От Илинден се появява мъртвото вълнение, подводните ями и течения в морето, предупреждава старши спасителят на Северния бургаски плаж Петър Русев:
"Мъртвото вълнение е много опасно, защото инцидентът става за секунди. Човек влиза до кръста, в следващия момент вълната, която се връща във водата, направо го поема навътре. Най-важното, ако попаднете в мъртво вълнение, е да не се паникьосвате. Течението е дълго 20-30 метра. Добре е хората да се къпят в групи, ако стане нещо, да викат и махат за помощ. Вариантът за измъкване е да не се плува срещу течението, на косо и по диагонал."
Посещения на охраняеми плажове и стриктно спазване на флаговата сигнализация препоръчва спасителят.
Спасителите за поредно лято настояват за създаването на плажна полиция. Тя става все по-наложителна, категоричен е Русев:
"В Бургас освен проблема със скачането от моста, имаме проблеми с хора, които при жълто и червено знаме не спазват указанията ни, влизат пияни и дрогирани. Другият проблем е с кучата, защото всеки иска да си докара кучето на плажа. Не взимат под внимание нашите думи, затова трябва да има такъв орган, който да глобява, да съставя актове. Нашата работа не е да ходим да се караме, а да си гледаме периметъра и водата."
И това лято най-много са инцидентите с малки деца, при които се е наложила намесата на морските гардове.
Относно случая в Поморие, където спасител бе задържан заради побой над французин за сянка на плажа, Русев коментира: "Фрапиращ, много неприятен случай, не трябва да се подхожда по агресивен начин."
Лятото на 2025 година е най-силният сезон за община Приморско. Значителен ръст на туристите в сравнение с изминалите години, отчитат от екипа на кмета Иван Гайков, както и от туристическия бранш в Приморско. Основните показатели, които са довели до увеличаването на туристите, са добре разработеният туристически продукт, активните усилия за..
България остава предпочитаната дестинация за нашите сънародници. Това показва представително проучване за нагласите на българите към туризма и почивките в страната, реализирано по поръчка на Министерството на туризма. То е извършено от социологическа агенция „Тренд“ и е по повод Световния ден на туризма. 51% от анкетираните заявяват, че..
Успешен сезон с ръст от 5% на туристите и 10% на приходите отчитат от Бургаската регионална туристическа камара в Световния ден на туризма. С 10% обаче са завишени и разходите, отбелязват от камарата. Оттам уверяват, че сектор туризъм е един от най-подготвените за приемането на еврото. Христина Славова, член на управителния съвет на..
Министърът на земеделието Георги Тахов каза, че законопроектът за виното и спиртните напитки, който беше свален от обществено обсъждане, ще бъде преработен и представен в новия си вариант, след като бъде съгласуван и с браншовите организации: "Той мина през всички работни групи и беше в пълен синхрон с европейското ни законодателство и с регламентите..
Безплатни посещения на два любими обекта в Бургас днес. Поводът е 27 септември - Световен ден на туризма, а инициативата е на общината. Общинско предприятие „Туризъм“ се присъединява към инициативата на общинската администрация и ще посреща посетители при вход свободен в два от най-посещаваните си обекти - остров Света Анастасия и..
Старите традиции на местните рибари от Културно туристическия комплекс „Ченгене скеле“ ще бъдат популяризирани с нов проект. За неговото изпълнение Община Бургас ще кандидатства за финансиране пред Национален фонд „Култура“. Проектът носи наименованието „Ченгене скеле – пътуване през историята на Бургаския залив“ и е на обща стойност 54 050,00..
Обновяване на експозиционната къща „Евксински понт“ се планира по проект, с който община Бургас ще кандидатства пред Национален фонд „Култура“. С реализирането му посетителите ще имат възможност да се запознаят с нов виртуален гид под формата на филм. Предвижда се още в нея да бъдат експонирани макети, които да дават по-пълна представа за морското..
България остава предпочитаната дестинация за нашите сънародници. Това показва представително проучване за нагласите на българите към туризма и..
Старите традиции на местните рибари от Културно туристическия комплекс „Ченгене скеле“ ще бъдат популяризирани с нов проект. За неговото изпълнение..
Лятото на 2025 година е най-силният сезон за община Приморско. Значителен ръст на туристите в сравнение с изминалите години, отчитат от екипа на кмета..