Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двойки с репродуктивни проблеми бяха консултирани безплатно в Бургас

Двойки с репродуктивни проблеми и студенти от факултета по обществено здраве и здравни грижи към университета „Асен Златаров“ присъстваха на събитието организирано от най-голямото училище за бъдещи и настоящи родите „Мама знае най-добре“.  Събитието бе в подкрепа на пациенти с фертилни проблеми.

Гост-лектори на събитието бяха д-р Даниел Ставрев, акушер-гинеколог и специалист в репродуктивната медицина, д-р Мариела Даскалова - практикуващ лекар и преподавател в катедра "Анатомия, хистология и ембриология" в Медицинския университет в Пловдив, ендокринологът д-р Веселина Добрева, както и психологът и психотерапевт Мария Владимирова.

Събитието беше разделено на две части - семинарна част и лични консултации. По време на семинара бяха засегнати теми за репродуктивното здраве при партньорите от няколко гледни точки - проблеми при жената, проблеми при мъжа, патологии в ендокринната система и влиянието им върху фертилното здраве, както и психологическият аспект и справянето с емоционалните предизвикателства на безплодието.

По време на семинара психологът Мария Владимирова, вдъхна надежда и заяви категорично пред присъстващите, че „Няма двойка, която да иска бебе и да не може да го има! Може при накои двойки това да става по-бавно и с повече усилия, но по един или друг начин всеки имащ желание да стане родител, ще стане.“ Владимирова поясни, че в много от случаите забавянето на мечтаното бебе се дължи на 90% на психическо напрежение и стрес.

От своя страна д-р Даниел Ставрев заяви, че „възрастта е ключов фактор за възможността за зачеване. Колкото повече остарява една жена, толкова по-бързо намалява яйчниковият ѝ резерв. Съвсем различен е разговорът, който се води с жена с проблем със забременяването на 25 години, с такава на 35, а още повече – над 42 години. Когато жената е на 25 години, имаме възможност да опитваме да бъдем възможно най-неинвазивни в лечението, но нещата не стоят така, когато една жена е на над 40 години – тогава броим всеки месец за година.“

Според д-р Ставрев освен стреса и напрегнатия начин на живот най-честите причини, които повлияват негативно на женските полови органи и цялата репродуктивна система са различни видове възпалителни заболявания. Те могат да бъдат причинени от предишни оперативни интервенции върху яйчниците или гинекологични оперативни интервенции, ендометриоза, поликистозни яйчници, липса на овулация. Във всеки от случаите ранната диагностика и превенцията са ключови фактори.“

Що се отнася до факторите, влияещи на зачеването при мъжа, д-р Мариела Даскалова успокои мъжката част от аудиторията, че в повечето случаи мъжкият инфертилитет е лечим. Много рядко съвременната медицина не може да предложи адекватно лечение – с лекарства, оперативно или с методите на асистираната репродукция. Основните рискови фактори при мажа са основно залегнали в начина му на живот – обездвижването, наднорменото тегло, цигарите, алкохолът, наркотичните вещества, някои препарати от фитнес индустрията и др.

През последните години се наблюдава тенденция, че причината за безплодие при двойките у нас, а и в световен мащаб е разпределена почти 50 на 50 между половете.

Разбира се, архаичната представа за жената като основен виновник за безплодието е доста силно вкоренена в нашата народопсихология. И една от идеите да предоставяме информация е именно тази – да опровергаем погрешните тези и да образоваме хората.

Въпреки това д-р Даскалова подчерта, че когато мъжът приеме, че има проблем с него се работи по-лесно.  „Мъжете действат много решително. С тях се работи безпроблемно, защото задават логични въпроси, спазват предписания алгоритъм на диагностика и начин на лечение. Много рядко има мъже, които отказват процедури или лечение.“

От своя страна ендокринологът д-р Веселина Добрева, подчерта, че много често зад нарушенията на репродуктивната система може да стоят много ендокринни проблеми. Като започнем от нарушена функция на щитовидната жлеза, синдром на поликистозните яйчници, метаболитен синдром и дефицит на хранителни вещества и стигнем до редки заболявания на надбъбречните жлези, хипофизата или генетични аномалии. В значителен процент от случаите причините за безплодие при мъжа и жената са ендокринологични.

