Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От рибарския сектор настояват да се чуе и тяхната позиция за изграждането на ветрогенератори в Черно море

Снимка: Image by Freepik

Представители на сектор „Рибарство и аквакултури“ не са били поканени да се включат в обсъждането на промените в Закона за енергията от възобновяеми източници, които предвиждат изграждането на ветрогенераторни паркове в Черно море. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов. От бранша за изпратили писма до комисиите в парламента и до министерствата на енергетиката и околната среда, в които поставят редица въпроси относно офшорните паркове в българските води. След липсата на реакция от институциите, от Консултативния съвет са изпратили препоръки до българското правителство и Европейската комисия с настояване да се чуят мненията на експерти за това как вятърните паркове ще се отразят на дребномащабния риболов и екологичното равновесие в Черно море. От сектора не са против развитието на синята икономика, но настояват да участват при обсъждането на ветрогенераторите в морето, които ще засегнат поминъка на хиляди хора. 

"Задаваме си въпроси съгласно информацията, с която разполагаме. Вятърните паркове, особено тези по Северното Черноморие - пред Варна и Шабла, са буквално до брега", посочи Господинов. 

Той допълни, че още миналата година са направили предложение въпросите да бъдат поставени във всички комисии, които разглеждат къде ще се изграждат централите. Необходимо е да се разбере дали ще бъде забранен риболовът на тези места и ще бъдат ли компенсирани хората, каза Господинов, и допълни: "Никъде не сме поканени да бъде поискано нашето мнение. А в Черно море около 3 хиляди семейства имат поне по един представител, зает в риболова. Още толкова имат в рибопреработката... Искаме да бъде създадена платформа от страните-членки, с която да се осъществява диалог и сътрудничество със заинтересуваните страни". 

Според генералния секретар на Консултативния съвет за Черно море някой трябва да изчисли както икономическите загуби, така и екологичните проблеми, които ще се получат при изграждането на ветрогенераторни паркове в Черно море. "Доколкото знам, този пред Шабла е на 10 метра дълбочина - това е съвсем близо до брега. Ние разбираме бизнес-намеренията на големите оператори, че искат да спечелят пари от кабели, но нас това не ни интересува. Да ги правят навътре, където ние не риболовстваме. Не ни забелязват до момента, в който не се създаде напрежение и конфликт и аз не гарантирам, че той може да бъде лесно разрешен", коментира Господинов.

Експертите настояват Европейската комисия да изготви мониторинг и да направи проучване как ще влияят температурите, вибрациите, магнитните полета, шумовете, на популациите в Черно море. "Ами ако изчезне рибата пред българския бряг?", пита Господинов. 

Припомняме, че промените в Закона за енергията от възобновяеми източници минаха на първо четене в парламентарната комисия по енергетика. По време на дискусиите, членове на комисията признаха, че някои текстове в проектозакона са меко казано проблемни, но ще бъдат гласувани, защото са част от Плана за възстановяване и устойчивост. Депутатите решиха да бъде създадена работна група, която да вземе предвид всички мнения, препоръки и критики преди промените да бъдат гласувани на второ четене в пленарната зала. Все още не е ясно дали депутатите от тази работна група ще се срещнат с представители на рибарския сектор...

Целия разговор с Йордан Господинов чуйте в прикачения звуков файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Созопол празнува три дни

Тридневната програма за празника на Созопол започва днес. Морският град е избрал за свой патрон Света Марина. Кулминацията на празника е на 17 юли.  Днес от 17.30 в Художествената галерия на града се открива изложба на Иван Бахчеванов под надслов „Измити спомени отсам големия остров“.  В 18 часа ще има вечерня в храм „Св. св. Кирил и Методий“...

публикувано на 16.07.25 в 11:30

Подписка в Сарафово с искане да се спре продажбата на държавен имот

Възможна продажба на държавен имот разбуни духовете в квартал Сарафово. Става въпрос за парцел намиращ се  на ул. „Буревестник“, с площ от 5106 кв.м.. Теренът е частна държавна собственост, предоставена за управление на Министерството на отбраната. Иван Илчев от местното „Сдружение За Сарафово“ е направил онлайн петиция за запазване на..

публикувано на 16.07.25 в 09:15

"Магията на глината" се случва в "Социален център Бургас"

Сдружение „Социален център Бургас“ работи по проект „Магията на глината“. Предвидени са арттерапевтични практики и занимания с глина за  хора с увреждания. В тях ще бъдат включени 21 лица с увреждания, които са потребители на социалните услуги на Центъра. „Те ще се впуснат в творчески процес, по време на който ще се учат да изразяват своите..

публикувано на 16.07.25 в 08:40

Равносметката една година след пожарите във Воден и Крайново

Една година след опустошителните пожари жителите на селата Воден и Крайново все още се възстановяват от нанесените от стихията щети. Днес от местната власт ще отчетат свършеното през изминалите месеци.  В храма "Св. Георги" в село Воден ще бъде отслужена литургия.  Близо 40 къщи бяха засегнати в различна степен от огъня, 13 изцяло изгоряха, а те..

обновено на 16.07.25 в 08:11

Застраховка "Гражданска отговорност" ще сключват водачите на тротинетки

Водачите на електрически тротинетки ще трябва да имат навършени 16 години, това предвиждат промени в Закона за движение по пътищата.Те ще могат да карат само с каски и единствено в светлата част на денонощието. Това съобщи в предаването"Булевард Демокрация " народният представител от ГЕРБ Андрей Рунчев. Той е зам.-председател на комисията по транспорт..

обновено на 15.07.25 в 17:27

Граждани се обявиха против сечта на дървета по улица „Проф. Асен Златаров“

Граждани се обявиха против сечта на дървета по бургаската улица „Проф. Асен Златаров“ на спонтанен протест днес . Заради проект за ВиК реконструкция досега там са премахнати близо 20 дървета. Хората смятат, че сечта се извършва без надлежно разрешение.  Веселина Божинова спира с тялото си подготвено за сеч дърво и слага началото на..

публикувано на 15.07.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Животът в Бургаска област се удължава, но остава под средния за страната

Средната продължителност на живота в Бургаска област достига 75,5 години за периода 2022–2024 г., сочат данните на Националния статистически институт. Това е с година и половина повече в сравнение с предходния период и е най-високата стойност, отчетена в региона от девет години насам. Въпреки подобрението, показателят в Бургас все още е слабо под..

публикувано на 15.07.25 в 12:30