През натоварения туристически сезон, цените на този вид отдавани апартаменти в района на Бургас варират между 100 лв. и 200 лв. за нощувка, в зависимост от разположението и качеството на предлагания апартамент. Прави впечатление, че цените по Черноморието на юг от Бургас, за наемане на апартаменти в комплекси достигат до 300 лв. за нощувка. За караваните в къмпингите са около 200 лв.
Рая Велчева отдава жилища чрез платформата в Бургас и Варна от около 5 години. Според нея, ситуацията около Ковид пандемията значително е променила профила на туриста, ползващ този начин на почивка и пътуване. „Преди Ковид имахме резервации от ноември месец за лятото. Всички бяха хора от Европа, които идваха дългосрочно за 10-15 дни. След Ковид може би станаха по-предпазливи, наблюдаваме повече българския турист, който резервира между 3 и 10 дни максимум. Обикновено за т.нар. дълги уикенди“, посочи тя.
Това, което този вид туристи предпочитат е апартаментът да има добра локация, в центъра на града и задължително да е добре почистен. „Важно е да бъде приветлив, да бъде светъл, да няма тъмни цветове вътре и задължително да бъде чист. Този тип апартаменти хората ги наемат заради уюта, който им напомня за вкъщи, а не на хотелската стая. Много малко се готви, изключително малко се заседява в апартаментите, защото се хранят по заведенията. Много са капризни и най-лошите отзиви, които са давали са именно заради чистотата“, допълни Велчева.
Според нея, има проблем с количеството и качеството на ресторантите в Бургас. „Ние оставяме информационни бюлетини в апартаментите кой ресторант е хубав, след това получавам обратна връзка, че не могат 3 дни да се доредят до това заведение, ако не си направят резервация“, посочи Велчева.
Тя допълни, че напоследък се наблюдават и нов вид пътуващи номади. Това са хора, които имат възможност да работят от различни места по света. Именно те избират да използват подобни платформи.
Според Рая Велчева, няма особено голяма разлика между това какво се предлага в чужбина и в България.
Деляна Цонева, председател на Бургаската регионална туристическа камара посочи, че няма особено голяма конкуренция между хотелиерския бранш и хората, отдаващи апартаменти под наем чрез платформата. „Може би един от проблемите, които ни притеснява от бранша, е сивият сектор, тъй като много собственици отдават апартаменти под наем чрез тази платформа. Там не се изисква да се представи категоризация или други документи, разплащанията могат да стават чрез различни платежни системи, т.е. няма как да бъдат проследени приходите и съответно заплащане на данъците. От тази гледна точка са конкуренти, тъй като могат да си позволят да предлагат на много по-ниски цени. Друг е въпросът за качеството, което се предлага на клиентите“, обясни тя. Цонева допълни, че от бранша са имали оплаквания от клиенти, които преди това са ползвали този начин на настаняване. Те са били свързани с чистотата на тези апартаменти. Друг проблем е комуникацията, предаването на ключове, самото настаняване. „Те не са регистрирани. Ако се получи проблем, няма към кого да се обърнат, както биха направили, ползвайки хотел или туроператор, да бъдат защитени“, посочи Цонева.
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и ресторантьор с повече от 40 години практика, собственик на първия частен хотел в Поморие. Ресторантьорството не е пица на парче , не е дюнер кебап, подчертава той. "За една продукция от 25 лева..
Лек ръст в цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас през изминалата седмица, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин, предаде БТА. Поскъпват повечето плодове и някои от зеленчуците, чиито цени ДКСБТ следи. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
Министерство на околната среда и водите започна процедура за увеличаване на площта на поддържан резерват „Пясъчната лилия“ в землището на Созопол. Предвижда се включването на два нови поземлени имота . Екоинспекцията в Бургас обяви, че на 26 февруари е насрочено заседание, на което ще бъдат разгледани постъпилите становища относно..
Само 6 на сто от българите оценяват личния си стандарт на живот като по-скоро висок (все пак има ръст от 2%), малко над половината го определят за среден (53%), а 28 на сто смятат, че водят нисък стандарт на живот . Това показва национално представително социологическо проучване на изследователския център "Тренд" по поръчка на..
Руската компания "Лукойл" е предприела действия за продажба на своите български активи през юни миналата година, обяви в Народното събрание премиерът Росен Желязков. Първоначален интерес са проявили 24 компании, впоследствие интерес са запазили 10, а от тях 7 продължават в надпреварата. Очаква се преговорният процес да бъде подновен в началото на..
Необходимостта от въвеждането на Туристически гаранционен фонд, борбата със сивия сектор и насърчаване на културния и конгресния туризъм бяха основните теми на среща между туроператори и новият министър на туризма Мирослав Боршош. Представителите на бизнеса определят гаранционния фонд като ключов за осигуряване защита на потребителите. На срещата..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не..
Лек ръст в цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас през изминалата седмица, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..