Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антон Полукчиев: Гроздоберът в региона започна добре

Снимка: Ани Петрова


Проектът на Наредба за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по интервенциите в лозаро-винарския сектор обсъдиха лозари от региона. Мерките са включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за  периода 2023-2027 година. Документът  обхваща 7 специфични секторни интервенции - преструктуриране и конверсия на лозя, инвестиции в лозаро-винарския сектор, събиране на реколтата на зелено, застраховане на реколтата, информиране в държавите членки, популяризиране в държавите членки, инвестиции в екологични съоръжения. Антон Полукчиев,председател на регионалната лозаро-винарска камара Бургаска Южночерноморска обясни, че  колегите му имат конкретни предложения  по проекта:
"Да отпаднат ограниченията в закупуване на  техника, само от организации производителя, вече за същото ще могат да участват и кандидатстват индивидуални стопанства. Това нещо ще се случва след като промяната в Плана е одобрена от Европейската комисия.

Друга важна тема, която бе засегната и обсъдена, е да отпадне мярката винен туризъм. Бюджетът по тази мярка да бъде прехвърлен по бюджета за инвестиции в екологичните съоръжения в земеделската промишленост."

Със сигурност ще има още една среща, каза още Полукчиев.

Гроздоберът в регина започна добре, допълни още той. Качеството на лозите и гроздето ще бъде високо:

"Ще зарадваме българските консуматори на вино с добри продукти. Мога да похваля лозарите, добре са си стопанисвали лозовите масиви и са си опазили реколтата, въпреки трудностите и слабата помощ на държавата.

Едни от най-атрактивните сортове са мускат, совиньон блан. Те са ранно зреещи. Вървят добре гроздоберите:

Цените тази година са запазени спрямо предходната. Всеки един производител се договаря сам. Около 1 лв. и 1.50 лв. е цената за двата сорта."

По публикацията работи: Десислава Златева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промените, касаещи продажбата на "Лукойл", ще бъдат гласувани следващата седмица

Още в началото на следващата седмица трябва да бъдат гласувани окончателно промените в Закона за насърчаване на инвестициите, които дават на ДАНС последната дума при евентуална продажба на рафинерията на “Лукойл Нефтохим България”. Измененията бяха приети на първо четене вчера.  Борисов: Законодателните промени за продажбата на "Лукойл" са..

публикувано на 11.10.25 в 14:59

Богомил Николов: Новият уеб портал „Колко струва“ трябва да се надгради

Новият уеб портал за цените „Колко струва“ трябва да се надгради. В момента основната му функция - потребителите да могат да сравняват цените на основни хранителни продукти в търговските вериги не е развита ефективно , коментира председателят на „Активни потребители“ Богомил Николов. Той обясни, че няма да ползва сайта, защото не му върши..

публикувано на 10.10.25 в 08:30

Диана Иванова: Купувачите на жилища в рисковите райони с наводнения вече са много внимателни

Рано е да се прогнозира отсега как ще се променят цените на жилищните имоти в районите, засегнати от наводненията от миналата седмица във ваканционните селище край морето. Това коментира за БНР Бургас Диана Иванова, собственик на една от големите фирми за недвижими имоти в Бургас. Според нея купувачите вече са изключително внимателни към инвестиции..

публикувано на 09.10.25 в 10:32

Бургас е домакин на среща по международен проект за устойчив туризъм

В Бургас се провежда работна среща по международния проект „Декарбонизиране на туристическата индустрия след COVID-19“, насочен към намаляване на въглеродния отпечатък и развитие на устойчиви практики в туризма. Форумът събира участници от Малта, Крит, Италия, Финландия и други държави, които обменят опит и представят добри примери за повишаване на..

публикувано на 09.10.25 в 09:00

От Камарата на архитектите настояват за мораториум върху ново строителство в рискови зони

Трябва да бъдат разгледани общите устройствени планове на общините и където има рискове за бедствие да бъде въведен незабавен мораториум върху ново строителство. Това са част от призивите на Камарата на архитектите в България. Те са част от декларация, публикувана по повод  наводненията по  Черноморието и връзката им с неконтролираното застрояване. От..

обновено на 08.10.25 в 17:21

Глоби за търговците без етикети на цените в лева и евро

От днес ще се налагат глоби на търговци, които не са обозначили на етикет цените на стоките и услугите в левове и в евро. Те трябва да бъдат изписани с еднакъв шрифт, размер и цвят, за да не се въвеждат потребителите в заблуждение. Касовите бележки също трябва да показват двойно обозначение - в левове и евро.  При неспазване глобата е в..

публикувано на 08.10.25 в 09:11

НАП улесни подаването на нулеви ДДС декларации чрез нова електронна услуга

От началото на октомври Националната агенция за приходите въведе нова функционалност в електронната услуга за подаване на справки-декларации по ДДС. Тя позволява на фирмите и лицата, които не са извършвали дейност през съответния данъчен период, да посочат само периода без търговска активност, без да генерират празни файлове. След въвеждане на..

публикувано на 07.10.25 в 13:40