Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужни ли са полигоните при обучението на новите шофьори?

Снимка: karambezopasno.com



Обучението и шофьорските изпити на полигон отпаднаха от няколко години. Периодично обаче се обсъжда дали не трябва да бъдат въведени отново. По темата има различни мнения. От една страна европейската практика показва, че бъдещите шофьори трябва да се учат в реална среда. Друго мнение е, че е по-добре да има обособен терен, където да упражняват уменията си. Това се отнася не само за обучаващите се, но и за тези, които току що са взели книжка или просто се чувстват неуверени в шофирането или паркирането.
 

Обновяване на стария полигон до поморийското село Лъка и изграждане на картинг писта бяха заложени в предизборната програма на Димитър Николов. От години теренът е занемарен, случвало се е и входът му да е запушен от натрупани гуми. Често обаче там може да се видят неопитни шофьори, които се упражняват да паркират или да преминават по естакада. Според кадастъра, теренът край Лъка се намира на територията на Община Поморие. От Община Бургас обясниха, че е собственост на Професионалната гимназия по автотранспорт в Бургас. „Нейният екип подкрепя инициативата. Подкрепя я и кметът на Поморие, с когото кметът Димитър Николов вече е разговарял по темата. Така че проектът е обезпечен и работата за неговото поетапно осъществяване скоро ще стартира“, посочиха от местната администрация. Предвижда се на територията на полигона да бъде изградена и нова автомобилна картинг писта. Към нея ще има площадка за обучение по безопасност на движението.

Според бургаски таксиметрови шофьори, наистина има нужда от подобно пространство:

„Според мен трябва да има полигони, трябва да има естакади, трябва да има странично паркиране – на преден ход, на заден ход“.

„Трябва да има и полигон. За да тръгнеш в реална среда, трябва да минеш полигон“.  

Практиката в много от европейските страни обаче показва, че изпити на полигон не са необходими. „Ако имаше нужда, аз съм сигурен, че някои от по-големите фирми, която се занимава с обучение на кандидат – шофьори, вече щеше да е направила полигон. След като нито една фирма в България не е направила такъв полигон, значи самите инструктори смятат, че това е ненужно. Те използват за полигон самите улици, самите места като предблокови пространства и т.н., за да обучават шофьорите на паркиране“, коментира Михаил Попов от Института за пътна безопасност.

Председателят на Регионалния автоинструкторски съюз Дойчо Пеев обясни, че изпитът на полигон е отпаднал преди години, защото се е оказал неефективен, тъй като се е заучавал наизуст. „Началните часове при обучението също се извършват на площадка, няма как с първия час да тръгне в реалното движение. Има решения, но не е в това да задължим всички да имат полигони или да има отново изпит на полигон. По отношение на паркирането, това се извършва в реални условия – по паркингите между колите, така че всички елементи от т.нар. полигон са включени в обучението и в изпита“, допълни той.

В новия План за действие на Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ от 2024 до 2026 г., се предвижда въвеждането на надграждащо обучение за новите водачи чрез полигони, симулиращи рискови ситуации на пътя. „Идеята е първият полигон да е 2026 г. Това са полигони, които лицата, придобили правоспособност, ще отработват, ще надграждат умения и ще формира навици, след като са придобили правоспособност. Натам трябва да вървят нещата. Необходим е полигон за надграждащо обучение, а не за начално обучение. Такива полигони има в много страни, даже им казват „екстремни полигони“ с рискови ситуации – заледени, заснежени, водни участъци, както и внезапни ситуации като изскачане на пешеходец. Това е необходим за мен в  бъдеще“, коментира Дойчо Пеев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 2,6 млн. лева са задълженията на абонатите на ВиК-Ямбол

Над 2 600 000 лева са задълженията на абонатите на ВиК - Ямбол. Събирането на старите сметки продължава, но процесът се затруднява, тъй като цената на питейната вода значително се увеличи през миналата година. Около 2 200 000 лв. са задълженията от битовите абонати, а от фирмите дължат близо 450 000 лв. От водоснабдителното дружество предлагат..

публикувано на 18.01.25 в 17:30

Подават се предложения за организация на движението в кв. „Свети Георги” в Поморие

Проведе се обществено обсъждане за промяна организацията на движение и подобряване на паркирането в кв. „Свети Георги“ в Поморие. Срещата бе инициирана от кмета Иван Алексиев във връзка със запитвания от жители на поморийския квартал и притесненията им от неуреденото безразборно паркиране, което създава затруднения на живущите, особено през летния..

публикувано на 18.01.25 в 16:20

Забраниха стоки за деца заради вредни химикали и риск от изгаряне

Детско столче за хранене, бебешки пакет за топлинен масаж и два модела детски козметични сетове са забранени за продажба, тъй като не отговарят на изискванията за безопасност, информира онлайн платформата „Ние, потребителите“. Заради риск от удушаване е забранено повторното пускане на пазара на детско столче за хранене, произведено в Полша. Системата..

публикувано на 18.01.25 в 15:10

Община Болярово стяга бюджетната дисциплина, събира стари данъчни задължения

Община Болярово започва финансовата година с намаляване на разходите и спазване на добра бюджетна дисциплина. Трудно се работи без приет бюджет, поясни кметът Христо Христов. Той е разпоредил контакт със стари длъжници и събиране на стари данъчните задължения.  „Има такива от земеделците, които в края на годината получиха пари. Имаме тяхното..

публикувано на 18.01.25 в 11:15

Започват кукерските игри в Ямболско

Започват кукерските игри в Ямболска област. По традиция началото на обредните танци е в село Джинот, община Стралджа. Кулминацията на кукерските игри в региона  е на фестивала Кукерландия. Днес и утре група от близо 50 кукери ще обикаля къщите в селото, ще нарича за здраве и берекет, за мирна и плодородна година, обяснява кметът на селото Митко..

публикувано на 18.01.25 в 09:20

На Атанасовден зимата си съблича кожуха

На 18-ти януари почитаме Св. Атанасий - покровител на зимата, снега и студа.  Както Антоний, така и Атанасий не спадат към групата на българските светци, но народът ги е възприел като свои след приемане на християнството. И двамата светци са родени в Древен Египет. Свети Атанасий е духовен наследник на свети Антоний. Според народното поверие двамата..

публикувано на 18.01.25 в 08:40
Протестиращи в Сливен

За четвърти път хора протестираха за запазване на парк "Сините камъни" в Сливен

За пореден четвърти път се проведе протест за запазване целостта на Природен парк „Сините камъни“, чрез спиране на процедурата за изваждането на 12 декара в района долна станция на лифта и обявяване за нищожно решението на Общинския съвет за създаване на селищни образувания на площ от над 700 декара в местностите „Карандила“ и „Даулите“. При..

публикувано на 18.01.25 в 07:35