Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Николов и министърът на културата обсъдиха развитието на подводната археология в Бургас

Димитър Николов се срещна  с министъра на културата Кръстю Кръстев. Двамата обсъдиха възможностите за развитие на подводната археология в морския град. Кметът сподели, че от тази учебна година Филиалът на Националната художествена академия в Бургас ще разкрие бакалавърска и магистърска програма по подводна археология, а Община Бургас има готовност да предостави бази за развитие на проучването на подводната археология в Черно море.

Това може да се осъществи съвместно с Министерството на културата, като институционален партньор в реализирането на проекта през националния Център за подводна археология, който е в Созопол. Така ще се даде възможност на морските общини да наблегнат на програми, свързани със създаване на капацитет за подводни проучвания в България, като един от лидерите в региона, свързани с изучаване на подводното наследство в Черно море.

Кметът Николов представи на министър Кръстев проекта на Община Бургас за изграждане на археологически студентски кампус на туристически комплекс „Акве Калиде“. Вече са водени разговори с 5 западни университети със специалност „Археология“, които са заявили желание да изпращат студентите си да провеждат стажове в археологически парк „Акве Калиде“, тъй като мястото е уникално поради наличието на цели пет исторически пласта от различни епохи – праисторическа, тракийска, римска, византийска и османска.

Идеята е там да бъде изградена многофункционална сграда за учебен археологически лагер, който да е база както за работещите на терен археолози, така и за студенти по археология от цял свят. Там ще бъдат поставени бунгала за студентите-археолози, които ще бъдат изцяло съобразени с околната среда. Интегрираният проект ще включва зелени технологии, съобразени с опазването на културното наследство и околната среда в региона.

Кметът и министър Кръстев разговаряха за необходимостта от създаване на териториални звена на Националния институт за недвижимо културно наследство в регионите за планиране, чрез което ще се оптимизира съвместната работа по опазване на културното наследство.

По време на срещата се обсъди още възможността за засилване на партньорството между министерството на културата и местните власти при реализирането на културните политики в Бургас и в страната.

Министърът на културата Кръстю Кръстев се срещна и с представителите на културните институти в община Бургас, с които обсъдиха бъдещите насоки за развитие на културните проекти и програми, както и подготовката на бюджета за 2024 г.

На срещите с министъра и кмета присъстваха още зам.-министърът на културата арх. Чавдар Георгиев, Амелия Гешева – съветник на министъра на културата, зам.-кметът по култура, туризъм и спорт Диана Саватева, главният архитект на Община Бургас Тихомир Райчев и Радовеста Стюърт – началник отдел „Туризъм“, директорите на Драматичен театър „Адриана Будевска“ Борислав Чакринов, Държавен куклен театър Христина Арсенова, Държавна опера – Бургас Александър Текелиев, Регионалният исторически музей Милен Николов и на Регионалната библиотека „П. К. Яворов“ Яна Кършийска.


По публикацията работи: Десислава Златева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камено отбелязва своя градски празник днес (ОБНОВЕНА)

Камено отбелязва своя градски празник с пищни тържества, които започнаха още от вчера.  В навечерието на 6 май в Камено ще има празничен концерт Най-старият средновековен документ, в който под името Каикли се крие сегашното му наименование, датира от 1498 г. Отец Серафим: Днес на всеки час ще има камбанен звън за празника на..

публикувано на 06.05.25 в 15:11

Отец Серафим: Днес на всеки час ще има камбанен звън за празника на Камено

В Камено църквата „Свети великомъченик Георги Победоносец“ има храмов празник. Има и славна история, защото е на повече от 150 години. Опожарявана е по времето на османското владичество, но е възстановена през 1893 година, отново със средства от дарения на местното население.  Няма много информация за историята на храма. Има само данни в..

публикувано на 06.05.25 в 14:26

Ямбол отбеляза Гергьовден с военен парад и литийно шествие

Ямбол отбеляза  празника на храбростта с военен парад, литийно шествие по централните улици и демонстрации по стрелба. На Гергьовден в Ямбол имен ден имат близо  4000 души.  Традиционното литийно шествие с икона с вградена частица от мощите на Свети Георги, носена от военнослужещи и свещеници, премина по централните ямболски улици. „Пожелаваме..

публикувано на 06.05.25 в 12:10

Авиомузеят посреща и днес безплатно посетители

По случай днешния 6 май - Денят на храбростта и празник на Българската армия, Авиомузеят в Бургас ще бъде отворен за посетители. Безплатното посещение дава възможност да бъдат разгледани 10-те самолетни експоната.  Авиомузеят ще посреща гости през целия ден, за времето от 09:00 до 17:00 часа. 

публикувано на 06.05.25 в 09:30

Хайдушки игри в Сливенския балкан (ОБНОВЕНА)

Деветото издание на фестивала „Хайдушка среща“ започва тази сутрин в Сливенския балкан с традиционната надпревара по изкачването на планината с 43-литров мях, пълен с вино за мъжете и с чувал брашно за жените. Три километра е изкачването на „Хайдушката пътека“, повтаря това на Хаджи Димитър, когато е бил още четник в дружината на войводата..

обновено на 06.05.25 в 09:24

Правителствен доклад за средствата, необходими на Общините, за да намалят риска от бедствия

Над 292 милиона лева са необходими на част от общините в страната, за да намалят риска от бедствия. Това показват данните в приет от правителството доклад, който обаче не включва заявки за такива разходи в големите области като София-град, Варна, Бургас и Стара Загора. Данните сочат още, че най-често у нас се обявява бедствено положение при..

публикувано на 06.05.25 в 09:00

Хористи от Гърция и Румъния ще пеят в поморийския манастир „Свети Георги Победоносец“

На Гергьовден, стотици се стичат към единствения действащ мъжки манастир на българското Черноморие - „Свети Георги Победоносец“ в Поморие. Святото място е популярно с чудодейната си лековита вода и историите, свързани с основаването му.  Монасите в манастира водят скромен начин на живот, като голяма част от прехраната си произвеждат сами...

обновено на 06.05.25 в 08:47