Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се прави ракия демонстрираха в етнокухнята на Бургаския музей (СНИМКИ И ВИДЕО)

Бургаски поети написаха стихове за националната напитка



В Регионалния исторически музей – Бургас днес представиха как се вари ракия. Демонстрацията е част от поредицата събития, с които се представя българското нематериално културно наследство. В събитието се включиха и бургаски поети, които бяха поканени да напишат стихове за напитката.

Каквото и да си говорим за нея, тя за българина е национално питие. В миналото почти е нямало къща, в която да не се вари ракия. Производството й по нашите земи датира от най – стари времена.


Консумацията на спиртната напитка сред българите е факт, документиран още от края на 14 в. разказа директорът на Бургаския музей Милен Николов.

„Има данни да за употребата й в известие от турския пълководец Лала Шахин, който пише че при обсадата на София, българите са с мустаци и бради и обичат много вино и ракия. Днес някои учени смятат, че това сведение е късен фалшификат, но някои не приемат това твърдение. Преди няколко години прочутият български археолог проф. Константин Тотев откри в царската цитадела Трапезица фрагмент от керамичен съд с надпис, според който собственикът е пил „ракиня“. 


В двора на етнографският музей Милен Николов представи автентичен ракиен казан на близо 30 години и обясни каква е технологията на получаването на спиртната напитка и как се прави хубава ракия.  

„Все пак, поради особености на българското законодателство, няма да варим джибри, понеже в такъв случай попадаме под ударите на закона и рискуваме сериозна глоба. Мисля, да пиша на министър Асен Василев и да изпратя снимков материал, с което да му покажа, че ние в музеите извършваме някаква дейност, защото той иска доказателства за това, и ще го помоля да предприеме някакви законодателни мерки, с които все пак да се разреши варенето на ракия в двора на музея с цел представянето на тази стара българска традиция!“  


Оригиналната демонстрация беше придружена и с дегустация, а на събитието присъстваха и бургаски поети, тъй като любимата напитка на българина от векове е извор на вдъхновение те направиха  едно „блиц“ стихоплетство. Произведенията ще бъдат отпечатани от РИМ – Бургас в специална книжка. Като идеята е това събиране да стане ежегодно, а варенето на ракия да стане стимул за вдъхновена поезия всяка есен в двора на музея.

повече може да чуете в звуковия файл:

повече може да видите във видеото: 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Карнавал, велопоход и познавателен тур в програмата на Зеления уикенд в Бургас

Община Бургас ще предложи тематичен бургаски уикенд, посветен на природата и нейното опазване. Заедно с Българска фондация „Биоразнообразие“ и РИОСВ-Бургас ще се проведе Карнавал на биоразнообразието на тема „Бургас на три езера“. Цветната феерия събира желаещите в петък, 17 май,  в 17.00 ч. на площад „Атанас Сиреков“. Единственото по рода си дефиле с..

публикувано на 08.05.24 в 12:04

Реджеп от „Хелс Китчън“ ще готви за бургаски ученици

Бургаски деца ще учат важни неща за разделното събиране на отпадъци и опазването на природата, докато гледат майсторските умения в кухня на открито на победителя в третия сезон на кулинарното предаване „Хелс Китчън“ – Реджеп Бадев. Инициативата е на Община Бургас и е част от информационната кампания за правилното изхвърляне на отпадъците от..

публикувано на 07.05.24 в 14:50

7 май - Ден на радиото и телевизията

Днес е Международният ден на радиото и телевизията и е професионален празник на работещите в тези две сфери. На 7 май 1895 г. инж. Александър Попов представя своето откритие - радиоприемникът. Осъществено е първото безжичното предаване на съобщение на разстояние.  Изобретеният от Попов апарат давал възможност да се приемат радиосигнали, носещи..

публикувано на 07.05.24 в 09:42

Тошко Вачев изписва икони, дарил е над 50 от тях

Тошко Вачев е самоук иконописец, който от години изписва икони . Нарисувал  е почти всички светци и светици.  Той ги създава в  руски стил. Първата му икона е на Пресвета Богородица "Достойно Есть".  Вачев е единственият бургазлия, роден в един от символите на града – „Кулата на фаропазача“. Тя е била централен вход на пристанище..

публикувано на 05.05.24 в 14:00

Краеведът Соня Кехлибарева: На Великден старият Бургас ухаел на козунаци и печено агнешко

Краеведът Соня Кехлибарева представи лекция на тема „ Великденските празници и тяхното отбелязване в миналото в Бургас" в Етнографския музей.  Тя се организира във връзка с реализацията на образователна програма и осъществяването на амбицията музеят да бъде място, където хора, разполагащи с интригуваща информация, да представят своите..

публикувано на 05.05.24 в 12:00

Отлага се откриването на мотосезона в Бургас

Отлага се планираното за днес откриване на мотосезона. То ще се проведе в някой от следващите дни. Мястото е Морската гара. Това каза пред БНР Бургас Румен Люцканов, от Hooligans MC Burgas Като организатори на това зрелищно събитие Румен Люцканов  сподели, че ще има много атракции, с най-големия отбор по стънт и дрифт шоу в България - Extreme..

обновено на 04.05.24 в 11:24

Ямбол посреща Великден с три уникални триметрови яйца, изработени от хиляди цветя

В навечерието на Великден, централната градска част на Ямбол е празнично украсена. Тази година традиционното оформление е обогатено с нов елемент – триметрово яйце, изработено изцяло от декоративни цветя. С това големите уникални цветни яйца в Ямбол вече са три, които са изработени с изключително внимание и майсторство. Всяко от тях впечатлява със..

публикувано на 03.05.24 в 14:00