Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ямбол планира реставрация на часовниковата кула

Община Ямбол ще участва в съвместен проект с Община Одрин за реновиране на знакови обекти в двата града, информираха от местната администрация. Планирана е реставрация на градската часовникова кула, първия конски трамвай и вътрешната част на Брънековата къща. 

За пръв път часовниковата кула се споменава в пътеписа „Пътуване през Балкана“ на английския граф Джордж Кепъл, посетил града през 1829 г. Тя се е намирала в градинката срещу сегашната библиотека. Изградена е през XVIII в. по решение на всички занаятчийски еснафи и платена с техни средства.

Друг важен символ на Ямбол, свързан с историята, е дековилната железница, наречена „конски трамвай“ – единствена в България и втора на Балканите след истанбулската. През май 1910 г. Министерският съвет решава да започне подготовка за изграждането на железопътна линия Ямбол-Елхово, но избухването на Балканската война отлага начинанието. Необходимостта от железен път за транспортиране на муниции и храни за фронта е повече от осезателна. Министерството на войната и Генералния щаб решават да построят дековилна железница с конска тяга, наречена от хората „конския трамвай“.
Дължината на линията бе 52 км, а ширината между релсите - 60 см. Линията се обслужва от четири вагона - два товарни и два за пътници. Тежи тон и половина и се тегли от четири коня в два впряга. Последният курс на конската железница е в края на юли 1929 г.

Третият обект, на който ще бъде направен интериорен ремонт, е емблематичната Брънекова къща, още един от символите на града. 
Тя е построена около 1908 година, когато роденият в Трявна адвокат Петър Брънеков се установява в Ямбол. Къщата има влияние както от тревненската архитектура, така и от сецесиона в алпийски стил. Повече от 20 години знаковата в архитектурно отношение Брънековата къща е изоставена и неподдържана. За да се предотврати нейното разрушаване, през 2021 година тя е закупена от Община Ямбол, за да се укрепи, реставрира и възстанови в първоначалния ѝ вид. 

Точният размер на бюджета, общ и за всеки партньор, ще бъде определен при подготовката на пълното проектно предложение за втория етап от кандидатстването по програмата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разширяват Синята зона в Ямбол

По-голям обхват на Синята зона в Ямбол гласуваха на днешното заседание съветниците на града. Подготвени са терени и за буферни паркинги, граничещи със Синята зона, на които няма да се заплаща за престоя.  Разширението включва голямата част от съседните на очертаната в момента "Синя зона" улици, като достига до крайречния булевард на юг и ул. "Димитър..

публикувано на 27.02.25 в 16:34

Милен Митев: БНР достигна рейтинг, който е около 1/3 от българския радиоефир

Членовете на Съвета за електронни медии приеха единодушно с пет гласа "ЗА" отчета на генералния директор на Българското национално радио Милен Митев за дейността на медията в периода май-октомври 2024-а година.  Дезинформацията, свръхинформацията, моделът на финансиране на Общественото радио, привличането не само на по-млада аудитория, но и на млади..

публикувано на 27.02.25 в 15:52

Община Камено ще кандидатства за финансиране на инфраструктурни проекти

Община Камено ще кандидатства за безвъзмездно финансиране на инвестиционни инициативи по Стратегическия план за развитие на селските райони. Това стана ясно от трите извънредни докладни записки на кмета  Жельо Вардунски, включени в дневния ред на заседанието на местния парламент, което се проведе днес. Първото проектно предложение е за реконструкция и..

публикувано на 27.02.25 в 15:31

Инициативата "България - легенди и традиции" утре в регионалната библиотека

Дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“ към Община Бургас съвместно с партньорски организации ще проведат на 28 февруари от 10,30 часа инициативата „България-легенди и традиции“. Тя е посветена на българските традиции и празници  - Баба Марта и Трети март и ще се проведе в Регионална библиотека „Пейо Яворов“. Ще участват деца и..

публикувано на 27.02.25 в 14:47

Трети бойкот срещу големите вериги, днес и срещу банките /ОБНОВЕНА/

Според Антон Велчев, от сдружение "За достъпна храна", хората искат трайно решение и цени, които да могат да си позволят. Той вярва, че предните два бойкота били успешни, защото се е чул гласа на народа.  "Три пъти е разликата в цената на брашното тук и в Хърватска. Българина не иска да се чувства втора категория европеец. След като Балканските..

обновено на 27.02.25 в 13:57

Съветниците в Болярово приеха програма за развитие на читалищната дейност

Общинските съветници в Болярово подкрепиха единодушно предложението от кмета Христо Христов за поемане на краткосрочен общински дълг в размер на 1 978 406 лв. и срок на погасяване една година. Кредитът ще бъде от фонд ФЛАГ и ще се използва за текущи плащания по ремонтите на Средното училище „Д-р Петър Берон“ в Болярово, на читалището в село Воден и на..

публикувано на 27.02.25 в 13:49

Светофарът между булевардите „Стефан Стамболов“ и „Тракия“ не работи заради катастрофа

Светофарната уредба на кръстовището между булевардите „Стефан Стамболов“ и „Тракия“ не работи заради катастрофа. Пътният инцидент е от 16 февруари, когато лек автомобил с албанска регистрация катастрофира самостоятелно. При настъпилото ПТП са нанесени значителни материални щети на таблото, което захранва светофарната уредба...

обновено на 27.02.25 в 13:49