Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван от Казанлък живее втори живот след съдова операция в УМБАЛ Бургас

Момент от операцията и моделирането на стента
Снимка: УМБАЛ Бургас
69-годишен мъж от Казанлък живее втори живот след уникална за Бургас съдова операция. Благодарение на нея кръвта му е пренасочена така, че да избегне няколко запушени участъка и да достигне до всички органи. Това е възможно с помощта на специална протеза, ръчно моделирана от съдовите хирурзи. Операцията е извършена от екип лекари на Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас с ръководител проф. д-р Валентин Василев съвместно с  д-р Никола Колев от Клиника по Съдова хирургия на ВМА.
 Иван Димитров е насочен към УМБАЛ Бургас от Казанлък  с преценка, че случаят му е твърде сложен. Диагнозата е хронична артериална недостатъчност на крайниците. Двата крака са почти без кръвоснабдяване – сини, подути, болезнени и студени, със сериозен риск от ампутация. Иван е страстен пушач – основната причина  за тежкото му състояние, както и дългият стаж  на професионален шофьор.
За да възстановят кръвоснабдяването, съдовите хирурзи в УМБАЛ Бургас правят феморо-поплитеален байпас вляво. Левият крак е вече затоплен и неболезнен, но мъжът започва да се оплаква от болка в корема, която продължава към гърба.
Скенерът установява аневризма (разширение) на коремната аорта. Това е най-голямата артерия, по  която  кръвта достига до множество органи. Диаметърът й е повече от 6 см, при нормални 3. Изследването открива и тромб, прикрепен към стената. Състоянието е спешно, защото застрашава снабдяването на органите с кислород. Вариантите са два: тежка отворена операция с разрези през корема или миниинвазивен достъп през бедрените артерии. Второто е в пъти по-щадящо за пациента, но по-трудно за изпълнение поради това, че аневризмата обхваща и бъбречните артерии.
 Процедурата включва имплантиране на специален стент-графт, който обаче е необходимо да бъде моделиран допълнително заради засягането на бъбречните артерии от аневризмата.  След предварително детайлно 3D оразмеряване оперативният екип прави прецизни отвори на местата, през които трябва да преминат бъбречните артерии, за да може през тях да се запази кръвоснабдяването на двата бъбрека. „Анатомичното разположение на бъбреците е индивидуално при всеки пациент. Затова точността е изключително важна. Иначе  трябваше да извършим отворена операция на пациента и да реимплантираме бъбречните артерии ръчно, което е изключително тежка травма за пациента и може да доведе до тежки и необратими последствия – бъбречна недостатъчност. Но вместо пациента, предпочетохме да моделираме самата протеза“, обясни проф. д-р Валентин Василев. Вариантът да чакат протезата да бъде моделирана фабрично отпада, защото операцията е спешна и пациентът не може да чака с дни.
Но има и друго предизвикателство – пристенният тромб на аневризмата е толкова голям, че позволява преминаването само на една част от стента и така възниква рискът единият крайник да остане без кръвоснабдяване. Решението е кръвта да бъде пренасочена от единия към другия крак с т.нар. crossover bypass. Два дни по-късно е извършен допълнителен феморо-поплитеален байпас на десния крак, с което напълно е възстановено кръвоснабдяването и на двата крака. 
Реално при този пациент се изгражда нова система на кръвоснабдяване. „Представете си, че имате централен водопровод в един жилищен блок. Някъде по етажите има запушвания и няма как водата да достигне до част от апартаментите. Правят се байпаси и водата тръгва по нови тръби. Така най-просто можем да обясним какво правим ние, но в човешкото тяло и при това безкръвно“, обяснява проф. Василев. Извършено звучи като чудо, особено на фона на тежките и травмиращи операции в предишните десетилетия, но е напълно възможно с днешните медицински достижения и уменията на хирурзите. Операцията е извършена изцяло по Здравна каса, без никакви разходи за пациента.
Днес Иван Димитров се възстановява в Клиниката по съдова хирургия и споделя, че се чувства много добре и е благодарен на целия екип на Клиниката. Прави упражнения, постепенно раздвижва краката и вече може да ходи. Но се колебае дали да продължи да пуши, или да откаже цигарите завинаги. 
Случаят му ще бъде представен в научно издание, тъй като е един от малкото в страната. Годишно в България се правят не повече от 10 подобни операции.

По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатни прегледи при над 200 дерматолози в 30 града у нас

Над 200 дерматолози от 30 града у нас днес ще преглеждат безплатно в рамките на кампанията Евромеланома.  Голяма част от специалистите изискват предварително записване на час. Списък на участващите болници, медицински центрове и лекари е публикуван на сайта на кампанията.  Безплатни прегледи за рак на кожата в УМБАЛ "Св. Георги" Кампанията..

публикувано на 14.05.25 в 11:15

Започна ремонтът на Стоматологията

Започна ремонтът на Общинския дентален център в Бургас, съобщават от общината. Работата ще продължи 10 месеца, а през това време Стоматологията няма да прекратява дейността си. Проектът предвижда основен ремонт на сградата, която е построена през 1968 г., включително изграждането на вътрешни инсталации и въвеждане на мерки за енергийна ефективност. На..

публикувано на 14.05.25 в 10:50

Десетки бургазлии се включиха в кампанията "Пътека на знанието за инсулта"

Информационна кампания за симптомите и рисковите фактори, водещи до инсулт се проведе в Бургас по повод днешния Европейски ден за информираност за заболяването. Пунктът бе пред сградата на общината. Там бе разположена „пътека на знанието“, каквото име носи и самата кампания. Преминаването през нея има за цел да предаде основни познания за..

публикувано на 13.05.25 в 13:37

Кристина Стоянова: Има недостиг на медицински специалисти в Бургас

В Международния ден на медицинските сестри засягаме темата за недостига на здравни специалисти и в Бургас. По-конкретно в Центъра за спешна медицинска помощ, който се състои от 12 филиала в цялата област. В тях не достигат медицински кадри, защото няма пълно окомплектоване на спешните екипи. Това се отнася не само за медицинските сестри, а и..

публикувано на 12.05.25 в 15:15
На снимката: Цветка Бойчева, председател на Регионалната колегия на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи

Има недостиг на специалисти по здравни грижи в Ямболска област

Недостигът  на специалисти  по здравни грижи в Ямболска област може да доведе до затваряне на цели болнични отделения. Млади кадри липсват, а броят на напусналите системата акушерки и медицински сестри се увеличава, предупреждават от Асоциацията на професионалистите по здравни грижи.  Ниското заплащане, условията на труд, негативизъм от страна на..

обновено на 12.05.25 в 09:00

Община Сливен отличи специалисти по здравни грижи в детски и учебни заведения

В навечерието на 12 май, когато световната общност отбелязва празника на медицинските сестри, Община Сливен отличи за принос в сферата специалисти по здравни грижи от местни училища, социални центрове, детски ясли и градини. На официалната церемония, състояла се в зала „Сливен“, заместник-кметът по хуманитарните дейности Пепа Чиликова, се обърна с..

публикувано на 12.05.25 в 08:46

Деца задържат дишането си за минути! МЗ: Това е опасно предизвикателство

Министерството на здравеопазването предупреждава за опасно предизвикателство в социалните мрежи. При него деца се състезават да задържат дишането си или по друг начин да блокират достъпа на кислород до тялото. С цел превенция и информиране на родителите и децата за потенциалните рискове от подобни „игри“, Министерството на здравеопазването се обърна..

публикувано на 08.05.25 в 16:09