В международния ден на биосферните паркове РИОСВ Бургас представя „Узунбуджак“, който се намира в природен парк „Странджа“. Той е един от четирите български биосферни парка, обявени през 2017 г. по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО.
Биосферният резерват „Узунбуджак“ е разположен в сърцето на Странджа планина, в землищата на с. Кости и с. Сливарово. Защитената територия се намира изцяло в двукилометровата гранична ивица.
Територията на резервата е разположена върху най-дългото отклонение на Резовското било – Узунбуджак, завършващо с двата буджака – големия и малкия. Етимологията на името идва от турски език („узун“ – дълъг и „буджак“ – тихо, закътано място). Днес в научната литература и карти резерватът се назовава „Лопушна“
Границите на този резерват са великолепно избрани: от юг и от изток е граничната с Турция река Резовска, от север – притокът й р. Лопушница и от запад – ниско било (200 м н.в.), което от Зибкова поляна се спуска в южна и северна посока към двете реки. Общата площ на резервата е 2581,5 ха, а буферната му зона е 488,1 ха. Най-ниската точка в резервата е при вливането на р. Лопушница в р. Резовска /25 м н.в./, а най-високата е връх Карието /282 м н.в./.
Резерватът има важно място в националната система от защитени територии – по площ той е на шесто място в страната, а в мащабите на природен парк Странджа е най-голямата защитена територия.
В съвременните биосферни паркове освен зони за строга защита, се обособяват и „буферни“ зони, както и „преходни“ зони, в които се поощрява прилагането на устойчиви стопански практики, основани на екосистемните услуги и предимствата от близостта със защитената територия.
Инициативата на ЮНЕСКО за честване на Ден на биосферните паркове представлява покана и възможност за всички да се вдъхновят и почерпят опит от решенията и добрите практики, които вече се прилагат в тези обекти на ЮНЕСКО, като моделни територии за устойчиво развитие.
МОСВ отбелязва днешния Международен ден на биосферните паркове, като предоставя фотографии за българските територии и подчертава потенциала им да способстват за привличане на туристи и развитие на природосъобразен туризъм.
В 33-ата българска антарктическа експедиция участват за първи път много международни учени и изследователи. Има и двама орнитолози, които изследват тропичните птици по пътя до Антарктида, както и тези на Ледения континент. Базата е домакин тази година и на първата гръцка експедиция, както и на учени от Черна гора. Има и по един метеоролог и..
Успешен старт на новия сезон за Театрална школа „Талантино“, много награди от спечелени конкурси и нови заглавия за догодина. Това сподели в един приятелски разговор в БНР Бургас Петър Хубеков. Разговаряйки предварително обаче си даваме сметка, че времето е всичко и нищо, защото е само понятие за време, а по-съществените и важни са хората около..
Два български проекта, финансирани от Програма Интеррег NEXT “Черноморски басейн” 2021-2027, получиха статут на стратегически от управляващия орган и ще бъдат обект на специални мерки за наблюдение и комуникация, съобщават от Община Камено. Целта на българските партньори е да се изгради модерна сграда за пожарната служба в Камено, която ще има нов пожарен..
Година на политическо противоборство-така отминаващата 2024-та определи кметът на Община Поморие Иван Алексиев. Градоначалникът изрази надежда да бъде съставено стабилно правителство. Трудна и тежка година, в която общините останахме стабилни и затова я има държавата коментира Иван Алексиев. Политическото противоборство се вижда и по места. В..
Към момента пътят за селата Синеморец и Резово е отворен за движение, съобщи Община Царево. Водите на река Велека са се отдръпнали и преминаването е възможно, а от Общината призовават шофьорите да бъдат внимателни. По-рано оттам съобщиха, че дъждовете в Странджа са повишили нивата на притоците на река Велека и придошлата вода е заливала пътя..
Близо 68% от българите признават, че макар и рядко, все пак правят покупка само заради съобщение или реклама за намаление. Заради атрактивни отстъпки преобладаващата част от хората биха пазарували от непознат магазин само след проучване на търговеца или препоръка от познат. Това каза по БНТ основателят на онлайн платформата “Ние, потребителите”..
Традиционният регионален събор в село Мечкарево се отменя, съобщиха от Община Сливен. Той се провежда на 26 декември и е посветен на зимните празници. Отмяната се налага заради усложнената метеорологична обстановка. Прогнозата на синоптиците е времето да се задържи с валежи и силен вятър, като в петък прогнозата е за снеговалеж. Община..
И тази година на връх Рождество в Ямбол се организира голям Коледарски празник, в който десетки групи се надпяват и надиграват. Единствено в Ямбол..
Година на политическо противоборство-така отминаващата 2024-та определи кметът на Община Поморие Иван Алексиев. Градоначалникът изрази надежда да..
И тази година коледарите на Ямбол посрещнаха Рождество Христово с песен и танц. Стотици млади мъже се хванаха на голямото коледарско хоро, което е..