Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цените на храните на едро без особена промяна

Автори: ,

Цените на основните хранителни стоки на борсите в страната остават без особена промяна и през тази седмица, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържища, предава БТА. 

Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у нас, през седмицата се повишава с 0,32 на сто до 2,213 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво 2,206 пункта.

От зеленчуците, наблюдавани от комисията, най-много през седмицата поскъпват оранжерийните краставици - с 11,6 на сто до 2,50 лева за килограм. Цената на доматите също скача – със 7,4 на сто и те се търгуват по 3,48 лева за килограм. Картофите поскъпват с 5,6 на сто до 1,32 лева за килограм.

Цената на морковите се понижава с 5,8 на сто до 0,97 лева за килограм, зелето – с 3,1 на сто до 0,93 лева за килограм, червените чушки – с 4,6 на сто до 2,09 лева за килограм. Зелените чушки се продават с 0,6 на сто по-скъпо на цена 1,71 лв. за килограм.

Ябълките от внос спадат с 1,1 на сто и се търгуват по 1,81 лева за килограм. Поевтиняват и портокалите – с 3,1 на сто до 3,15 лева за килограм. Лимоните поскъпват с 0,4 на сто до 2,32 лева за килограм. Цената на бананите се повишава с 0,7 на сто до 2,87 лева за килограм. С 4,9 на сто поскъпва гроздето и то се купува за 2,36 лева за килограм.

Цената на кравето сирене нараства с 0,5 на сто и се продава по 11,44 лева за килограм, а кашкавалът тип "Витоша -  с 0,6 на сто до 17,43 лева за килограм.

Киселото мляко-3 и над 3 % масленост поскъпва с 0,5 на сто и то се купува по 1,18 лв. за кофичка от 400 гр. Цената на прясното мляко (3 процента масленост) се вдига с 0,5 на сто и то се продава по 2,19 лева за литър.

Пилешкото месо пада с 1,1 на сто и се предлага по 6,30 лв. за килограм. Яйцата (размер М) остават без промяна и се купуват по 0,34 лева за брой на едро. 

Цената на ориза се понижава с 0,3 на сто и той се търгува по 3,17 лв. за килограм. Лещата поскъпва с 0,5 на сто и се купува по 4,18 лева за килограм. Зрелият фасул отстъпва с 2,2 на сто и се търгува по 4,04 лева за килограм. 

Захарта пада с 1,3 на сто и се продава по 2,37 лв. за килограм. Олиото поевтинява с 6,2 на сто до 2,73 лв. за литър. Брашното тип 500 поевтинява с 2,2 на сто до 1,33 лева за килограм. Цената на кравето масло (пакетче от 125 грама) се вдига с 3,2 на сто и се продава по 2,59 лв. за брой.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма да има голям скок в цените на яйцата и агнешкото преди Великден

Няма да има голям скок на цените на яйцата и агнешкото месо преди Великден , успокои пред БНР Владимир Иванов - председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. Към момента има доста добро предлагане на яйца , отбеляза той. По думите му обаче този пазар ще изпита трудности заради дефицита на яйца в САЩ в следствие на..

публикувано на 07.04.25 в 11:40

Проектобюджетът на община Камено е около 36 милиона лева

Около 26 милиона лева ще бъде финансовата рамка на община Камено за тази година. Това са общински и държавни разходи и приходи, обясни кметът Жельо Вардунски. От програми и от неразплатени средства от миналата година се очакват още 10 милиона лева. Спрямо миналата година парите ще бъдат повече, но това е заради вдигнатите от държавата капиталови..

публикувано на 07.04.25 в 14:00

Поскъпването на основните хранителни стоки по борсите у нас продължава

Продължава поскъпването на основните хранителни стоки по борсите у нас, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. При зеленчуците, наблюдавани от ДКСБТ, по-скъпи са единствено зелето - с 8,6 на сто до 1,47 лева за килограм, и зрелият лук кромид - с 4,8 на сто до 1,23 лева за килограм. Не е отчетена промяна на цените на репите, които..

публикувано на 06.04.25 в 14:30

Общественото обсъждане на проектобюджета на Средец ще е на 14 април

Проектобюджетът на община Средец е готов и ще бъде представен следващата седмица в съставните селища, съобщават от местната администрация. Ще се приемат предложения на срещите с гражданите, чрез имейли и чрез писма. Срокът за набирането им е до 22 април. Поканени на обсъжданията са  гражданите от всички населени места в общината, общинските..

публикувано на 06.04.25 в 08:24

Над 70% от сделките с имоти у нас последните 10 г. - платени с пари в брой

Над 70% от сделките с имоти на българския пазар през последните 10 години се плащат с пари в брой, сочат статистическите данни. Пазарът на имоти расте в очакване на еврозоната, а цените са нараснали с 6% само от началото на 2025 година. В България, според официална статистика на БНБ, само 27 от всеки 100 сделки с недвижими имоти се осъществяват с..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Какво е бъдещето на рекламата в туризма?

Социалните мрежи са модерното място за реклама дори и в туристическия бранш. Тематичен форум за дигиталните услуги, които могат да предложат хотелите в страната, се проведе в Бургас. Присъстваха представители на администрацията, туристическия сектор и маркетинг експерти. Не се залага достатъчно на маркетинга в сектора, стана ясно..

публикувано на 03.04.25 в 16:00

Министър Мирослав Боршош: България има всички условия да бъде целогодишна туристическа дестинация за немския пазар

Потенциалът на България да се утвърди на германския пазар не само като лятна морска дестинация, но и като място за културно-исторически, здравен, еко и спортен туризъм, бяха основните акценти в среща, която проведоха министърът на туризма Мирослав Боршош и главният управител на Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) Соня Миклау...

публикувано на 03.04.25 в 08:39