Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И „Българското саламурено сирене“ със защитено наименование за произход

Снимка: Ани Петрова

Европейската комисия одобри добавянето на българското саламурено сирене с списъка със защитени географски индикации на ЕС. Така то влиза в листата на близо 1650 вече защитени продукти. 

Регистрацията ще даде на преработвателите конкурентно предимство на пазара, а за потребителите ще има допълнителна гаранция за произхода и качеството на продукта. 

По-рано този месец и българското кисело мляко беше вписано в европейския Регистър на защитените наименования за произход. Така саламуреното сирене става третият български продукт, регистриран като защитено наименование за произход на европейско ниво след "Странджански манов мед" и киселото мляко. 

От Министерството на земеделието и храните информираха с мейл, че днес е публикуван Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/1571 на ЕК за вписване на наименование в регистъра на защитените наименования за произход и защитените географски указания ("Българско бяло саламурено сирене/Bulgarsko byalo salamureno sirene" (ЗНП)) в Официалния вестник на ЕС, брой L 192 от 31.07.2023 г.

От аграрното ведомство допълват, че инициативата за регистрация на наименованието отново е на групата производители Сдружение "Български традиционни млечни продукти, а заявлението за регистрация е изпратено от Министерство на земеделието и храните (МЗХ) до ЕК през февруари 2021 г.

Това е третото родно географско означение, след ЗГУ "Българско розово масло" и ЗНП "Българско кисело мляко", което съдържа името на държавата в себе си. Признанието се получава в изключителни случаи за наименования с широка популярност и доказан международен авторитет, отбелязват от МЗХ.

И още: "При ЗНП "Българско бяло саламурено сирене" очертаният географския район на производство, също както при ЗНП "Българско кисело мляко", е територията на Република България, и използваната суровината е мляко само от този район – краве, овче, биволско, козе или смесено.

Благоприятните климатични и природни условия в страната спомагат за развитието на млечнокиселите бактерии, които се използват при производството на продукта и оказват влияние на неговите специфични характеристики от най-дълбока древност.

Традиционното ЗНП "Българско бяло саламурено сирене“ се произвежда с добавка на симбиотична закваска от бактерии Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus и Streptococcus thermophilus, както и на закваска от бактерии Lactococcus lactis subsp. lactis и Lactobacillus casei. Органолептичните качества на продукта се формират освен от приятния млечнокисел вкус от закваската и саламурата, така и от леката ненатрапчива горчивина от разпадните продукти на сложните белтъчини и от някои аминокиселини. Съвкупността от вкуса и аромата от тези компоненти формира "букета" (от аромати и вкусове) на сиренето.

След влизане в сила на регламента, само производителите, които произвеждат в съответствие с одобрената продуктова спецификация и това е удостоверено от контролиращо лице – сертифициращо дружество, могат да използват регистрираното наименование, означението "защитено наименование за произход" или абревиатурата ЗНП, както и специалния символ (лого) на ЕС, с който се обозначават продуктите със ЗНП. За целта следва да са преминали процедура по одобрение от МЗХ и да са вписани в регистъра на производителите на дадения продукт на уебсайта на министерството.

Продуктите със защитени географски означения са вид интелектуална собственост и поради това се ползват с особено висока степен на закрила от неправомерна употреба на наименованието, включително посредством двустранни търговски споразумения между ЕС и трети страни", се казва в информацията от МЗХ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици от Свети Влас даряват над 15 000 лв на дете в нужда

Благотворителен базар се проведе в ОУ „Св. св Кирил и Методий“ в Свети Влас. На него е събрана сумата от 15 100 лв. Акцията, организирана от ръководството на училището, бе за дете в нужда. На базара, състоял се рамките на няколко дни, се предлагаха вкусни печива, красиви коледни сувенири и кулинарни изкушения, дело на сръчни и сърцати родители на..

публикувано на 03.01.25 в 15:35

С около 30 стотинки поскъпна хлябът в Бургаско

С около 30 стотинки поскъпва хлябът в Бургаско, каза един от големите производители в региона - Красен Хлебаров. От началото на годината ставката на ДДС от 20% за хляба се върна, като според Хлебаров това е вече официално: "Доставяме си хляба на същата цена, само че с 20% отгоре. Ако някой е продавал на 1,50 лв., става горе-долу 1,80 лв...

публикувано на 03.01.25 в 14:15

Почина баскетболната легенда Димитър Франсъзов

В първия ден от новата година Бургас изгуби една от своите баскетболни легенди – Димитър Франсъзов. Той е носител на званието „Майстор на спорта“ и е част от големите успехи на баскетболния „Ботев“ – Бургас през 60-те години на миналия век.  През 1965 година „Ботев“ – Бургас става първият провинциален отбор, който печели Купата на България по баскетбол..

публикувано на 03.01.25 в 14:02
снимката е илюстративна

Виктория и Георги са най-популярните имена за новородени през 2024

Националният статистически институт обяви, че през 2024 година най-често срещаните имена в България са Георги и Мария.  Виктория и Георги остават най-предпочитаните имена за новородените през 2024 година, показват данните на НСИ. На второ място са Мария и Александър, а на трето - София и Мартин. Статистиката сравнява данните и за популярността на..

публикувано на 03.01.25 в 13:14

През 2025 година: Пречиствателна станция и обновяване на пътната инфраструктура сред приоритетите на Община Малко Търново

Изграждане на пречиствателна станция е сред приоритетите на община Малко Търново през тази година. Чистотата на водите е от първостепенна важност за околната среда. Ние сме в ПП „Странджа“ и „Натура 2000“, но както градът така и селата все още заустваме отпадните води в деретата и сме със септични ями, което е не е редно, категоричен е..

публикувано на 03.01.25 в 12:24
проф.Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Сняг няма да видите в Бургас тази година

Месец януари ще е с един градус по-топъл от характерните за Бургас температури по това време. Прогнозата е на климатолога професор Георги Рачев, който коментира още, че се налага все повече така нареченият гръцки модел на времето. "Бургас сте до топлото море, то в момента е 9-10 градуса. Сняг няма да видите може би и тази година. Може някоя..

публикувано на 03.01.25 в 11:18

Община Средец с готови проекти за над 25 млн. лева

Община Средец има готови проекти за над 25 млн. лева. Основно те са свързани с подобряване на инфраструктурата, съобщи кметът Иван Кичев. Сред тях са подмяна на водопроводната мрежа в село Момина църква и ремонт на дома за стари хора в Средец. От ръководството на общината уточняват, че очакват да видят каква програма ще бъде обявена от..

обновено на 03.01.25 в 10:17