Книгата на проф. д-р Иван Христов „Антични и средновековни железни котви от Българското Черноморие“ бе представена в Ахтопол. Събитието е част от тематична кръгла маса, посветена на 50 годишнината на Национален исторически музей.
Книгата е издадена със съдействието на инж. Петър Кънев и сдружение „Черноморска Странджа“. Неин научен редактор е доц. д-р Преслав Пеев (Институт по океанология "Фритьоф Нансен" към БАН). Изданието бе представено от д-р Милен Николов, директор на Регионален исторически музей Бургас.
В книгата проф. Христов е обобщил данните за откриването и съхранението на железни антични и средновековни котви от черноморската акватория на България.
Хронологически авторът представя образци от II до XIII век. В структурно отношение книгата има две основни глави. В първата глава е представено развитието на железните котви до епохата на Късното средновековие на базата на известни находки и тяхната типологизация основно в Средиземноморската акватория. Втора глава е каталог на всички издирени котви от българското Черноморие до лятото на 2023 г. Книгата включва описание на корабните артефакти, местонамиране и предполагаема връзка с пристанищни зони използвани в определени исторически епохи. Представена е информация за 84 железни котви от цялата българска акватория на Черно море, открити на дълбочина до 20 м. Изключение правят три средновековни котви намерени до с. Варвара на дълбочина 90 м. Четиридесет и четири котви са останали извън фондовете на българските музеи и колекции. Седем от котвите са намерени в открито море (вероятно под фарватера на антични и средновековни кораби), останалите от тях са свързани с акваториите на пристанищни зони в близост до градове и удобни заливи. Въпреки невъзможността да се състави пълен каталог на откритите през последните 100 години железни котви по нашето Черноморие, с известна степен на условност, авторът приема, че обобщените данни в тази книга са своеобразна представителна извадка на вида и мястото на намиране на предметите.
Заключението предлага обобщение на данните, информация за извършени химични анализи на някои образци и подробна археологическа карта на находките.
В книгата са използвани материали съхранявани във фондовете на музеите в Бургас, Каварна, Варна, Несебър, Ахтопол, Созопол, Китен, Приморско, Царево, Ахтопол и НИМ. Добавена е архивна информация от първите организирани подводни експедиции в България от втората половина на XX век и случайни открития под вода.
Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..
Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..
По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..
Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В момента той живее на палатка. И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..
Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..
Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..
С празнична литургия и курбан бургаското село Маринка отбелязва своя празник. За повода от кметството са подготвили двудневна празнична програма,..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В..
Кръстовището на бургаските улици „Георги Шагунов“ и „Емил Де Лавеле“ се затваря за автомобили от 9:00 ч. днес до 17:00 ч. на 25 юли заради ремонт на ВиК..