„Имаме около 100 диспансеризирани пациенти – момичета и момчета с диабет тип 1, които един път годишно минават през отделението, за да се направят изследвания, да се консултират с офталмолог и с невролог. Приемаме ги с цел профилактика, защото диабетът дава усложнения в различни органи и да можем да ги хванем рано. Диабет тип 1 е автоимунно заболяване, като от автоимунния процес може да бъде въвлечена и щитовидната жлеза. Той не може да се предвиди, не може да се предотврати. Докато диабет тип 2 може да се предотврати. Този диабет е с 90% фамилност и е свързан с начина на живот, неправилното хранене, липсата на движение, децата все повече се застояват пред компютри, телефони, не се движат и ядат вредни неща“, споделя д-р Недялкова.
И първи, и втори тип диабет могат да протичат с едни и същи симптоми в началото – непрестанна силна жажда, често уриниране, загуба на тегло, чувство на силен глад, чести инфекции в устата и уринарния тракт, необяснима обща слабост. Захарният диабет тип 1 има по-остро начало с повишена жажда, често уриниране и загуба на тегло. Един от симптомите на започваща кетоацидоза – опасно усложнение на диабета, което може да доведе до смърт, е болката в корема. Затова при всяко дете с коремна болка се назначават допълнителни изследвания, за да се установи дали причината не би могъл да бъде един неоткрит диабет, обяснява д-р Недялкова.
Тя е категорична, че всеки родител би следвало да се обърне към детския ендокринолог, ако детето му е с наднормено тегло. Това е първият сигнал, който трябва да бъде проверен – дали детето има заболяване, или не. Но след прегледа обикновено нищо не се случва. „Поставяме диагнозата и нещата спират дотам. Обикновено винят децата си, че не се хранят правилно, но аз мисля, че това е проблем на цялото семейство. Защото идват на преглед двама родители с очевидно наднормено тегло и водят детето си. И трябва да се промени целият начин на живот на цялото семейство, за да има резултат. Ако налагаме ограничение на децата, трябва преди всичко да си ги наложим като родители. Не може да ядем неограничено торти, пасти, шоколади и колбаси, а да забраняваме на детето“, дава пример д-р Недялкова.
Медиите и цялото общество би следвало да говорят повече за проблема наднормено тегло и за риска от развитие на диабет тип 2, защото той категорично може бъде предотвратен. Когато семейството осъзнае, че затлъстяването е проблем, когато се обедини, изхвърли вредните храни, когато се включи някакъв спорт и ежедневно движение, нещата започнат да се променят, убеден е специалистът по детска ендокринология.
Още информация ще чуете в звуковия файл.В Ямболска област противогрипни ваксини са си поставили почти всички възрастни над 65-годишна възраст, обхванати от националната програма на здравното министерство, но и тази година не се отчита ръст на ваксинираните срещу белодробните инфекции. Над 7000 възрастни са се ваксинирали срещу грип в Ямболска област до момента, като кампаниите през..
След близо два месеца борба за живот, от УМБАЛ Бургас е изписан пациент, паднал с камион в пропаст между две скали. Инцидентът е от началото на м. октомври на пътя между Попския плаж и къмпинг Арапя в Община Царево. Катастрофата се случва при заден ход на камиона, който пропада и се заклещва в скалите. Подходът е невъзможен по суша и за да извади..
С общите усилия и финанси на дарители се ремонтира Второ детско отделение в областната болница в Бургас. Инициативата е на Радостин Колев, чието дете е било пациент там. Той е строителен предприемач, а към кампанията са се включили и негови приятели. Събрани са около 6 хиляди лева, с които постепенно ще бъдат обновени всички стаи в..
„Седмица на отворените врати“ за туберкулоза започва в белодробната болница в Бургас. До 13 декември в поликлиниката към лечебното заведение ще се извършва безплатен скрининг за риска от туберкулоза чрез анкета и консултации. При съмнителните за туберкулоза пациенти ще се правят прегледи и допълнителни изследвания. Скрининът ще се..
Общински съветници за втора поредна година се отзоваха на призива на колегата си д-р Светослав Тодоров и дариха кръв за празника на Бургас. Заместник-председателят на местния парламент и заместник-директор на УМБАЛ Бургас постави началото на инициативата миналата година. Целта е да бъде осигурена достатъчно кръв за предстоящите празници и като жест на..
Нов вид пейсмейкъри имплантират в Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас. Те имат различен принцип на действие и се прилагат съвсем отскоро в България и от няколко години в Европа. Кардиостимулаторите за физиологично стимулиране на проводната система на сърцето се свързват с по-добра прогноза за тези пациенти. За разлика от предишните поколения..
Министерският съвет на Република България прие проект на Постановление, с който се одобрява допълнителен трансфер в размер на 5 506 596 лева по бюджета на община Бургас за изграждането на Многопрофилна болница за активно лечение на детски болести "Св. Анастасия" в града. Необходимите средства ще се осигурят за сметка на капиталовите разходи по..
След близо два месеца борба за живот, от УМБАЛ Бургас е изписан пациент, паднал с камион в пропаст между две скали. Инцидентът е от началото на м. октомври..
В Ямболска област противогрипни ваксини са си поставили почти всички възрастни над 65-годишна възраст, обхванати от националната програма на здравното..