Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историци и археолози се събраха на форум в Ахтопол

Кръгла маса по въпроси, свързани с историята и археологията се проведе в Ахтопол за двадесети пореден път. Форумът е посветен на петдесетата годишнина от създаването на Националния исторически музей в София. 

Лектори по време на събитието бяха видни български учени и изследователи – проф. Иван Христов, автор на монографията „Антични и средновековни железни котви от Българското Черноморие, която бе представена, доц. д-р Бони Петрунова, която изнесе доклад на тема „20 години археологически проучвания на НАР Калиакра“, гл. ас. д-р Петранка Неделчева, която говори за петдесет годишната история на Националния исторически музей, Магдалена Маринова, която коментира популяризирането на българското културно наследство в чужбина. 

Елена Ендарова изнесе доклад „Последни резултати от археологическите проучвания на средновековен манастир „Св. Йоан Продром“, гр. Ахтопол“, д-р Атанас Орачев поднесе пред аудиторията нови данни по темата „Седиментацията върху железните котви от пристанищата и котвените стоянки в днешния шелф на Странджанското Черноморие“ и разказа за изследванията на Нели Симеонова за това защо една характерна за Странджа билка е обявена за дакийска.

Представена беше и монографията ‚Бащите на европейската политика“ на д-р Атанас Орачев. Форумът се организира от сдружение „Черноморска Странджа“ с председател народния представител инж. Петър Кънев. 

"Най - доволен съм, че всяка година, на два пъти, сдружение "Черноморска Странджа" услява да събере "шарен свят" с различни политически виждания, възгледи и убеждения. В нашето политизирано до крайност общество намирам този факт за особено важен, защото това е пътят към толкова липсващата на всикчи нас солидаризация около добри идеи", заяви в изказването си инж. Петър Кънев. 

Гости на събитието бяха акад. Юлиан Ревалски, проф. Иван Илчев – член - кореспондент на Българска академия на науките, акад. Васил Николов, издателят Иван Гранитски, проф. Станислав Станилов, нумизматът проф. Иля Прокопов, проф. Иво Христов, дипломатът Пламен Грозданов, бившият заместник министър председател и министър на образованието и науката Даниел Вълчев, директорът на Регионален исторически музей д-р Милен Николов, бившите областни управители на Бургаска област Стойко Танков и Вълчо Чолаков, бившият кмет на Ахтопол Бисер Колев, видни общественици и представители на местните общности.


По публикацията работи: Нина Рангелова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сливенският митрополит Арсений освети храм и кръсти 40 жители на село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм „Св. Архангел Михаил“ в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години.  В близо 120 годишният храм бяха кръстени 17 деца и 23 ма възрастни. За днешния празник сливенският митрополит Арсений каза:..

публикувано на 21.11.24 в 17:17
Мостът на входа на Черноморец

Догодина започва ремонт на моста до Черноморец

Авариен ремонт ще започне на рушащия се мост, който свързва Черноморец с главния път Бургас-Созопол. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, след инспекция на мостовото съоръжение.  При облекчени процедури по Закона за обществените поръчки се очаква ремонтните дейности да стартират в началото на следващата..

публикувано на 21.11.24 в 17:14
архив

В събота ще се проведе първото рали "Созопол"

Първото рали „Созопол“ събира любители на адреналина и високите скорости от цялата страна на 23 ноември, събота. Участниците ще бъдат мъже и жени, които ще са разделени в две категории – професионалисти и аматьори. Това обясни за БНР Бургас Кремена Митева, един от организаторите.   До момента в състезанието, което ще се проведе на..

публикувано на 21.11.24 в 17:04

Въвежда се временна организация на движението по ул. „Одрин“

Затваря се за движение част от ул. "Одрин" в участъка от кръгово кръстовище „Трапезица“ до ул. „Марица“, съобщават от общината. От 9 часа утре до 18 часа на 23 ноември се въвежда временна организация, поради  извършване на реконструкция на ВиК мрежа на улицата. Ограничението няма да важи за превозни средства, които обслужват прилежащите сгради и..

публикувано на 21.11.24 в 16:00
Архив

Оспорват провеждането на местен референдум за кариерата в Каблешково

Въпросът за провеждането на местния референдум относно каменната кариера в Каблешково ще се решава от бургаския административен съд. Причината е становище на областния управител, с което се оспорва легитимността на проведената процедура. Жители на Каблешково: Готови сме да браним града, няма да допуснем взривове до къщите си Мотивите за..

публикувано на 21.11.24 в 15:34
Снимката е илюстративна

Ямболска област е готова за зимата

Пътноподдържащите фирми в Ямболска област са в готовност за реакция при усложнена зимна обстановка, стана ясно на днешното заседание на областния щаб за защита при бедствия. Техниката е в готовност за разчистване на републиканската пътна мрежа на територията на Ямболска област, осигурени са и достатъчно количества инертни материали, увери директорът..

публикувано на 21.11.24 в 15:24

Затварят част от ул. „Княз Александър Батенберг“ в събота

Затварят за движение на превозни средства улица „Княз Александър Батенберг“, в участъка от ул. „6-ти септември“ до ул. „Морска“ в събота /23 ноември/. Ограничението ще бъде в сила от 9 до 20 часа. Причината са снимките на пълнометражния игрален филм „Жени извън употреба“. За целта от Община Бургас призовават водачите на автомобили да освободят зоната за..

публикувано на 21.11.24 в 15:02