Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проект представя в Бургас книга и филм за артиста и режисьор Димитър Еленов

Проектът „Свободен, по-свободен, Димитър“ представя в Бургас книга и филм за артиста и режисьор Димитър Еленов. На 17 ноември т. г., когато се навършват 3 години от кончината му. 

Премиерата ще се състои в Културен дом НХК в петък от 18 часа. 

В средата на 2022 г започва мащабен проект по запазването паметта на твореца чрез създаването на книга и документален филм. Мащабен, защото двата продукта са коренно различни и в същото време в една симбиоза, което е и част от оригиналността на продукта. Над 50 творци застават пред камерата и микрофона на режисьора Розита  Еленова и операторите: Христо Димитров- Хиндо и Пламен Матеев. Така техните спомени са в книгата под формата на слово – по-подробно и задълбоченo. Втората част е във филма, като визия и силна емоция, каквато екранът може да предаде. А третата част е в книгата, където има QR код, който отвежда в  Youtube към суровия материал на конкретния творец – видео без редакторска намеса. Така читателят/зрителят може да надникне „в кухнята“, да продължи общуването си с творците. 

Това е  първият такъв културен проект, чиято цел е опазване паметта на многото талантливи хора вградили живота си в българския театър и кино.

Творците, с които ще се срещне публиката чрез книгата и филма са: Владимир Пенев, Димитър Рачков, Светлана Янчева, Деляна Хаджиянкова, Ясен Гюзелев, Асен Блатечки, Стефания Колева, проф. Светослав Кокалов, проф. Красимир Спасов, проф. Георги Каприев, Николай Поляков, Рут Рафаилова, Димитрина Тенева, Христо Симеонов, Златко Гулекови мн. др. В спомените присъстват Бургаският и Пазарджишкият театъри имена като: Катя Паскалева, Георги Черкелов, Гриша Островски, Анани Явашев, Вили Цанков, Константин Джидров, Жана Стоянович, Илка Зафирова, Иван Раев, Леон Даниел, Крикор Азарян и мн. др.

Документалният филм е продукция на Българската национална телевизия и фондация "Димитър Еленов", с подкрепата на фонд „Култура“ на Община Бургас.

Фондацията е създадена след кончината на твореца, като продължение на неговото дело в сферата на дългогодишната му творческа и педагогическа практика. От 2021 театралната му студия продължава своя живот, като преподаватели са негови ученици-артисти с установена вече кариера. 


По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна кастингът за новия конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“

Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“.  В конкурса могат да участват индивидуални изпълнители, дуети, триа и групи до 6 човека, на възраст между 16 и 33 години, с една авторска песен и един кавър. Срокът за записване за участие е до 17:00ч. на 25.03.2025г. Пълният пакет..

публикувано на 17.02.25 в 12:00

„Работилничка за мартеници“ отваря врати в Етнографския музей в Бургас

„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари  в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един астрономически час, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработва мартеницата и ще могат да си направят такава. Предвидена е и беседа с презентация за празника на Баба Марта, съобщи..

публикувано на 17.02.25 в 11:30

Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.” разказва за Апостола на свободата

Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита утре, 18 февруари в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски.  Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и Общински комитет "Васил Левски" -..

публикувано на 17.02.25 в 09:30

Валя Балканска, „Българе“ и Ути Бъчваров са сред специалните гости на „Кукерландия“

Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..

публикувано на 15.02.25 в 15:06

Кукерски групи играят в Долно Езерово

Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят къщите, те ще се съберат в 17:00 часа, в центъра на квартала, където двете групи заедно ще изпълнят ритуала ”заораване” и "засяване".  За поредна година бургаската  кукерска група ,,Каваклии" попадна..

публикувано на 15.02.25 в 09:30

В Болярово отбелязаха Трифон Зарезан

Празникът Трифон Зарезан събра край боляровското село Стефан Караджово лозари и винопроизводители от региона. Най-характерният сорт грозде за района е мавруд, а най-отглежданият сорт от миналото до наши дни е алжирката. На ритуала по зарязване на лозята присъства и областният управител на Ямбол Николай Костадинов. За поредна година Иван..

публикувано на 14.02.25 в 15:39