Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Документите разказват:

Как са гласували бургазлии в миналото?

Държавен архив Бургас съхранява документи за организирането и провеждането на избори от края на XIX в. и началото на XX в.


Държавният архив в Бургас пази документи за организирането и провеждането на местни избори в миналото. Те разказват за гласуването на бургазлии за общински съветници през 80 -те години на XIX в. и 30 - те години на XX в. 

Има списъци на кандидати за общински съветници, окръжно от Министерството на вътрешните работи и народно здраве, заповед на бургаското полицейско комендантство и др. През 30 – те години на миналия век жените са получили право да гласуват. Не всички, трябвало е да отговарят на определи условия. Много от правилата които са били в сила тогава при организирането и провеждането на местния вот са актуални и в наши дни. 

Съхранени са документи за избора на представител на турската общност в града в местната управа от далечната 1882 година. Бургас и региона тогава е част от Източна Румелия и се управлява не от Търновската конституция, а по Органическия устав. Според него всяка етническа общност избира един общински съветник, разказа директорът на Архива Данка Георгиева.  

"При нас има запазени разпоредби за внимателно изготвяне на избирателните списъци, има наставления и указания за организация и провеждане на гласуването. Право на глас са имали 80 души, от тях са гласували 42, а 37 са посочили един и същ кандидат от четирима. Запазено е дори листчето, на което участниците в изборната комисия са отбелязвали единички при преброяването на бюлетините за всеки един кандидат 1".

 

Изборите през 1937 година са били на 21 март. Тогава Бургас е бил разделен на 12 района и всеки е трябвало да избере по един градски съветник/ днешния общински съветник/. Общо тогава е имало 63 – ма кандидати, съобщи още Георгиева. 

"И тогава е видно, че е имало конкуренция, като и в наши дни! В някои райони за едно място са се борили четирима кандидати, в друг е имало осем. Видни са имената на Петър Събев, Петър Велчев, Стефан Стефанов и др. Интересни са техните професии и те са толкова разнообразни, както е и в наши дни  - имало е архитект, търговец, лозар, келнер ,митнически работник, предприемач, пенсионер." 


Агитацията е била чрез "позиви" до избирателите. В тях е видно, че се обещава подобряване на градоустройството, да не се вдигат данъците, да не се разхищават общинските средства  и др.  

Относно спазването на реда в изборния ден бургаското полицейско коменданство е издало заповед заведенията, които продават спиртни напитки да не работят в деня на изборите, ограничението е било в сила до 19 часа в изборния ден. В него и тогава е била забранена агитацията като са били предвидени наказания за нарушителите. 

На тези избори за първи път в България жените са получил право да гласуват. Условията са били те да са омъжени, да имат деца. Имало е изискване избирателите по пол да влизат през различни входове до изборното помещение.  

"За времето си, обаче даването на избирателни права на нежния пол в страната е било доста напредничаво, макар че е предизвикало доста обърквания и проблеми при създаването но избирателните списъци! ", посочи още Данка Георгиева.  


Местните избори в началото на миналия век са били предимно в училищата или в обществени сгради. Списъци с избиратели е трябва предварително да бъдат обявени, за да се провери дали няма несъответствия.  Подготвяли се по две избирателни урни за всяко помещение, като били предвидени достатъчно плат и конци за ушиването на торбите, в които се съхранявали  бюлетините.  

повече може да чуете в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нощ на музеите отново в Бургас на 18-ти май

Регионалният исторически музей в Бургас, кани на инициативата „Европейска нощ на музеите“, която ще се проведе на 18 май (събота), от 18:00 до 00:00 часа. От там са предвидили богата културна програма за бургазлии и гостите на града. По традиция, на 18-ти май Бургаският музей открива и летния сезон. ПРОГРАМА 1. Археологически музей  (бул. „Алеко..

публикувано на 13.05.24 в 13:21

Михаела Георгиева - творецът на чаши, бижута, бебешки визитки и други красоти

ДОБРОТО е около нас и може да предизвика добро! Това го доказа фейсбук групата "Купи подарък от майка на дете с увреждане". В нея майки на деца с увреждания показват снимки на ръчно направени от тях сувенири, подаръци, ръкоделия, плетива, а който желае може да си закупи. Участват и социални предприятия и хора с увреждания. В подкрепа на групата..

публикувано на 12.05.24 в 17:30

Инициатива популяризира спортния туризъм по Черноморието

Хотелиерът Силвия Кьосева ще пробяга българското Черноморие от най-северната до най-южната му точка за 6 дни. Инициативата е под надслов „1 SEA“ (Едно море) и цели да популяризира региона не само като място за лятна почивка, но и с възможностите му за спортен туризъм. Силвия Кьосева, която е и любител бегач предприема инициативата "Едно море" море с..

обновено на 11.05.24 в 15:21

Созопол ще присъства в новата телевизионна поредица "Съкровища с Бетани Хюз"

Награждаваният историк, автор и телевизионен водещ проф. Бетани Хюз посети Созопол, за да снима епизод от новия сезон на “Съкровища с Бетани Хюз”.  Тя разказва в него за новите открития при разкопките на мястото, където ще бъде изградена новата автогара в Созопол. Разказва и за остров „Свети Кирик и Юлита“ и за находките от подводната археология в..

публикувано на 11.05.24 в 12:44

„Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“ в изложба

На 15 май 2024 г. (сряда) от 17:00 ч. в Етнографския музей ще бъде открита изложбата „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. Тя представя знакови бургаски места, събития, познати и непознати хора от оня романтичен и в същото време динамичен, шарен и разпознаваем град. Интересните моменти от тогавашния живот – цитати от ръкописа на д-р Мъгърдич..

публикувано на 11.05.24 в 11:07

Историк и водещ от BBC прави филм за съкровищата на Созопол

Професор Бетани Хюз посети Созопол, за да снима епизод от новия сезон на “Съкровища с Бетани Хюз”. Награждаваният историк, автор и телевизионен водещ ще разкаже в него за новите открития на разкопките на мястото, където ще се строи новата автогара в Созопол, за остров Свети Кирик и Юлита, както и за находките от подводната археология в района на..

публикувано на 10.05.24 в 11:58

6 дни, 400 км. и една жена: Силвия, която ще пробяга Черноморието ни

Отвесни скали, пясъчни плажове, природни феномени, исторически забележителности, курорти, антични градчета и още, и още. Всичко това очаква Силвия Кьосева - собственик и генерален мениджър на хотел в Слънчев бряг, която на 11 май започва предизвикателството си да пробяга българското Черноморско крайбрежие.  Замисълът е цялото предизвикателство, което..

публикувано на 10.05.24 в 11:37