Поздравителен адрес за Деня на народните будители, изпрати Нина Терзиева, изпълняваща длъжността кмет на Община Болярово. В него се казва:
"В днешния празничен за всички българи Ден на народните будители се обръщам с признателност за труда и енергията, които влагате ежедневно, за да разпространявате просвещението, културата и вярата в по-доброто.
“Един народ, който има съзнание, култура, писменост, наука, непременно ще има светла и трайна бъднина!”, е казал Васил Друмев.
Днешният празник е не само преклонение пред миналото, почит към първоучителите на Националното възраждане и освободителните борби като Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, д-р Петър Берон, Христо Ботев, Васил Левски, Стефан Караджа. Той е и един своеобразен поглед към бъдещето.
Такъв е и заветът на министъра на народната просвета Стоян Омарчевски и главният секретар д-р Филип Манолов, които на 28 юли 1922 г. подписват Окръжно № 17743 за провъзгласяването на 1 ноември за празник на българските будители. Да бъде празник на всички „големи и малки строители на нашето възраждане и освобождение, както и големите фигури на политико-обществени и културни дейци след освобождението“, които „са завещали на поколенията своите несъкрушими, светли дела, които трябва да се сочат като примери, като образци на бляскаво изпълнен отечествен и национален, културен и граждански дълг“.
Сред тях безспорно са и първите боляровски учители - поп Никола - Митрето от с. Пашакьой и поп Захари от с. Малък Боялък, Иван Даскала,Куарти Дражев, Желязко Кармашиков и много други, благодарение на които в община Болярово се градят училища и читалища.
Тези училища и читалища, в които вие, днешните учители и читалищни дейци, се опитвате да съхраните и да развиете нашите традиции и духовност, които предците ни са завещали в наследство.
Вие сте съвременните будители, от които очакваме не само да съхраним миналото ни величие, но и да го представим пред децата по най-добрия начин.
Трябва да помним, „че животът само тогава е ценен, когато е вдъхновен от идейност, от стремеж; само тогава животът е съдържателен и смислен, когато е обзет от идеализъм, когато душите и сърцата трептят за хубавото, националното, идеалното“. И да предаваме този завет на децата си!
На всички вас, съвременни просветители и творци на изкуството, пожелавам здраве, силен дух и вяра в доброто бъдеще на България.
Честит Ден на народния будител!"
Паметна плоча на Стоян Бинбелов ще бъде открита на 13 септември. Тя ще бъде сложена до тази на Крали Бимбалов до семейната ни къща съобщи за БНР Бургас, кметът Вълко Бинбелов, който е и син на Стоян. Бронзовият медалист от европейско първенство в Карлсруе 66 почина тази година. Поканени са изявени спортисти, деятели на борбата, както и..
Водолази от цялата страна се включиха в почистването на морското дъно около Мостика в Бургас. Доброволческата акция се организира ежегодно от Сдружение с нестопанска цел “Приятели на Морето – Бургас”. Въпреки вълнението на морето и лошата видимост през днешния ден, на сушата бяха извадени немалко количество отпадъци сред които една тротинетка,..
Със символична „Жива верига на първата помощ“, младежи от Община Болярово се включиха в отбелязването на Световния ден на първата помощ – 13 септември. Инициативата бе организирана от Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни (МКБППМН) към Община Болярово и е част от глобална кампания, която популяризира..
Честният пояс на Света Богородица тържествен камбанен звън бе посрещнат в Сливен на площад „Хаджи Димитър“. Светинята бе донесена от Гърция, където се съхранява във Ватопедския манастир. Поясът идва за първи път в Сливенска епархия и бе посрещнат с голям интерес. Кутията с парченцето от Честният пояс на Света Богородица бе предадена..
Бъдещите шофьори са фокус на есенното издание на пътната кампания на БНР Бургас. То е с надслов „Намали скоростта! Спаси живот.“ и е посветено на старта на учебната година и Европейския ден без загинали на пътя 26-ти септември. Кампанията се реализира със съдействието на ОДМВР-Бургас. Целта ни е да съдействаме за създаването на..
През следващата седмица поетапно ще се въвежда временна организация на движение в 13-километров участък на АМ „Тракия“ в посока Бургас, на територията на област Сливен / от 260-и до 273-и км / . Промяната в организацията е за почистване на канавки и премахване на крайпътна растителност, информират от Агенция "Пътна инфраструктура". От..
Честният Пояс на Пресвета Богородица ще бъде посрещнат тази вечер в Сливен. С литийно шествие, което ще тръгне от площад „Хаджи Димитър“ светинята ще бъде пренесена до храм „Св. Богородица“, където ще бъде изложена за поклонение от вярващите. Шествието ще бъде съпроводено от 100 гвардейци от Националната гвардейска част. Началото е обявено за 18..
Паметна плоча на Стоян Бинбелов ще бъде открита на 13 септември. Тя ще бъде сложена до тази на Крали Бимбалов до семейната ни къща съобщи за БНР Бургас,..
През следващата седмица поетапно ще се въвежда временна организация на движение в 13-километров участък на АМ „Тракия“ в посока Бургас, на територията на..
Честният пояс на Света Богородица тържествен камбанен звън бе посрещнат в Сливен на площад „Хаджи Димитър“. Светинята бе донесена от Гърция, където..