Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"След всяко правителство - ново назначаване. Ако падне правителството - ново заснемане"

Има ли дюни фантоми край къмпинг "Каваци - Север"?

Снимка: БГНЕС

Собственици на имоти, които попадат в района на къмпинг "Каваци – Север" в непосредствена близост до плажната ивица, заведоха дела срещу МОСВ. Те оспорват процедурата от поредното, четвърто обследване на територията за наличието на пясъчни дюни. През последните две години 3 експертни комисии излязоха с 3 различни становища по казуса.

Първо там бяха констатирани 786 квадратни метра пясъчни дюни, втората комисия установи, че територията на пясъчните дюни е 4 пъти по-голяма, а 6 месеца по-късно и ново правителство назначи 3-а комисия, която намали границите на дюните до 11 410 кв. метра.

Настоящият министър на околната среда и водите Юлиян Попов отиде на място с поредната комисия от експерти, която също извърши обследване на терена.

Целта на последното проучване беше да определи окончателно границите и вида на пясъчните дюни. В работната група, която направи обследването, са включени експерти фитоценолози и експерти по брегова геоморфология. Те трябва да предложат изменение на одобрената през март тази година Специализираната кадастрална карта.

"Дюните са особен казус по принцип. Очевидно те се местят и това създава проблеми със собственици, с картиране и т.н. Духа вятър, те се местят. Не сте ли гледали филми за Сахара? Това е динамичен феномен", каза преди 2 месеца пристигналият на място на къмпинг "Каваци Север" министър на околната среда и водите Юлиян Попов.

Близо 15 са собствениците на терени в обследвания район, който ту има, ту няма пясъчни дюни. Гергана Димитрова представлява собствениците на 2 дка земеделска земя, неполивна, 10-а категория. Според Общия устройствен план на Созопол, приет през 2016-а година, мястото е предвидено за почивна база и други дейности. Преди година Гергана Димитрова внася искане в Регионалната екоинспекция за становище с цел промяна на Подробния устройствен план на района. Получава отрицателно становище. То е оспорвано в съда, а магистратите задължават екоинспекцията да направи оценка на земята. Собствениците започват нова процедура и пак получават отказ, с аргумент че се подготвят изменения на Специализираната кадастрална карта от 2015-а година, според която в района пясъчни дюни няма.

Илюстративна снимка: БГНЕС

Тук вече започва сагата - идва една комисия и казва има дюни, но са малко, идва втора комисия и установява, че дюните заемат значителна част от територията. Назначава се трета комисия и хоп, дюните отново изчезват. Какво показват резултатите от последното обследване и доколко законно е то.

"Още 2016 г., когато са правили ОУП, не е имало право да се прави ново заснемане, защото по закон трябва да са минали 10 години. В момента тече четвърто заснемане. Тези четири заснемания по закон не трябва да ги има, защото последното е било 2015-а. Първо заснемане трябва да има 2025-а", коментира пред БНР Гергана Димитрова.

През юни вече има входирана заповед за изменение на приетата през март карта, отбелязва още Димитрова. По думите ѝ, в резултат на четвъртото поредно заснемане "99% има тотална промяна на картата" и в момента с дюни се оказват всички имоти, с изключение на eдин имот, които "непрестанно са в дела с много от собствениците".

Тя твърди, че "умишлено не излизат никъде нещата" и ако не ровят "с познати и връзки", няма как да се доберат до тази информация.

"Толкова бързо искат да се случват нещата и толкова потайно."

"След всяко правителство - ново назначаване. Ако падне правителството - ново заснемане. Затворен кръг – по един-два пъти в годината ново заснемане", обобщава картината Гергана Димитрова. Така всеки един от собствениците се оказва възпрепятстван да прави каквото и да е.

С дюни или без дюни, цялата процедура по извършването на последното обследване на къмпинг "Каваци – Север" ще бъде оспорена в съда.

Един от експертите, участвали в последната комисия - доц. д-р Красимир Стоянов, преподавател в Югозападния университет, е написал в становище до министерството и областната управа в Бургас, че картата, изработена в края на месец август тази година, не е обективна и не пресъздава достоверно реалната обстановка.

"Ще се съдим. С МОСВ е назначено дело, все още дата няма. Те нямат право да има четвърто заснемане. Искаме четвъртото заснимане да бъде спряно", подчертава Гергана Димитрова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НАП проверява хотели, заведения и магазини в зимните курорти

28 заведения, магазини и хотели, работещи в зимните ни курорти, не са отчитали продажбите си коректно. Това установиха данъчните инспектори на НАП при масови проверки в най-посещаваните курорти Банско, Разлог, Добринище, Баня, Боровец, Смолян и Пампорово. Нарушенията, които са разкрили фискалните инспектори, са неиздаване на касови бележки,..

публикувано на 07.01.25 в 14:23

Пеликани и фламинго могат да се наблюдават тази събота край Атанасовско езеро

Два излета за наблюдение на птици край Атанасовско езеро организира тази събота инициативата Bird Walks. Началото е в 9 и 11.30 часа на укритието за наблюдение на птици на Атанасовско езеро, в посока кв "Сарафово". Всеки тур е с продължителност около 2 часа. Нужно е предварително записване, тъй като интересът е голям, казва Страхил Пеев.  Наричат..

публикувано на 07.01.25 в 12:29

КТ "Подкрепа" започва подписка в бургаска област за връщане на "клас прослужено време" на държавните служители

КТ "Подкрепа" започва подписка за връщане на "клас прослужено време" на държавните служители. Тя ще бъде препратена до всички синдикални структури. Както променихме заплащането на нощния труд, така ще се опитаме да върнем класа, обясни председателят на бургаската структура Иван Костадинов. Част от служителите, които са засегнати, работят в НОИ, Бюрото..

обновено на 07.01.25 в 11:04

Безплатна платформа информира за пътя на добрата храна

Безплатна платформа помага на малки семейни ферми и земеделски производители да стигнат до потребителите. Както и обратното, хората от даден район да знаят близо до тях откъде могат да си купят директно качествени и вкусни български продукти. Това предлага „Роден Дар“ . Инициаторите са трима приятели, обединени от идеята да създават лесен път на..

публикувано на 07.01.25 в 10:00
Плаж „Лозенец„

Туристическият бранш с позитивни очаквания и за зимата, и за лято 2025

Близо половината от чужденците, които идват у нас - 46-47%, влизат с цел туризъм . Две трети от обема се падат на морските курорти и пропорциите ще се запазят. Това каза пред БНР Иван Грошев, председател на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм. По думите му, за предстоящия летен сезон има добри новини на пазар Германия на фона на..

публикувано на 07.01.25 в 08:55

Проектът на Общия устройствен план на Поморие ще бъде обсъден през януари

Сред най-важните задачи за 2025 година пред Община Поморие е приемането на Общия устройствен план. Дългогодишната сага е пред приключване. Кметът Иван Алексиев очаква стратегическия документ за развитието на общината да е факт до края на годината: " В момента е качен на официалния сайт на МОСВ. Всеки може да се запознае и да пусне своето становище,..

обновено на 06.01.25 в 12:45
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

"11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър. 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за ножицата в..

публикувано на 06.01.25 в 10:49