Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През лятото по-малкото банкомати създават трудности за потребителите

В селата почти липсват банкомати, няма и ПОС терминали в магазините

Снимка: БГНЕС

Намаляването на броя на банкоматите в по-малките населени места и курортите по Черноморието създава неудобства за потребителите, особено през актуалния летен туристически сезон. Това каза за Радио Варна създателят на онлайн платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова, която се позова на данни от Българската народна банка. 

Според анкета на БНР Бургас в селата почти няма банкомати, в Котел са останали само два. 

Според Габриела Руменова една от причините за по-малкото банкомати е самото решение на банките. По думите ѝ има и проблем с ПОС терминалите в търговски обекти пак в малките населени места:

„Това действително в определени случаи може да се окаже сериозен проблем за туристите, защото ще трябва да носят в себе си много пари в брой. Причината е, че се презастраховат ако няма банкомати на местата, където ще почиват. 

За хората, които постоянно пребивават в малките населени места това е ежедневен проблем. При тях може да се наложи да ходят до съседни населени места, да теглят за неопределено време пари, което е свързано и с допълнителни средства и време, организация на своето свободно време, което ще се натовари допълнително. 

Вероятно слушателите на радиото са попадали и на търговски обекти, в които под определена сума не може да се ползва ПОС терминал. Все пак моят съвет към бизнеса е да опитат да облекчат клиентите в тези търговски обекти, защото по този начин ще отгледат лоялни клиенти.“

Съветът, който дава още Габриела Руменова е да бъдем особено внимателни за скимиращи устройства при ползването на банкомат. Най-вече през почивните дни и в късните часове от денонощието.

Туристите трябва да проверят и за банкоматите на своята банка в курорта или населеното място, където ще почиват. По този начин ще си спестят допълнително таксуване при теглене на пари в брой.

Според хората банкоматите в големите градове са достатъчно, но в малките не е така, което е неудобство. В селата въобще няма, казват хората:

„Имам имот в Котел, а там има само 2 банкомата. Много често в събота или неделя няма откъде човек да си изтегли пари, защото не са останали в устройството. Ако се налага теглене трябва да отиде до Омуртаг, Ямбол или в Сливен, където може да си набави необходимите средства. Два банкомата на 7-8 хиляди души е недостатъчно. Трябва да са поне 3-4 в Котел. В селата въобще няма. 

Много често в събота или неделя се случва банкоматите да са празни и да няма пари в брой, което е неудобството. 

Пътувам в страната често. В малките населени места има проблеми с банкоматите. Хората си теглят пенсиите и не остават пари в банкоматите, което шокира понякога и чужденците“, споделят хората. 

Според друга част от анкетираните, не искат да имат карти към разплащателните си сметки, защото нямат доверие на банковите институции у нас. Те не получават пенсиите си и заплатите по банков път. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Земеделците могат да подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата

До 15 август 2025 г. земеделски стопани, заявили участие по интервенция II.E2-1 „Инструменти за управление на риска“, могат да подават заявления за изплащане на финансова помощ чрез електронната система на ДФ „Земеделие“. Подпомагането е насочено към стопани в сектор „Растениевъдство“, които са застраховали реколтата си срещу климатични рискове, сред..

публикувано на 20.07.25 в 09:30

Ремонтират сградата на общината в Ямбол

Ремонт за близо 4 млн. и 400 хил. лева ще бъде извършен на сградата на общината в Ямбол. По време на дейностите административното обслужване на гражданите няма да бъде затруднено. Вече е изготвен и съгласуван инвестиционният проект, избрани са и изпълнителите на дейностите, информира ръководителят на проекта Ренета Реванска. „Като цяло това са..

публикувано на 20.07.25 в 08:30

Църквата "Св. пророк Илия" в село Дражево отбелязва храмовия си празник

Храмов празник отбелязва днес църквата „Св. пророк Илия“ в  ямболското село Дражево. Сливенският митрополит Арсений ще отслужи празнична света литургия. В ямболското село Дражево отбелязват Деня на свети Илия с особена празничност. Местните считат светеца за свой покровител и с доброволни дарения, в продължение на близо 10 години, изградиха църковен..

публикувано на 20.07.25 в 07:30

Днес е Илинден

На 20 юли Православната църква почита Свети пророк Илия. Той е смятан за един от тримата велики старозаветни мъже, в еднаква степен с Моисей и свети Йоан Предтеча. Народът чества празника Илинден по нов стил. Денят се отбелязва по стар стил на 2 август. Българите тачат св. Илия като господар на небесните природни стихии – градушката, гръмотевиците и..

публикувано на 20.07.25 в 06:54

След София-град бургаска област е с най-много държавни имоти с отпаднала необходимост

Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..

публикувано на 18.07.25 в 16:40
снимката е илюстративна

Цените на шофьорските курсове може да се повишат заради нови изисквания

Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..

публикувано на 18.07.25 в 15:30

Почистиха паметника на Левски в Бургас по повод годишнината от рождението

По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..

публикувано на 18.07.25 в 14:40