Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националният исторически музей издаде нова книга за подводната археология

Книгата на проф. д-р Иван Христов „Антични и средновековни железни котви от Българското Черноморие“ бе представена в Ахтопол. Събитието е част от тематична кръгла маса, посветена на 50 годишнината на Национален исторически музей.

Книгата е издадена със съдействието на инж. Петър Кънев и сдружение „Черноморска Странджа“. Неин научен редактор е доц. д-р Преслав Пеев (Институт по океанология "Фритьоф Нансен" към БАН). Изданието бе представено от д-р Милен Николов, директор на Регионален исторически музей Бургас.

В книгата проф. Христов е обобщил данните за откриването и съхранението на железни антични и средновековни котви от черноморската акватория на България.

Хронологически авторът представя образци от II до XIII век. В структурно отношение книгата има две основни глави. В първата глава е представено развитието на железните котви до епохата на Късното средновековие на базата на известни находки и тяхната типологизация основно в Средиземноморската акватория. Втора глава е каталог на всички издирени котви от българското Черноморие до лятото на 2023 г. Книгата включва описание на корабните артефакти, местонамиране и предполагаема връзка с пристанищни зони използвани в определени исторически епохи. Представена е информация за 84 железни котви от цялата българска акватория на Черно море, открити на дълбочина до 20 м. Изключение правят три средновековни котви намерени до с. Варвара на дълбочина 90 м. Четиридесет и четири котви са останали извън фондовете на българските музеи и колекции. Седем от котвите са намерени в открито море (вероятно под фарватера на антични и средновековни кораби), останалите от тях са свързани с акваториите на пристанищни зони в близост до градове и удобни заливи. Въпреки невъзможността да се състави пълен каталог на откритите през последните 100 години железни котви по нашето Черноморие, с известна степен на условност, авторът приема, че обобщените данни в тази книга са своеобразна представителна извадка на вида и мястото на намиране на предметите.

Заключението предлага обобщение на данните, информация за извършени химични анализи на някои образци и подробна археологическа карта на находките.

В книгата са използвани материали съхранявани във фондовете на музеите в Бургас, Каварна, Варна, Несебър, Ахтопол, Созопол, Китен, Приморско, Царево, Ахтопол и НИМ. Добавена е архивна информация от първите организирани подводни експедиции в България от втората половина на XX век и случайни открития под вода.


По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

183-годишната църква "Свети Георги" във Воден посреща вярващи днес

Това е църквата, която се вижда отдалеч. Изглежда "кацнала" на едно от най-високите места в село Воден. За да стигнете до нея, ще трябва да повървите, не много, но достатъчно, за да ви се прииска да чуете историята й.  Вратата й се отваря трудно, с тежки ключове, Марияна Димова ги завъртва и споделя, че няма кой да се грижи за храма. Воденци..

публикувано на 06.05.24 в 12:30

Оркестър "Канарите" ще свири на Гергьовден в Камено

На 6 май Камено чества името на своя покровител Св. Георги, който е и  патрон на православния храм в града. Музикален концерт, танцови  изпълнения, анимация и базар с местни продукти ще допринесат за доброто  настроение на централния площад. Празничният ден ще започне в 9 часа  с тържествена литургия в църквата "Св. Георги Победоносец",..

обновено на 06.05.24 в 08:33
Икона на Св.Георги в храм

Христо Христов: Пожелавам на всички жители на община Болярово здраве, плодородие, семейни радости и благоденствие

Кметът на Болярово отправи поздрав към жителите на общината по повод   началото на Светлата седмица и Гергьовден. В него Христо Христов казва: По стародавна традиция 6 май се почита от народа като празник на земята, на земеделието и на животновъдството, които са водещи икономически сектори в община Болярово.  Стопанисваната..

публикувано на 06.05.24 в 08:19

Литийно шествие за Гергьовден в Ямбол

Тържествено ще бъде отбелязан 6 май в Ямбол. Литийно шествие с икона на св. Георги Победоносец ще премине по централни улици на града, Празникът ще започне в църквата „Св. вмчк. Георги Победоносец“ с утринната служба, а след нея в 9:00 часа започва и на празничната Света литургия. Традиционното литийно шествие, начело с иконата на св...

публикувано на 06.05.24 в 07:47

Зов за помощ: Натали има нужда от спешна операция, за да живее

15-годишната Натали от Бургас е с разновидност на болестта на Хиршпрунг, която засяга дебелото черво, детето спешно се нуждае от операция в чужбина. Дълго време лекарите се лутат преди поставявенето на точната диагноза, а заради забавяне при лечението състоянието й се е влошило и се стига до тежка инфекция и сега Натали живее в..

публикувано на 05.05.24 в 17:00

"Движение на българските майки" - Бургас събра близо 7 хиляди лева чрез Великденски благотворителен базар

"Движение на българските майки" - Бургас проведе традиционния си Великденски благотворителен базар в продължение на три дни около Цветница. Инициативата се организира за 17 - та поредна година.  Чрез продажбата на ръчно направени сувенири дарени от творци от Бургас, София, Варна, Шумен е събрана сумата от  6909 лева, като 644 лева от тази сума..

публикувано на 05.05.24 в 16:00

Ямболии изпълниха храмовете, за да посрещнат Възкресение Христово

Стотици миряни изпълниха църковните храмове в Ямбол за да посрещнат Христовото възкресение.  Поздравът "Христос Воскресе!" изпълни четирите църкви  в града: Пожеланията в празничния ден звучат така: "Да сме здрави, да сме щастливи, изпълнени с вяра в доброто!...  Всички да са щастливи и по - добри...Пожелавам здраве, доброта, красота!..

публикувано на 05.05.24 в 15:30