Открито писмо до Премиера и финансовия министър е изпратено от името на КТ" Подкрепа". В него се настоява парите за образование да се увеличат. Според синдиката трябва те трябва да бъдат
6% от БВП, а са едва 3.9 %. Оттам предлагат младите учители да започват със средна работна за страната заплата. В писмото се казва още:
"Парите за образование в проектобюджет 2024 са 8,571 милиарда, но те включват и 720 милиона европейски средства от „Националния план за възстановяване и устойчивост“, ако бъдат включени в този пазарлък.
А без тях средствата за просвета възлизат на по-малко от 3,9%.
Миналата година парите за образование бяха 4.1%/С европейското финансиране/, а през 2022 – 4,4%.
Вече и децата сякаш запомниха, че учителската заплата е 125 процента от средната брутна работна заплата за страната, с цел привличане на повече млади учители и на специалисти с високо равнище на професионална подготовка и квалификация във всички образователни институции.
Но това е една спорна хипотеза, защото, за да се случи това трябват още 200 милиона. Учителската заплата трябва да бъде увеличена с 15%, за да се изпълни горецитираното политическо обещание 125% над СБРЗ. С парите в проекта, който беше отхвърлен в комисията по образование, се обричат българските учители на 105% над средната, с което нарушавате много повтаряното обещание за 125%.
За да се изпълни националният колективен трудов договор в сектор „Образование“, който обхваща над 100 000 работещи в системата и е най-големият гарант за социална и политическа хармония в България, ни трябват още 250 милиона лева, при сега заложените 289,9 милиона лева.
Синдикат „Образование“ категорично отхвърля заложената промяна в чл. 94 от Закона за държавния бюджет и въвеждането на ново правило в прерогативите на общинските съвети.
Ние не приемаме стъпки към финансова централизация, която доказа своята несъстоятелност до голямата учителска стачка през 2007г. Вместо да вървим към делегирани бюджети в детските градини, Вие г-да управляващи си мечтаете за централизирани бюджети и административна диктатура към образователните институции.
Синдикат „Образование“ настоява за 15% увеличение на заплатите на работещите в целия отрасъл „Образование“, а при увеличение по-ниско от 10% незабавно ще започне организация за законови протестни действия"
Огнян Маринов, председател на бургаската синдикална структура заяви, че учителските заплати трябва да бъдат увеличени:
"Вероятно ще има следващата година увеличение, но тъй като в стандарта за следващата година са заложени около 8.5%, затова е и това писмо.С него се иска процентът да бъде около 15%.
Всяка социална прослойка е в правото си да иска по-добро възнаграждение. Ние не обвиняваме други, когато искат по-високо заплащане и протестират"
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Петя Кудева, старши учител в Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“ – гр. Бургас е "Учител на годината" в направление "Хуманитарно" в 28 -тото издание на Националния конкурс на Синдиката на българските учителите. Наградите бяха връчени на тържествена церемония на 9 май в София. Ученици от ПГСАГ с престижни..
Докладна записка е внесена в Общинския съвет от кмета Димитър Николов за д аване на съгласие за създаване на филиал в Бургас на Лесотехническия университет в София, както и за обезпечаване на материалнотехническа база за целите на учебния процес и административната дейност на висшето училище. В предложението се припомня, че: " Община Бургас..
По повод Деня на младежкото самоуправление ученици от Сливен за поредна година поеха управлението на Общината и местния парламент за един ден. Инициативата, организирана от Младежки дом – Сливен, предоставя възможност на младежите да се запознаят с работата на местната изпълнителна и законодателна власт. По време на срещата в Общината, кметът..
Заради множество интерпретации на думите на министър Красимир Вълчев пред медии в Луковит, от МОН категорично подчертават, че към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в 8. клас. Предстои да предложим на максимално широко обсъждане въпроса за образователната структура – кой етап до..
Две нови специалности ще има от тази година в Бургаския държавен университет „Проф.д-р Асен Златаров“. Те са „Криминалистична химия“ и „Медицинска и козметична химия“. От днес там се провежда и второто издание на Фестивала на химията. Поводът е Денят на химика, който се отбелязва на 10 май. Събитието продължава и утре във висшето учебно заведение...
Кариерният форум на Стопанския факултет и Филиал Бургас на Софийски университет ще се проведе за трета година в морския град, съобщават от общината. От 12 до 14 май, територията на бургаския филиал – базата в Морската градина и Културен дом НХК, ще се превърне в сцена на срещи, идеи и дискусии. Форумът е жива платформа, в която работодатели..
РИМ – Бургас кани всички училища и образователни институции да се включат във вдъхновяващи срещи с историята, природата, археологията и етнографията. Тематичните беседи са подходящи за ученици от различни възрасти и предлагат увлекателно съдържание, представено в автентична музейна среда. Темите са съобразени с текущите празници, исторически дати и..
Докладна записка е внесена в Общинския съвет от кмета Димитър Николов за д аване на съгласие за създаване на филиал в Бургас на Лесотехническия..
Заради множество интерпретации на думите на министър Красимир Вълчев пред медии в Луковит, от МОН категорично подчертават, че към този момент няма..
По повод Деня на младежкото самоуправление ученици от Сливен за поредна година поеха управлението на Общината и местния парламент за един ден...