Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Бургас подготвя ново искане за възстановяване на крайбрежната алея към „Сарафово“,

Снимка: община Бургас

Община Бургас подготвя ново искане за възстановяване на крайбрежната алея към „Сарафово“, което ще бъде изпратено в МРРБ. Част от  нея пропадна в морето след бурята и в момента е неизползваема.

През месеците април и май 2022 година Общината за първи път поиска помощ от държавата за спиране на пропадането. През юли миналата година тя изпрати второ писмо до Областна управа и МРРБ. Ефективни стъпки за решаване на проблема не последваха.

След това местната администрация спешно изготви проект, с който се конкретизираха и остойностиха мерките за укрепване на свлачището, като го предостави на МРРБ.

От министерството отговориха в писмо от 19 юни тази година:

„Видно от постъпилата документация, Община Бургас е възложила представения проект, с който се засягат имоти, които не са нейна собственост. Община Бургас не притежава права на възложител по смисъла на чл. 161 от ЗУТ за реализация на изработения проект, предвид собствеността на засегнатите имоти. Предвид изложеното, връщаме внесения инвестиционен проект.“

В писмо от 2 август тази година областният управител повтори тезата на регионалния министър и добави, че:

„Предвид обществената значимост на крайбрежната улица за жителите и гостите на Бургас, може на този етап да отправите искане до МРРБ, чрез Областен управител на Област Бургас, за обявяване на имота за частна държавна собственост и прехвърлянето му безвъзмездно по реда на чл. 54 от ЗДС, за да се реализира предвидената по подробен устройствен план велоалея“.

От общината припомнят предисторията на проблема:

След първоначалното срутване и първия зов за помощ от Общината, областният управител организира среща на място с експерти от “Геозащита“ ЕАД - гр. Варна. От „Геозащита“ изпратиха становище с констатации и препоръки. Според тях проблемът е бил предизвикан от повърхностни води. Две от препоръките, свързани с ограничаване на движението по алеята и поставяне на нужната сигнализация, бяха светкавично изпълнени от Община Бургас. Поставени бяха съответните пътни знаци и насипна дига за недопускане на автомобилно и пешеходно движение. Въпреки това, преминаването на велосипедисти и пешеходци там продължи. Движение има и днес, както виждате в галерията снимки.

Третата препоръка бе свързана с необходимостта от предприемане на действия за повърхностно отводняване и асфалтиране. Тъй като засегнатият имот е държавна собственост, тези действия би следвало да се предприемат от страна на държавата.

Междувременно ежедневните наблюдения, които извършваха експерти на Общината, показваха, че разрушителните процеси не затихват, а се задълбочават. Затова тя със собствени средства възложи да бъде извършен обстоен оглед от независими експерти със съответната професионална квалификация. Според тях основна причина за дестабилизацията на терена е морската абразия. Друга причина е нарушаването на баланса на наносите в тази територия, вследствие на изградената брегоукрепителна дамба. За да се предпази брегът от последващи неблагоприятни абразионни и свлачищни процеси, те препоръчаха дамбата да се удължи с 300 м. в посока м. „Ъгъла“.

Още тогава Община Бургас обяви за обезпокоителен факта, че е налице разминаване в становищата на държавната „Геозащита“ ЕООД - гр. Варна и частната „Проект трой“ ЕООД - гр. Варна. Затова тя продължи да настоява за предприемане на адекватни действия от държавата за обезопасяване на брега, а с това и за опазване на живота и здравето на хората.


По публикацията работи: Десислава Златева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камено отбелязва своя градски празник днес (ОБНОВЕНА)

Камено отбелязва своя градски празник с пищни тържества, които започнаха още от вчера.  В навечерието на 6 май в Камено ще има празничен концерт Най-старият средновековен документ, в който под името Каикли се крие сегашното му наименование, датира от 1498 г. Отец Серафим: Днес на всеки час ще има камбанен звън за празника на..

публикувано на 06.05.25 в 15:11

Отец Серафим: Днес на всеки час ще има камбанен звън за празника на Камено

В Камено църквата „Свети великомъченик Георги Победоносец“ има храмов празник. Има и славна история, защото е на повече от 150 години. Опожарявана е по времето на османското владичество, но е възстановена през 1893 година, отново със средства от дарения на местното население.  Няма много информация за историята на храма. Има само данни в..

публикувано на 06.05.25 в 14:26

Ямбол отбеляза Гергьовден с военен парад и литийно шествие

Ямбол отбеляза  празника на храбростта с военен парад, литийно шествие по централните улици и демонстрации по стрелба. На Гергьовден в Ямбол имен ден имат близо  4000 души.  Традиционното литийно шествие с икона с вградена частица от мощите на Свети Георги, носена от военнослужещи и свещеници, премина по централните ямболски улици. „Пожелаваме..

публикувано на 06.05.25 в 12:10

Авиомузеят посреща и днес безплатно посетители

По случай днешния 6 май - Денят на храбростта и празник на Българската армия, Авиомузеят в Бургас ще бъде отворен за посетители. Безплатното посещение дава възможност да бъдат разгледани 10-те самолетни експоната.  Авиомузеят ще посреща гости през целия ден, за времето от 09:00 до 17:00 часа. 

публикувано на 06.05.25 в 09:30

Хайдушки игри в Сливенския балкан (ОБНОВЕНА)

Деветото издание на фестивала „Хайдушка среща“ започва тази сутрин в Сливенския балкан с традиционната надпревара по изкачването на планината с 43-литров мях, пълен с вино за мъжете и с чувал брашно за жените. Три километра е изкачването на „Хайдушката пътека“, повтаря това на Хаджи Димитър, когато е бил още четник в дружината на войводата..

обновено на 06.05.25 в 09:24

Правителствен доклад за средствата, необходими на Общините, за да намалят риска от бедствия

Над 292 милиона лева са необходими на част от общините в страната, за да намалят риска от бедствия. Това показват данните в приет от правителството доклад, който обаче не включва заявки за такива разходи в големите области като София-град, Варна, Бургас и Стара Загора. Данните сочат още, че най-често у нас се обявява бедствено положение при..

публикувано на 06.05.25 в 09:00

Хористи от Гърция и Румъния ще пеят в поморийския манастир „Свети Георги Победоносец“

На Гергьовден, стотици се стичат към единствения действащ мъжки манастир на българското Черноморие - „Свети Георги Победоносец“ в Поморие. Святото място е популярно с чудодейната си лековита вода и историите, свързани с основаването му.  Монасите в манастира водят скромен начин на живот, като голяма част от прехраната си произвеждат сами...

обновено на 06.05.25 в 08:47