„При правилна организация и бърза работа, Кръвен център в Бургас може да заработи до 2 години.“ Това коментира д-р Людмила Желязкова, началник на Отделението по трансфузионна хематология в УМБАЛ Бургас.
Вече 11-а година болниците в морския град настояват за изграждане на Кръвен център. Д-р Желязкова посочи:
„Нужни са 15 млн. лева за трансформирането на отделението в УМБАЛ в Кръвен център. В сграда, която е близо до болницата, има възможност за преустройство на триетажен център с всички нужни лаборатории и апаратура, нужна за обработката на кръв и кръвни продукти. Смятам, че Бургас е изпълнил нужните изисквания да съществува отделно обособен Кръвен център – имаме медицински университет, обучават се кадри, имаме много лечебни заведения и пациенти, които се нуждаят от преливане на кръв.“
Проблемът с липсата на Кръвен център в Бургас поставя пред ежедневни изпитания лекарите и пациентите в областта. По думи на д-р Желязкова, отделението по трансфузионна хематология е само един „склад за кръв“:
„Този склад съдържа определен брой продукти за определен период от време. Правят се заявки към Стара Загора. Но тези заявки, за бебетата например, са по-специфични. Първо, те са по-малки като количество, а второ – към тях не се добавя един разтвор, в който има манитол. Той пречи на малките дечица. Тази заявка трябва да се даде до Стара Загора и тя да дойде с редовния транспорт, което се случва до три дни. Следващият проблем е, че кръвта, която дойде, трябва да бъде съвместима с това бебе. Ако тя е несъвместима, ние трябва да чакаме още няколко дни за следващата доставка. Ако това дете не може да чака толкова, се организира извънреден транспорт, чиито разходи се поемат от съответното лечебно заведение. Може ли една линейка да се разкарва няколко пъти до районния център, при положение, че ние сме тук? Само че ние в нашия „склад“ нямаме нито един продукт, който да става за бебета. Тоест в момента, ако се случи нещо с някое новородено дете, ние нямаме такъв сак, в който да има кръв без този добавен разтвор, подходящ за съответното бебе.“
При изграден такъв център в Бургас, обработката на кръв ще се извършва тук, пациентите няма да чакат, няма да има допълни разходи за транспорт, работното време ще се увели, за да е удобно на кръводарителите и ще се открият много нови работни места.
Повече чуйте в звуковия файл:
Районната прокуратура в Ямбол се самосезира по случая с 34- годишната родилка, която загуби бебето си при раждане. Разпоредена е проверка в частната болница „Св. Йоан Рилски“, най- рано след месец ще стане ясно дали ще бъдат повдигнати обвинения. В частната болница, където 34- годишната Елка Колева, загуби детето си при настъпили усложнения по..
С приближаването на лятото и физически дейности на открито, с продължително излагане на слънчева светлина, се повишава рискът от слънчево изгаряне, увреждане на кожата и развитие на рак на кожата. Ракът на кожата е 17-тото най-често срещано онкологично заболяване в света и 14-ият най-често срещан рак при мъжете и при жените, сочат..
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" ще извърши извънредни проверки в многопрофилната болница "Св. Йоан Рилски" в Ямбол и университетската болница в Стара Загора, където в момента е настанена 33 годишна родилка от Ямбол, загубила бебето си при раждане в понеделник. В Ямбол родилка се нуждае от кръвопреливане Както БНР съобщи, състоянието..
Тестовете на Националната здравно-информационна система да се извършват в почивните дни или в извънработно време, настояват фармацевти от Ямбол. Тестването днес е довело до проблеми във всички аптеки при изпълнението на електронните рецепти. Проблемът към момента е отстранен, но рискът остава, уточни Константин Попов, магистър-фармацевт от Ямбол и..
По-малко лични лекари, повече проблеми, свързани с дигитализацията. Тази равносметка направи д-р Петко Желязков - председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас в деня на здравния работник. Джипитата намаляват, а средната им възраст, която в момента е 55 години, се увеличава, посочи д-р Желязков:..
В Бургас бяха отличени лекари и медицински специалисти, работещи по общинските програми, насочени към детското здраве. Поводът е Световният ден на здравето и здравния работник. Ресорният зам.-кмет Михаил Ненов подчерта при откриването на церемонията, че всеки един от наградените е допринесъл по един или друг начин да се реализират..
По повод Световния ден на здравето и здравния работник, който отбелязваме днес, ще бъдат отличени изявени медицински специалисти, които работят по общинските програми в Бургас, свързани с превенция на детското здраве. Събитието ще започне в 12:30 часа в залата на Центъра за съвременно изкуство и библиотека, посочват от общината. Деца от музикалните..
Районната прокуратура в Ямбол се самосезира по случая с 34- годишната родилка, която загуби бебето си при раждане. Разпоредена е проверка в частната..
С приближаването на лятото и физически дейности на открито, с продължително излагане на слънчева светлина, се повишава рискът от слънчево изгаряне,..