Георги Гвоздейков е поредният министър на транспорта, който увери днес, че скоростта на влаковете в страната може да бъде 160 км в час и в Бургас може да бъде изградена жп връзка до летището. Той е в морския град и присъства на финализиране на европейски проект, чрез който се въвежда дигитална платформа за обработка на корабите в българските морски пристанища.
Най-важният приоритет на това правителство е подобряване на свързаността и повишаване на качеството на услугите на транспорта, каза Георги Гвоздейков:
"Заложените проекти трябва да бъдат финализирани в края на 2026 година.Тогава изтичат и сроковете по Плана за устойчивост.Мисля,че това е постижим срок и българското общество, ще може да се възползва от модерния жп транспорт."
Проектът за жп връзка между центъра на Бургас и летището не е спрян:
"Това, което забелязах, е, че Бургас се развива в правилна посока.Свързването между летището и центъра с жп транспорт е изключително важно. Заедно с общината ще работим за изграждането на т.н надземно метро.Трябва да се положат всички усилия проектът да бъде реализиран. Каквото зависи от страна на държавата, то ще бъде направено. Проектът се движи, въпрос на разговори е с общината е как да продължим."
Първият хеликоптер по проекта ХЕМС трябва да пристигне до края на годината , обясни министър Гвоздейков. В Бургас терен за такава машина е предвиден от общината:
Той вече е към финала на производство,трябва да започнат тестове.Всеки един регион трябва да помисли за терен, на който може да каца хеликоптер.В Бургас, доколкото знам, общината е предвидила такъв терен, той вече е прехвърлен от нея към болницата."
Министър Гвоздейков заяви, че откакто държавата е поела пристанище "Росенец" доставките се разтоварват безпроблемно:
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Българската народна банка (БНБ) отговори на десетки въпроси, свързани с еврото, превалутирането на лева и функциите на централната банка след влизането в еврозоната. БНБ подчерта, че официалният валутен курс на лева към еврото е неотменимо фиксираният валутен курс от 1,95583 лв. за 1 евро . С оглед на това, превалутирането от левове в..
Дирекция „Бюро по труда“ – Бургас организира "Среща с работодатели" в сферата на туризма, хотелиерството и ресторантьорството. Трудовата борса ще се проведе на 12 март 2025 г. от 10:00 часа в сградата на ДНА в град Бургас, ул. „Христо Ботев“ № 48. Събитието ще предостави възможност за запознаване с дейността на водещи компании в бранша,..
Община Бургас ще поиска от държавата терен в промишлена зона „Север“, за да изгради буферен паркинг за тежкотоварни автомобили. Промишлената зона е изключително развита, там има много складове и бази на фирми и предприятия, но липсват обособени зони за престой на тежкотоварните автомобили. Затова Община Бургас търси..
България се представи в международните изложения TTR в Букурещ и Travel+ 2025 в Будапеща, които са сред най-важните туристически събития в региона и събират новите предложения от туристически агенции, туроператори, хотели, курорти и доставчици на услуги. Изложението TTR в Румъния се организира за 51-ви път. България участва в..
През март тази година предстои ремонт на настилката на пистата на летището в Бургас. Това няма да се отрази на трафика, посочи директорът на аеропорта Васил Атанасов. Припомняме, че цялостен ремонт на пистата ще бъде направен през зимния сезон на тази и началото на следващата година: „Този цялостен ремонт е нужен, защото може би..
Нов бойкот на търговските вериги, който този път да обхване и банките, предвиждат на 27 февруари организаторите, които вече два пъти изразиха недоволството си срещу високите цени на хранителните стоки. Те призоваха този четвъртък, освен да бойкотират хипермаркетите, хората да не плащат с банкови карти. Този път, освен големите хранителни магазини,..
Управителят на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов потвърди, че бюджетът на Държавното обществено осигуряване за тази година е разработен при допускане, че пенсиите ще бъдат осъвременени по швейцарското правило от 1 юли. Пред Националния съвет за тристранно сътрудничество Иванов отбеляза, че за пенсии тази година ще бъдат изплатени над 24..
Община Бургас ще поиска от държавата терен в промишлена зона „Север“, за да изгради буферен паркинг за тежкотоварни автомобили. Промишлената..
През март тази година предстои ремонт на настилката на пистата на летището в Бургас. Това няма да се отрази на трафика, посочи директорът на..
Дирекция „Бюро по труда“ – Бургас организира "Среща с работодатели" в сферата на туризма, хотелиерството и ресторантьорството. Трудовата борса ще се..