Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Мирослава Киселкова: Навременната имунизация предотвратява болести

4
Снимка: Свобода Атанасова

В европейския имунизационен план до 2030 година на Световната здравна организация (СЗО) се обръща внимание на всички уязвими групи, включително и възрастните хора, които се ползват от имунизациите през целия живот. Затова е важна и ролята на превенцията, Това каза д-р Мирослава Киселкова, експерт в Регионалната здравна инспекция в Бургас, по време на семинар, в който се обсъждаха ползите от ваксините. Причината е, че могат да бъдат предотвратени болести чрез навременна имунизация. 

В отчетите на общопрактикуващите лекари процентите на уязвимите групи, обхванати от имунизациите в Бургас са ниски. Става дума за обхвата на националните програми за профилактиката на рака на маточната шийка, на сезонния грип и на ротавирусните гастроентерити:

„Програмата за профилактика на ротавирусните гастроентерити е най-добре изпълняваща се национална програма, с най-добро покритие при децата от 6 седмици до 6 месеца е приложението на ваксината. При децата е важно да се направи ваксината преди да е настъпило заболяването, основен фактор е обезводняването, като детето го понася много тежко, а с ваксината това се предотвратява. 

В другата програма, която е за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип през 2024 година ще са включени и пневмококовите инфекции. В годините на Ковид 2020-2021 като проценти ваксинопрофилактиката не е много добра. В тази програма приоритетна група са лицата над 65 години. 

Ваксината, която се използва срещу рак на маточната шийка е Gardasil 9, която съдържа 9 серотипа на човешкия папиломавирус. които са онкогенни. Тя е за момичетата от 10 до 13-годишна възраст, не съдържа генетичен материал и е срещу човешки папиломавирус (Hpv). Ваксината не причинява заразяване и не причинява рак. В България се прилагат 2 ваксини срещу ракови заболявания. Едната е срещу хепатит Б, която се поставя още при раждането на децата в родилния дом, а всички знаем, че хепатитът тип Б може да доведе до рак на черния дроб. Другата е срещу папиломавирус. 

Прилагането на ваксината показва, че рискът от рак на маточната шийка е с  88% по-нисък в сравнение с неваксинираните, сочат данните, които посочи още д-р Киселкова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

В петък представят втория медицински хеликоптер

Вторият медицински хеликоптер ще бъде другата седмица в България. Това каза министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов в ефира на Българската национална телевизия.  По думите на Кирилов всички проверки на апаратурата са направени, като до 28 февруари хеликоптерът трябва да е в базата до Сливен. Следващият трябва да пристигне до края на март,..

публикувано на 23.02.25 в 14:44

Министерството на здравеопазването с мерки срещу недостига на онко лекарства

Министерството на здравеопазването, съвместно с Национална здравноосигурителна каса - НЗОК  и Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, предприе конкретни действия срещу недостига на онкологични лекарства за есенциална терапия, които са както първа линия на лечение, така и в комбинация в редица схеми с иновативни терапии,..

публикувано на 21.02.25 в 16:43
Снимката е илюстративна

Безплатни очни скрининги в Бургас в Световната седмица на глаукомата

Кампания с безплатен скрининг за глаукома организират в Бургас, от 10-и до 14-и март. Поводът е Световната седмица за борба с глаукомата, която се провежда всяка година по инициатива на Световната глаукомна асоциация (WGA) и на Световната глаукомна пациентска асоциация (WGPA). Скринингите ще се извършват в МЦ „Оксиком“ с напълно автоматичната..

публикувано на 21.02.25 в 10:30

Откриха нов ангиографски център към УМБАЛ-Бургас

Малко над 2 млн. лева струва новия ангиографски сектор към УМБАЛ-Бургас, който бе тържествено открит днес. По-голямата част от парите са от Министерството на здравеопазването, а 300 хил. лева е съфинансирането от страна на болницата. През новия сектор са преминали 150 пациенти. Апаратурата е от съвсем ново поколение, подчерта директорът на..

публикувано на 20.02.25 в 16:48
снимката е илюстративна

За денонощие 37 души са минали през ортопедията на УМБАЛ Бургас

37 души са преминали за последното денонощие през ортопедичния кабинет на областната болница в Бургас. Това каза говорителят на лечебното заведение Юлия Андреева. 14-ет от пострадалите са със счупени долни крайници, останалите  23 на горните крайници. В сравнение с дните, в които нямаше снеговалеж случаите са нараснали почти тройно, отчитат от..

публикувано на 20.02.25 в 13:47

Проектобюджетът на НЗОК: 65 млн. лева по-малко за разходи

С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков".  Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..

публикувано на 19.02.25 в 10:00

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..

публикувано на 18.02.25 в 09:40