Това каза за БНР доцент Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор. Той подчерта, че често в морето, след буря, има гниещи водорасли, което не означава, че то е замърсено:
„Не трябва да се доверяваме на това как изглеждат водите и обратното - понякога в превидно кристално чиста вода може да открием по-големи количества ентерококи или пък ешерихия коли“.
Кунчев отдаде последните разминавания в резултатите на „неподготвеността на екипа, който е правил изследването от страна на „Активни потребители“, тъй като:
„Нито методът, който са използвали, нито лабораторията, която е използвана, са сертифицирани. Лабораторията няма необходимата акредитация за изпълняване на такива проби. Няма как да сравняваме резултати, получени по различни методи. Дори и сега не знам какъв точно метод използват колегите“.
Методът за изследване, прилаган у нас, е взет от европейското законодателство и е ясно разписан, подчерта Кунчев. В България има 6-7 акредитирани за това лаборатории. На всеки плаж у нас се правят минимум 16 проби на сезон, подчерта той.
Кунчев обясни, че навсякъде около нас има от бактерията ешерихия коли, но въпросът е в какви количества:
„В случая не тя е опасната! А ние я използваме като показател, за да видим има ли органично замърсяване на този плаж или няма. Всеки сезон се правят до 1500-1600 изследвания. Имали сме отклонения, затваряли сме плажове. Никой не ни се бърка в тази работа - това си е решение на всеки орган по место - директорите на РЗИ, но то трябва да е на базата на цифри, на факти, на доказателства“.
Във връзка със страховете от замърсяване заради Нова Каховка България е добавила и допълнителни изследвания. Според Кунчев дори когато в миналото е имало отклонения от нормите в различните плажове, отклоненията не са били такива, каквито „бяха хвърлени в пространството“:
„Цялата работа ми прилича на една много евтина сензация и гонене на интерес. За съжаление, той се постигна - вече имаме запитвания от колеги от Великобритания какво се случва и трябва ли да се вземат мерки, да се прекъсват пътувания и платени резервации. В края на краищата това е резултатът от едно, за мен, необмислено действие“.
От началото на сезона до 15 август са направени около 960 изследвания морето. Всички данни се качват на сайтовете на РЗИ, подчерта Кунчев.
В Гърция и Турция солената вода ограничава възможността за развитие на микроорганизми, подчерта той.
Централният плаж в Слънчев Бряг е пълен въпреки твърденията, че водата е замърсена, предаде кореспондентът на БНР в Бургас.
Плажовете в курорта са носители на отличието „син флаг“ - престижна световна награда, която се присъжда от международно жури.
Търговци и ресторантьори в Слънчев бряг коментират, че в момента има по-малко гости от очакванията. Хотелиерите пък споделят, че информациите за замърсено море се отказали от почивка по родното Черноморие български туристи и през последната седмица има отменени резервации
Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) ще проведе извънредно заседание днес, съобщиха от правителствената пресслужба. В дневния ред на заседанието влизат проект на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г.; проект на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г.; проект на Закон за..
Плодовете поевтиняват на борсите у нас през седмицата с изключение на портокалите. Това показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повишава с 0,18 процента..
Туризъм без свързаност е нещо немислимо, каза заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева на четвъртия международен форум "Авио/транспортна свързаност и туризъм", който се провежда в Бургас. Теми за морската свързаност и развитието на авиацията в региона бяха обсъдени на събитието. Присъстваха кметове и заместник-кметове на черноморски..
Кметът на Царево Марин Киров участва днес във форума “Хоризонт 2030 - Международен форум за авио/транспортна свързаност и туризъм” в Бургас. Той се включи в едни от панелите, където бяха дискутирани проблемите пред общините и развитието на туризма.Според него з адача номер едно пред държавата е основен ремонт на пътя Бургас-Созопол-Приморско-Царево...
Министърът на туризма Мирослав Боршош и зам.-министър Павлин Петров се срещнаха с представители на Югоизточен съюз на екскурзоводите „Ваня Райкова“, Съюз на екскурзоводите в България и Асоциация на екскурзоводите в България. Обсъдени бяха предизвикателствата пред сектора и необходимите мерки за развитие на качеството на екскурзоводските услуги у нас...
Министерство на земеделието и храните стартира прием на заявления за подпомагане по интервенция „Намаляване загубата на биологично разнообразие, опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности в горските територии“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на 2023-2027 г., с бюджет в размер на 6 млн...
Форум за авио/свързаност и туризъм у нас и в Европа ще се проведе днес в Бургас. Събитието ще е факт за четвърта година и този път е с международно участие. Организатор е Асоциация „Рафаел- инфо, култура и туризъм“. "Хоризонт – 2030 – България и Югоизточна Европа" е темата този път, като акцентите са: вътрешна свързаност -..
Туризъм без свързаност е нещо немислимо, каза заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева на четвъртия международен форум "Авио/транспортна..
Плодовете поевтиняват на борсите у нас през седмицата с изключение на портокалите. Това показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по..
Министърът на туризма Мирослав Боршош и зам.-министър Павлин Петров се срещнаха с представители на Югоизточен съюз на екскурзоводите „Ваня Райкова“, Съюз..