Как гражданите на Европа могат по-ефективно да налагат своите възгледи по важни въпроси? Един такъв е чистотата на въздуха в големите градове. Бургас е едно от 10-те население места, които формулират своите послания и предложения по темата. В Бургас се проведе заключителната конференция на проекта „Гражданите и институциите заедно за чист въздух в Бургас“.
Паневропейската инициатива се провежда в 10 града на Стария континент на принципа на дигиталния краудсорсинг. Или това е „търсене на мъдростта на множеството“ по конкретни въпроси.
Затова и през последните три години бургазлии са имали възможност да дадат своето мнение за чистотата на въздуха в града, но и да формулират предложения, които да стигнат до институциите. Това обясни Ася Кавръкова, директор на Европейската служба за гражданско действие - международна неправителствена организация с мисия да овластяват гражданите да упражняват правата си като европейци.
"Достигнали сме до 100 хил. европейски граждани с платформата. Бургас има своите специфични проблеми, Подгорица - също. Ние правихме проучването в Брюксел. Там много настояват комерсиалните компании да не използват коли. Искат да има повече зелени зони, да не се допускат коли в града."
Моментът за провеждането на тази среща е изключително подходящ, защото именно днес в Европейския парламент в Страсбург приема промените в Директивата за чистотата на атмосферния въздух. 10 препоръки на гражданите от тези 10 държави също ще бъдат разгледани от европейските депутати.
Бургас единственият български град, който участва в проучването и единственият, който не е столица. Бургазлии са и едни от най-активните, които са се включили в проекта, каза Петко Георгиев, директор на Фондация "Проинфо", които са осъществили проучването у нас.
"Какво предлагат бургазлии? Много от предложенията са свързани с градската мобилност, за оптимизация на маршрутите, за връзките, за развитие на билетната система, за дигитализация, за предвиждане на поносима цена за хората, които използват редовно градския транспорт. Повече велоалеи, подобряване на организацията на движението. Бяха правени много предложения свързани с паркирането и зонирането. Как се контролират и дали се контролира нарушаването максимално допустимите степени на замърсяване от големите индустриални замърсители."
Общината в лицето на зам.-кмета Весна Балтина е получила всички тези конкретни предложения на гражданите на Бургас.
"Замърсяването от транспорта не е на първо място сред замърсителите на града. Имаме действаща програма за качеството на атмосферния въздух, където моделирането показва, че на първо място, повече от 50%, това е битовото отопление. Транспортът е на второ място, на трето място е индустрията, а след това - вторичното запрашаване."
Зам.-кметът припомни, че тече проектът за подмяна на отоплителните уреди на дърва с екологични. От нея могат да се възползват 2 600 домакинства. А по програма Life нови печки ще имат още 2 000 семейства в Бургас.
Бургас разгръща и своята вело мрежа, за да може все повече хора да забравят за автомобилите и да се предвиждат по един много по-екологичен и здравословен начин.
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..
За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От 20.02.2025 г. (четвъртък) до 20.05.2025 г. (вторник), се въвежда временна организация на движението в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.
По-високата цена от 2 лева на час ще намали потреблението на Синята и Зелена зона, основно в централната част на Бургас. Такова е становището на Пламен Димитров, управител на Общинско предприятие „Транспорт“. По думите му новата цена за платено паркиране ще ограничи автомобилния поток и ще освободи паркоместа. Според Мартин Кръстев от ПП-ДБ,..
Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати . Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари. Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска..
Заради усложнената метеорологична обстановка и очакваните ниски температури, 19, 20 и 21 февруари 2025 г ще бъдат неучебни за всички училища и детски градини на територията на община Поморие, с изключение на тези в Поморие и Ахелой. Това обяви със своя заповед кметът Иван Алексиев. Целта е запазване живота и здравето на учениците от училищата и..
Обстановката на територията на община Бургас е нормална. Всички пътища са отворени и проходими при зимни условия, съобщават от Общината. Снегопочистващата техника е на терен и остава в готовност да реагира при необходимост. Градският транспорт се движи без затруднения и по разписание. За днес е обявен предупредителен оранжев код за опасно ниски..
Бургас се преклони пред паметта на Васил Левски , 152 години след неговата гибел . Заупокойна молитва бе отслужена от бургаското духовенство. Проведен бе и военен ритуал от представителни части от гарнизон Бургас. Десетки граждани, общественици, представители на институции, организации и политици отрупаха с венци и цветя..
Отпада ограничението за движение на тежкотоварни автомобили над 12 т по пътя Омуртаг–Котел в участъка Котел – Тича. Това съобщиха от Агенция "Пътна..
Опит за измама с името на общинския превозвач „Бургасбус“. Фалшива страница във фейсбук публикува реклами, които обещават на бургазлии карти за..
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението..