Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Миразчийски: Парите за здраве никога не стигат

| обновено на 30.11.23 в 08:12


Бюджетът на Здравноосигурителната каса не беше приет на първо четене от парламентарната ресорна комисия. ГЕРБ и ДПС гласуваха "въздържал се", БСП и "Възраждане" заявиха, че са "против" и  одобрение имаше само от ПП-ДБ. 

Една от причините да не бъде одобрен  беше т.н мораториум за разкриване на нови болници догодина. В същото време финансовата рамка предвижда  3.5 млрд. лева да бъдат дадени за болници.60 млн ще бъдат насочени към тези, които поемат пострадали след аварии, катастрофи и инциденти. Потърсихме за коментар на тези цифри д-р Бойко Миразчийски. Той е директор на УМБАЛ Бургас.Парите за здраве никога не стигат, защото ние искаме качество и обслужване като в другите нормални държави, а то струва скъпо :

"По-добре е, отколкото беше досега. Надявам се да ни стигнат да покрием всички разходи. Ще има и увеличение на заплатите, щом увеличат клиничните пътеки.Защото, ако те останат на същото ниво, на което са сега, няма да има на практика увеличение на парите в здравеопазването."

Относно 60 млн лева, д-р Миразчийски каза:

Не мога да кажа дали са много или малко, трябва да видим как ще бъдат разпределени. Надявам се на първо време да стигнат, а след това дано да има увеличение. Все пак е нещо, от което започваме.

Д-р Миразчийски заяви, че колкото повече болници, има толкова повече конкуренция.Тя е стимул на развитие, на търсене на по-добро качество:

Нашата професия е регулирана, завършват толкова лекари, толкова сестри. Имаме ограничение при назначаването. Не можеш да назначиш акушерка като сестра и обратно. Като няма съобразяване с регулацията, се получава това задръстване на пазара."

Новите болници изискват човешки ресурс, а той няма откъде да дойде освен от региона или от града. Получава,че има много болници, които са постигнали някакво ниво на кадрите, като се появи нова тя привлича персонал.  Така, вместо да има три или четири работещи болници, има четири или пет, които работят на малко-по ниско ниво, защото персоналът е намалял, уточни директорът.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:



По публикацията работи: Десислава Златева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваня Чечева: Трябва да обръщаме внимание и на психичното си здраве

И още по темата за психичното здраве. Липсата на човеколюбие в напрегнатото ежедневие, поемането на вербална или физическа агресия най-често водят сензитивните хора в кабинетите на психотерапевтите. До такава професионална помощ стигат все по-често бургазлии, които са осъзнали, че имат нужда от подкрепа и изслушване. Това обясни за БНР Бургас..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

От 1 април: НЗОК ще контролира в реално време издаването и изпълнението на е-рецепти

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..

публикувано на 06.02.25 в 12:20
Д-р Георги Гребенаров

Д-р Георги Гребенаров: Стресът, проблемите и наркотиците могат да са пагубни за психичното здраве

Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..

публикувано на 05.02.25 в 16:00

Бургаски учени разработват изкуствен интелект в помощ на медицината

Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..

публикувано на 04.02.25 в 14:46
Снимката е илюстративна

БЛС: Държавата трябва да контролира кой извършва медицински процедури

Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин Апелираме..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

УМБАЛ Бургас изгради собствена фотоволтаична система

УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..

публикувано на 03.02.25 в 15:40
снимката е илюстративна

Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16.  Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботулинов токсин Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..

публикувано на 03.02.25 в 14:40