Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Авиокомпании с предложение за полети през зимата от Бургас до Тел Авив и Краков




От няколко години в бюджета на общините в региона се предвиждат средства за стимулиране на полети извън летния сезон. Този път предложените суми са драстично по-високи от предходните. Това става ясно от писмо на Община Бургас до местния парламент. Едната нискотарифна авиокомпания заявява, че може да удължи полетите до Краков за зимата, ако бъдат осигурени средства в размер на 200 000 евро за ноември и декември, както и 500 000 евро от октомври до март. Другата авиокомпания посочва, че може да осигури по два самолета седмично с вместимост 239 пътника за 350 000 евро до Тел Авив. Предложението за финансовото стимулиране на полетите е изпратено и до кметовете на общините Поморие, Несебър и Созопол, които са членове на Асоциацията Бургаски залив.

Според концесионера на летището обаче тези дестинации не са подходящи, тъй като нямат интензивен пътникопоток. Подобно е и мнението на Евелина Пулева, заместник-председател на Бургаската регионална туристическа камара. „Дали точно Краков е най-удачният вариант? Може би в случая трябва да се мисли за столици. Може би наистина трябва да се помисли за Варшава. На мен ми се искаше да чуя за Германия, защото там първо имаме българска диаспора голяма. Второ, имаме договорености за здравен туризъм. За Тел Авив, честно казано, ако казината отворят да работят през зимния период – да, но в Бургас няма казино толкова силно работещо. В 4 –звездния хотел на Бургас работят машинки, няма казина. Според мен Израел не ми се струва като добър вариант“, коментира тя. Според нея, трябва да се търсят страни, в които има българска диаспора, за да може да се поддържа тази линия целогодишно и да има двупосочни полети. „Ние българите в бургаския регион не можем да направим толкова силен поток, значи трябва да търсим българи, които живеят в чужбина и искат да се прибират при близките си“, допълни тя.

Според Евелина Пулева, Черноморието може да бъде атрактивно и през зимния сезон. „В този период можем да удължим сезона с фестивали, с атрактивни събития, конференции, със здравен и спа туризъм. В региона има идеални условия. При това Бургас се наложи като уикенд град, като град с много фестивали. От друга страна Несебър е град под защитата на ЮНЕСКО. Отделно Поморие е калта, с лугата, санаториумите. Мисля, че комплексен продукт може да се създаде за цялата област. Дори и за Созопол“, обясни тя.

Според кмета на Созопол Тихомир Янакиев, държавата трябва да отделя средства за стимулиране на полетите извън туристическия сезон, а не общините. „Първо, ние нямаме информация дали тези дестинации са обвързани с предлагането на туристически пакети. Дори да дотираме някакъв полет, по някакъв начин, дали той ще бъде достатъчно уплътнен. Едно е ако самолетът е 150 седалки, да ги дотираш, пък те да дойдат 20 души примерно. Това също е важно. Трябва да се види профилът и на туриста, който ще бъде през зимата. Да се говори с представители в туристическия бранш, които да кажат дали са водели разговори например с Полша или Израел. Дали през тези месеци има голямо желание на поляци или израелци да дойдат в България, но няма самолети, с които да го направят“, коментира той. Янакиев допълни, че през летните месеци в Созопол има туристи от Полша, но не се наблюдава голям интерес за тези от Израел. 

Кметът на Поморие Иван Алексиев също поиска държавата да се намеси в решаването на проблема с удължаване на полетите през зимата на Летище Бургас. Според него предложените две дестинации Краков и Тел Авив не са най-подходящите, а и само те няма да докарат туристи по Южното Черноморие през зимата. Разговорите с авиокомпаниите и концесионера "Фрапорт" ще продължат, но в тях трябва да участват и представители на Министерството на туризма, посочи Алексиев.

„Определено това не са най-подходящите дестинации, които в момента са ни предложени. Всичко е въпрос на разговори. Много хубаво, че имаме Министерство на туризма, но си задавам въпроса за какво ни е то. Примерно, ние Общините даваме тези хиляди евро за зимни полети, които ни искат, но питам къде е държавата и този концесионер какви ангажименти има, за да работи това летище“, допълни той.

По думите му представители на държавата трябва да седнат на масата на преговорите с концесионера и да се намерят начини той да си свърши работата и да има редовни полети и зимата. 

„Държавата също трябва да поеме част от тази финансова тежест. Ако трябва по 35 евро на седалка да дотира, ако трябва по 50, ако трябва по 100. Къде отива таксата от концесията, нали в държавата“, каза още Алексиев.  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна ремонт на пътя за село Кости

Извършва се планов ремонт на пътя за село Кости. Започна планираният по бюджет за 2025-та година и заложен в управленската програма ремонт на пътя за село Кости. Ще бъдат преасфалтирани участъци с нарушена настилка. На следващ етап ще бъдат запълнени и банкети в някои участъци.  Призоваваме шофьорите да бъдат внимателни - ремонтираните..

публикувано на 24.07.25 в 16:30

Министерството на туризма предлага създаването на Туристически гаранционен фонд

Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически гаранционен фонд. Целта на фонда е да се гарантират правата на потребителите и националното законодателство да се хармонизира с Директивата за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги...

публикувано на 24.07.25 в 16:00

Плаж Хармани е сред трите най-трудни за охраняване по Южното Черноморие

В разгара на летния сезон отново се обръща внимание на сигурността по родните плажове. Созополския плаж "Хармани" попада в черния списък на рисковите места за къпане. Въпреки това броят на летовниците не намалява.  „Плажът Хармани, като цяло, е доста опасен. Води се от трите най-тежки плажове за охраняване на българското Черноморие.“, заяви пред БНР..

публикувано на 24.07.25 в 14:30

Облекчен визов режим ще улеснява туристите от Турция  

Европейският съюз въведе по-благоприятни правила за издаване на шенгенски визи на турски граждани, които ще улеснят пътуванията в рамките на Шенгенското пространство. Новите правила, приети на 15 юли, ще позволят поетапно издаване на многократни визи с по-дълъг срок на валидност за турски граждани с установена история на редовни и..

публикувано на 23.07.25 в 14:00
Архив

По-високи зърнени добиви в Ямболско

Приключва жътвата на ечемика в Ямболско, вече са пожънати и повече от половината блокове с пшеница. Средните добиви са по-високи от миналогодишните, отчитат земеделските стопани.  Над 600 кг от декар е средният добив при пшеницата, като най-висок е в община Ямбол - близо 650 кг от декар.  При ечемика средните добиви са около 580 кг от..

публикувано на 23.07.25 в 10:00

Започва земеделски форум край Балчик

Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред основните..

публикувано на 22.07.25 в 10:00
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 16:00