екипа на кмета Иван Гайков, както и от туристическия бранш в Приморско. Основните показатели, които са довели до увеличаването на туристите, са добре разработеният туристически продукт, активните усилия за..

публикувано на 29.09.25 в 13:00