Веднага след семинарната част започнаха и индивидуалните безплатни консултации с гостуващите специалисти. Всяка от двойките имаше възможност да обсъди и поговори за предизвикателствата, през които преминава с всеки един от тях.

Удовлетворени от успеха на първото събитие, организаторите обещаха, че то няма да е последно.

„Беше един много емоционален, но и много ползотворен ден. Присъствието на толкова двойки и студенти, както и разговорите с тях ни мотивираха да продължаваме да правим регулярно тези срещи и да каним специалисти от цялата страна в нашия град. Благодарим и на нашите гост-лектори, че приеха нашата покана и че въпреки натоварения си график и ангажименти приеха с отворени сърца каузата ни. Нашата цел е да стигнем до възможно по-широк кръг от хора и да им покажем, че не са сами, да им покажем добрите практики и специалисти, които са на тяхно разположение и до тях в борбата им за мечтаното бебе. И не на последно място искам да благодаря на нашите партньори от фондация „Искам Бебе“ за подкрепата и съдействието на терен.„  - каза Теодора Златева – организатор и съосновател на училище за бъдещи и настоящи родители „Мама знае най-добре“.

Събитието се осъществи с подкрепена на фондация „Искам Бебе“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До месец ще приключи проверката за смъртта на 11-месечното бебе

До един месец ще приключи проверката по случая със смъртта на 11 - месечното бебе от Поморие. Това заявиха от Регионалната здравна инспекция в Бургас.  В момента се очакват представители от агенцията по медицински надзор, които ще се включат в проверяващия екип.  Здравният министър разпореди проверка за смъртта на 11-месечното бебе от Поморие..

публикувано на 24.07.25 в 13:30

Момченце на 11 месеца почина в бургаска болница

11-месечно момченце от Поморие е починало в бургаската областна болница. Детето е постъпило  на 19 юли  в тежко състояние, потвърдиха от УМБАЛ Бургас. Настанено е в отделението по реанимация. Въпреки усилията на лекарите то е издъхнало два дена по-късно. Преди да се влоши и да постъпи в болница детето е било имунизирано.   Назначена..

обновено на 23.07.25 в 12:10

От началото на годината: 8 болни от хепатит в Ямболско и един смъртен случай

До 28 юли ще продължи кампанията за безплатно тестване за хепатит В и С в ямболската здравна инспекция. В едно от най- големите предприятия в града служителите и работниците ще имат възможност да се изследват на място. Тестовете са безплатни, анонимни и без предварително записване и могат да се направят между 9 и 16 часа, уточни директорът на..

публикувано на 22.07.25 в 16:10

Превалутирането на някои лекарства може да затрудни фармацевтите

Бургаските аптеки се притесняват пот превалутирането на реимбурсираните лекарства, които се поемат от НЗОК. Според  председателят на регионалния съюз на фармацевтите Любима Бургазлиева трябва в позитивния лекарствен списък на касата да се добави графа за цени в евро, а не фармацевтите да преизчисляват. "Цените са публикувани в позитивния..

публикувано на 22.07.25 в 12:05

Вместо "домове на ужасите", болниците могат да полагат грижа за възрастните

Лидерът на КОД и съпредседател на десен съюз Синя България д-р Петър Москов е в Бургас, за да обсъди с представители на здравните заведения мерки за качествена и професионална дългосрочна грижа за възрастните хора с медицински потребности. Според д-р Москов решението е болниците да поемат тази грижа, а за целта не са нужни допълни средства в бюджета,..

публикувано на 21.07.25 в 16:38

Започва безплатно тестване за хепатит В и С

От днес започва информационна кампания и безплатно тестване за хепатит В и С в цялата страна, съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването (МЗ), организатор на инициативата. Кампанията и изследването, които са организирани по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли, ще се осъществяват чрез регионалните здравни инспекции.   В..

публикувано на 21.07.25 в 09:00

Започва ваксинацията на момичета и момчета срещу HPV по новата програма

Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..

публикувано на 18.07.25 в 17:30