Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Узунбуджак - един от четирите биосферни парка у нас

В международния ден на биосферните паркове РИОСВ Бургас представя „Узунбуджак“, който се намира в природен парк „Странджа“. Той е един от четирите български биосферни парка, обявени през 2017 г. по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. 

Биосферният резерват „Узунбуджак“ е разположен в сърцето на Странджа планина, в землищата на с. Кости и с. Сливарово. Защитената територия се намира изцяло в двукилометровата гранична ивица.

Територията на резервата е разположена върху най-дългото отклонение на Резовското било – Узунбуджак, завършващо с двата буджака – големия и малкия. Етимологията на името идва от турски език („узун“ – дълъг и „буджак“ – тихо, закътано място). Днес в научната литература и карти резерватът се назовава „Лопушна“

Границите на този резерват са великолепно избрани: от юг и от изток е граничната с Турция река Резовска, от север – притокът й р. Лопушница и от запад – ниско било (200 м н.в.), което от Зибкова поляна се спуска в южна и северна посока към двете реки. Общата площ на резервата е 2581,5 ха, а буферната му зона е 488,1 ха. Най-ниската точка в резервата е при вливането на р. Лопушница в р. Резовска /25 м н.в./, а най-високата е връх Карието /282 м н.в./.

Резерватът има важно място в националната система от защитени територии – по площ той е на шесто място в страната, а в мащабите на природен парк Странджа е най-голямата защитена територия.


Биосферните паркове представляват територии, символизиращи хармоничното съжителство между човека и природата. Целта им е да стимулират устойчиво икономическо развитие на съответните региони, основаващо се на чиста и съхранена природа и на производството и предлагането на сертифицирани местни продукти. Те са обединяваща платформа, която осигурява участието на всички заинтересовани страни при управлението и взимането на решения за съответната територия.

В съвременните биосферни паркове освен зони за строга защита, се обособяват и „буферни“ зони, както и „преходни“ зони, в които се поощрява прилагането на устойчиви стопански практики, основани на екосистемните услуги и предимствата от близостта със защитената територия.

Инициативата на ЮНЕСКО за честване на Ден на биосферните паркове представлява покана и възможност за всички да се вдъхновят и почерпят опит от решенията и добрите практики, които вече се прилагат в тези обекти на ЮНЕСКО, като моделни територии за устойчиво развитие.

МОСВ отбелязва днешния Международен ден на биосферните паркове, като предоставя фотографии за българските територии и подчертава потенциала им да способстват за привличане на туристи и развитие на природосъобразен туризъм. 


По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 200 хил. лева спестени средства на Ахтопол ще бъдат пренасочени

Близо 200 хил. лева спестени средства на община Ахтопол ще бъдат пренасочени, реши Общинският съвет на Царево на днешното си заседание. Предложението за това бе на кмета на Царево Марин Киров. "Тези средства са от кредита, които бяха предвидени за Ахтопол и  общинската администрация ги спечели от държавата. Истината е, че парите от рефинансирането на..

публикувано на 21.07.25 в 12:56

Превалутирането на пенсии и обезщетения ще се извърши автоматично и в полза на гражданите

С въвеждането на еврото от началото на следващата година пенсиите и обезщетенията, изплащани от НОИ, ще се извършват в единната европейска валута, но стойността им няма да се промени. Това каза пред БНР Любомира Язаджиева, директор на дирекция "Пенсии" в Осигурителния институт. НОИ предоставя възможност на всеки, който поиска да види..

публикувано на 21.07.25 в 12:00

Хранителен патрул в Поморие ни учи как да не разхищаваме храна

В световен мащаб 1.3 милиарда тона храна се губи всяка година. В България годишното количество изхвърлена храна е близо 90 килограма на човек, а всяко домакинство губи средно между 200 и 400 лева от изхвърлена храна. Международен проект по програма Интеррег Черноморски басейн, в който участва и община Поморие,цели намаляване на..

публикувано на 21.07.25 в 09:30
Заседанията на местния парламент се провеждат в сградата на читалището в Царево

Ще има ли Царево Общински фонд "Култура" решават съветниците на заседание днес

Днес от 9:30 ч. в сградата на НЧ „Георги Кондолов“ в Царево ще се проведе двадесет и четвъртото редовно заседание на Общински съвет – Царево. В дневния ред са включени седем точки, сред които питания и ключови предложения, внесени от кмета на общината Марин Киров. Съветниците ще разгледат създаването на Общински фонд „Култура“ и приемането на..

публикувано на 21.07.25 в 08:30

Как незрящите българи ще се научат да разпознават евробанкнотите?

Около 9 000 са незрящите хора у нас и на тях също ще им се наложи да боравят с единната европейска валута.  Към момента подготовката за запознаването им с новите образци на банкнотите и монетите не е започнала.  А до въвеждането на еврото у нас остават малко повече от пет месеца.  Незрящият Добри предпочита пазаруването във виртуална..

публикувано на 21.07.25 в 08:00

Жълт код за жеги в цялата страна, температури до 39°

Жълт предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за цялата страна. Днес ще бъде слънчево, като след обяд над планинските райони ще има временни увеличения на облачността, но ще е почти без валежи. Температурите още ще се повишат и ще е горещо, с максимални температури между 34° и 39°,..

публикувано на 21.07.25 в 07:30

Земеделците могат да подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата

До 15 август 2025 г. земеделски стопани, заявили участие по интервенция II.E2-1 „Инструменти за управление на риска“, могат да подават заявления за изплащане на финансова помощ чрез електронната система на ДФ „Земеделие“. Подпомагането е насочено към стопани в сектор „Растениевъдство“, които са застраховали реколтата си срещу климатични рискове, сред..

публикувано на 20.07.25 в 09:30