Системата за електронни рецепти показва слабости и трябва временно да бъде преустановена, заяви за БНР Бургас председателят на Регионалната лекарска колегия д-р Цветомир Цветков. По думите му в момента тя спира лечението на пациентите и усложнява дейността и на лекари, и на фармацевти.
Според джипита основните проблеми са свързани с неактуализиран софтуер на някои аптеки и с липса на определени лекарствени продукти в аптечната мрежа. Председателят на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари д-р Петко Желязков смята, че проблемите от първите дни ще бъдат изчистени с направата на софтуерни настройки в близките дни.
Д-р Цветков посочва:
„Първо номенклатурата на лекарствата се оказва, че не е съвсем адаптирана към изискванията на електронната рецепта и второ – оказва се, че медикаментите, които понякога се изписват от лекарите не са налични в аптеката. Това означава, че тя трябва да бъде или коригирана, или да бъде издадена отново. Всичко това показва, че самата система не е домислена, което налага нейното временно преустановяване“
Относно спора за прилагането на генерични лекарства, д-р Цветков е категоричен, че отговорността за лечението на даден пациент се поема от лекуващия го лекар след съответния преглед.
Лекарят смята, че системата трябва да се рационализира и докато това се случи трябва да работят паралелно двата начина на изписване – с хартиена и електронна рецепта.
„Не всички аптеки имат актуализиран софтуер, защото на мен ми върнаха от една-две аптеки рецептите, понеже не са готови“, споделя и джипито д-р Петко Желязков.
Имало и сигнали за проблеми със сиропираните форми на антибиотици.
„Ние пишем едно – в аптеката виждат друго. Трябва да се стиковат нещата и това отново зависи от разработчиците на софтуер. Когато се натрупат някакви грешки трябва чрез обратна връзка да направят корекции“
Зареждането с медикаменти е друг проблем, който отчитат джипитата.
„Понякога казват, че дадено лекарство го нямат и тогава се налага да се върне пациентът пак при нас, за да изпишем друго, което много затруднява“
Това неудобство може да се реши с възможността за генерична замяна на лекарството, но според д-р Желязков това е по преценка на лекаря.
„Ние, лекарите сме по-убедени в някои търговски продукти, докато фармацевтите държат на това, което са заредили в аптеките. И тук се получава конфликт. Лекарите не винаги са склонни на някое генерично заместване, когато изписват оригинален продукт или пък са убедени в качеството на даден генерик пред друг генерик“
Повече чуйте в звуковите файлове:
Началникът на отделението по клинична лаборатория д-р Радка Замова ще бъде удостоена тази година с наградата „Хипократ“ на Община Ямбол, която традиционно се връчва по повод 7 април – Световния ден на здравето и Деня на здравните работници в България. Наградата на името на Анка Александрова е присъдена на Марияна Илиева – медицинска сестра в отделението..
МБАЛ "Д-р Иван Селимински“ Сливен спешно търси кръводарители с група 0(-) отрицателна. Кръвта е за пациенти на болницата, които се лекуват в различни отделения, и са в тежко състояние, уточняват от здравното заведение. Директорът на болницата д-р Васислав Петров уточни за БНР, защо спешно се търсят кръводарители с група нула отрицателна:..
Единични са запитванията за поставянето на менингококови ваксини в Ямбол. До дни се очаква в аптечната мрежа да има зареждане, като цената ще е около 90 лева. Преди седмица стана ясно, че 27- годишен мъж от ямболското село Миладиновци е почитал от инфекцията. Само в няколко от аптеките в града е имало запитвания от родители, кога ваксината ще е..
Имунизацията срещу варицела и респираторно-синцитиален вирус да стане задължителна, предлага главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според него включването на ваксини срещу тези заболявания в Националния имунизационен календар може да се случи най-рано от следващата година. Към момента ваксината срещу варицела е препоръчителна и се..
Водещият специалист по меланом и кожни тумори доц. д-р Ива Гаврилова ще консултира пациенти в Бургас на 12 април. Прегледите ще се проведат в Медицински център „Вяра и Надежда“ в Комплексния онкологичен център, а първата дата ще бъде с безплатни консултации. По данни на Световния фонд за изследване на рака, меланомът е сред най-често срещаните..
Над 5 хиляди бебета са родени в България с финансовата подкрепа на фондация „Искам бебе“ през 18 –те години от съществуването й. Организацията работи активно в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. С нейните усилия са създадени над 50 общински програми за финансиране на инвитро процедури. В бургаската миналата година бяха..
Началникът на отделението по клинична лаборатория д-р Радка Замова ще бъде удостоена тази година с наградата „Хипократ“ на Община Ямбол, която традиционно..