Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво да правим през летните жеги?

Снимка: БГНЕС

Температури над 35, а на места и над 40 градуса се очакват днес.  Горещниците, които са в края на месец юли, подраниха тази година. В горещото време много от хората избират прохлада край морето. Какви рискове крие излагането на слънце и как да се погрижим за себе си в жегата.

Днес и утре се очакват най-високите температури през туристическия сезон. Знаят ли хората как да се предпазят и плажът добър избор ли е в горещите часове, отговорят туристите на плажа в Крайморие:

„Стоим на сянка и към 10-11 часа, като започнат жегите – в квартирата на климатик.“

„С шапки, със слънцезащита, повече вода и сянка. Пазим се.“

„Не се притеснявам. Като почнат жегите – се прибирам.“

45-годишен стаж има старши спасителят на плажа Васил Алексиев. Той е изключително опитен. Справял се е във всякакви ситуации. А какво посъветва хората:

„Препоръчително е, през жегите, от медицинска гледна точка, да се пие повече вода, да се стои на сянка. Хората със заболявания да спазват часовото пребиваване на плажа – от 7-8 часа сутринта до около 10 часа. Следобед – след 16 часа. Имало е случаи хора да колабират. В най-големите жеги раздаваме вода на деца и на хора в неравностойно положение.“

Излагането на слънце при високи температури може да предизвика слънчев или топлинен удар. За това кои групи хора са най-застрашени, какви са симптомите на тези състояния и какво трябва да направим, ако усетим дискомфорт, коментира кардиологът д-р Диян Господинов, началник на интензивния сектор в болница „Бургасмед“:

„Най-рискови са децата в жегите. Тъй като при тях самата терморегулация не е докрай развита, както и при възрастните хора над 60 години. Дехидратацията и високите температури са най-опасни. При слънчевия удар, което е от прекомерно стоене на пряка слънчева светлина, имаме разширяване на съдовете на мозъка и пациентите най-често имат повръщане. По-тежките случаи са вече с нарушение в съзнанието. А топлинният удар може да се случи и при затворени помещения, които не са добре проветрявани, и имаме висока влажност. Хората идват със суха и зачервена кожа, гадене и нарушение в съзнанието. В рамките на 3 до 5 часа, тези състояния се овладяват. Но има и случаи, които завършват фатално. Хората, които имат проблеми със сърцето, трябва редовна да си мерят кръвното.“

Повече можете да чуете в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Малките кукери от дневния център за деца с увреждания „Св. Николай Чудотворец“ наричаха за здраве

Малките потребители от дневния център за деца с увреждания „Св. Николай Чудотворец“ посетиха центъра за социална рехабилитация и интеграция към Сдружение „Социален център Бургас“ и Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания- 3, съобщават от общината.  Със съдействието на ръководителя на кукерската група „Каваклии“ в кв. Долно..

публикувано на 25.02.25 в 18:00

Законови регулации и проверка на факти в борбата срещу дезинформацията

Еврозоната, помощите за украинските бежанци и войната там, ковид-19 са най-често срещаните теми по, които наблюдаваме дезинформация. Около това се обединиха участниците в кръгла маса на тема: „Свобода на медиите и плурализъм. Негативните ефекти от дезинформацията за ЕС в региона”.  Меморандум за сътрудничество срещу фалшивите новини обедини всички..

публикувано на 25.02.25 в 15:57

Започва пълното реформиране на дома за стари хора в Средец

Предстои реформиране на дома за стари хора в Средец. Ще бъде запазен капацитетът на услугата, като след дни потребителите ще бъдат извозени и настанени в общинското общежитие в града докато се извършва цялостното реновиране.  Маргарита Стойчева от дирекция "Икономическо развитие" в общината посочи: "Приключили са обществените поръчки, избран е..

публикувано на 25.02.25 в 15:37

Тодор Стамболиев спечели трети мандат като обществен посредник на Бургас

Тодор Стамболиев отново е избран за обществен посредник на Бургас. Той започва третия си мандат с подкрепата на 37 общински съветници, които гласуваха за него на днешното заседание на местния парламент. Четирима се борят за поста обществен посредник на Бургас  В надпревара за поста бяха допуснати още трима кандидати – юристите Калина..

публикувано на 25.02.25 в 14:47

Бургас няма да има картинг писта засега

Засега Бургас няма да има картинг писта. След близо час дебати Общинският съвет отхвърли предложението за отдаване под наем на терен в местността Росенец за изграждането на писта с електрически картинги. Ще има ли Бургас писта с електрически паркинги Предложението бе във връзка със заявено от фирма инвестиционно намерение за изграждането на..

публикувано на 25.02.25 в 13:30

2 лева за синя и зелена зона в Бургас

В Бургас вече ще се плаща 2 лева на час за паркиране в синя и зелена зона. Това решиха общинските съветници след продължили час и половина дебати на заседание днес. От администрацията като вносител на предложението мотивират поскъпването от 1.30 на 2 лева с натоварения трафик в централна градска част и като една от мерките за освобождаване на..

обновено на 25.02.25 в 11:37

АПИ глобява пътноподдържащата фирма за неразчистения Бургас-Обзор-Варна

Агенция „Пътна инфраструктура“ ще наложени неустойки за близо 115 хил. лв. с ДДС на пътноподдържащите фирми в областите Бургас и Монтана за закъсняла реакция при снегопочистването на републиканските пътища при снеговалежа през миналата седмица. Санкцията за изпълнителя, отговарящ за поддържането на републиканската пътна мрежа в област..

публикувано на 25.02.25 в 11:15