Фотографската изложба "Богоявление в Малко Търново" се открива на 2 декември от 16 часа до Часовника в Бургас. Кадрите, запазили уникалния ритуал, са на Христо Анестев, а инициативата за събитието на Община Малко Търново с подкрепата на Община Бургас.
Експозицията събира снимки от Богоявление през 2021 година, разказва фотографът:
"20 кадъра показват този невероятно красив обичай в Странджа от началото му-литургията в храма, през шествието с иконата до водопад Докузак, самото хвърляне на кръста и хорото във водите на река Докузак. Калоферското хоро е може би най-известното у нас, но нашето по нищо не отстъпва. Това е и една от целите на изложбата-да покажем традициите на Странджа и да ги съхраним. Всички участници в мъжкото хоро са в народни носии, звучат тъпан и гайда. Поверието гласи, че който влезе във водата на този ден, ще бъде здрав през цялата година. За мен беше уникална емоцията да запечатам този ритуал!"
Кметът на Малко Търново Илиян Янчев вижда в кадрите шанс традицията да бъде популяризирана и застава зад идеята да се превърнат в изложба. По негова инициатива и в присъствието му тя ще бъде представена в областния център.
Изложбата ще остане в Бургас до 4 януари. С нея общината кани всички ценители на традициите да се включат в богоявленския ритуал през 2024 година на водопада Докузак.
Повече чуйте в звуковия файл.
Не е напълно загасен пожарът край Малко Търново. Един противопожарен екип е на място, съобщиха от областна управа. Снощи се запали сметище и сухи треви край пътя за Граматиково. Екипи на пожарната, ГД "Гранична полиция" и доброволци останаха на терен през цялата нощ, за да ограничат разрастването на огъня. Засегнати са и земеделски площи...
Кметът на община Сливен Стефан Радев издаде забрана за използването на всякакъв вид пиротехнически средства на територията на общината. Мярката е предприета заради повишения риск от възникване на пожари в градската среда, горски и земеделски територии. Забраната е както за организирани събития, така и за частни тържества, включително..
Днес в по-голямата част от страната ще е предимно слънчево. Купеста и купесто-дъждовна облачност ще се развива над западните и централните райони, а през втората половина на деня и над източните. На много места ще има краткотрайни валежи от дъжд с гръмотевици. Ще има условия и за градушки. Вятърът от запад-северозапад ще се усили, по-съществено в..
В две основни огнища днес са насочени усилията на пожарникарите на територията на Ямболска област. В землището на село Лесово, в близост до българо- турската граница, пожарът към момента е под контрол, информира по- рано областният управител Николай Костадинов. В местността Бакаджика, край Ямбол се гаси от снощи. Труднодостъпен терен..
427 заявления са регистрирани в рамките на първата покана по проект „Несебър е за по-чист въздух“, финансиран от Програма „Околна среда 2021-2027 г. Проведени са технически огледи и са изготвени над 400 технически карти, съобщиха от местната администрация. На жилищата на всички посетени кандидати е направена техническа експертиза, като са дадени..
Продължават гасенето на пожара в местността Бакаджика край Ямбол. От сутринта се прокарват просеки с булдозер, на терен са екипи на огнеборците, 3 пожарни автомобила, 2 специализирани коли на горското и 20 военнослужещи. Огънят вече е унищожил около 6000 декара - лозов масив, иглолистна гора, стърнища, сухи треви и храсти. Именно от подножието на..
Тийнейджър е в кома след като падна от балкон в Китен докато бил на лагер. Случаят е от ранните сутрешни часове и дава начало на предаването ни днес. Ще продължим с комисията по туризъм, която обсъди предизвикателствата пред сезона на изнесено заседание в Созопол. В коментарната рубрика ще чуем Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна..
Особено сериозна стана ситуацията следобед в ямболското село Козарево. Голям пожар навлезе в селото и опожари няколко къщи. Силният вятър не позволява..
Постепенно се нормализира ситуацията в ямболските села, в които по -рано смеси избухнаха пожари. Ситуацията около село Козарево, където трикратно беше..
Обявено е частично бедствено положение за ямболските села Козарево, Калчево и Търнава, заради бързоразрастващ се пожар в близост до населените места...