Близо половината от всички 15-годишни ученици нямат умения за логическо мислене, решаване на ежедневни проблеми и не могат да четат с разбиране. Това показват последните резултати на Програмата за международно оценяване на учениците (PISA). Изследването се провежда през 3 години и оценява знанията на учениците по математика, природни науки и четене.
Според Христо Симеонов – бивш депутат в Комисията по образование в Парламента и настоящ заместник-директор на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас, тези резултати не са неочаквани. Потърсихме неговото мнение за причините довели до тези резултати, както и за това - дали са нужни промени в матурите за 10 клас в годината, в която се обявяват те?
„Искам първо на 8 декември да честитя празника на бившите и настоящи студенти, на хората, които са се докоснали до академичното знание.
Питате ме за 10 клас и за реформите, но те са свързани с резултатите от тестовете PISA 2022, които не са неочаквани.
Като народен представител в 47 Народно събрание, в началото на 2022 година инициирах проучване сред педагогическите специалисти в област Бургас. То беше за проблемите в предучилищното и училищното образование, както и за даване на предложения за работещи решения. Отговарям на въпроса за матурите за 10 клас - за момента те са безсмислени и не са задължителни, а резултатите от тях не водят до нещо положително и мотивиращо в бъдещата кариера на учениците.
Предложението ни тогава беше следното за външното оценяване в 10 клас - учениците да продължат да учат в профилирана паралелка или гимназия, но според резултатите, които имат.
Защо резултатите от PISA са били очаквани. В доклада се посочва от колегите, които преподават по математика, че часовете за този предмет са намалени, а учениците не са в състояние да мислят логически и да решават адекватно съответните научни и житейски проблеми. Не случайно най-успелите хора в днешно време са базирали успеха си на математически теории.
Работя в училище, което е започнало своето развитие подкрепено от бизнеса. Продължаваме да получаваме тази подкрепа. Всички състезания, които ние организираме са резултат от това сътрудничество. Бизнесът е тук в училището, той задава проектите, създават се екипи, които работят заедно от 8 до 12 клас.
Трябва да имаме цялостна концепция в образованието. Нека да има външно оценяване, защото ние трябва да знаем нивото от знания. По този начин могат да бъдат намерени решения, които да подобряват средата.
Един от големите проблеми, който показва PISA е неграмотността. Като се започне от предучилищна възраст, после през начален етап, а след това нещата вече са неспасяеми в прогимназиален етап. Защо? От първи до 4 клас трябва да се учи четене, писане, разказване, но по начина от нашето детство. Липсват умения като писане на диктовки, преразкази и съчинения в голям обем, а вместо това се заграждат верни или неверни отговори. Това занижава развитието на фината моторика, четивната грамотност. Това води до огромни трудности в горните класове за четенето с разбиране, а оттам и на математическото моделиране. Загубва се мотивацията за учене, но поради невъзможност за справяне с по-големи обеми от информация.
Необходима е промяна в учебното съдържание и програми.
Още много информация можете да чуете в звуковия файл.
Кабинетът предлага създаването на факултет по фармация в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това бе решено на правителствено заседание днес. Предложението идва след искане на ректора, въз основа на решение на академичния съвет на висшето училище. Новото звено ще подготвя фармацевти за нуждите на Югоизточния и Южния централен..
Ученичката Рая Георгиева от IX „е“ клас на Търговската гимназия в Бургас зае третото място в националния кръг на Европейското състезание за парите. Тази надпревара стартира през 2017 г. като инициатива за насърчаване на финансовото образование от националните банкови асоциации в Европа и сe координира от Европейската банкова федерация. В..
Новият ученически проект „Син флаг“, финансиран от Община Бургас, представя иновативен начин за насърчаване на екологичното поведение и опазването на морската среда. Проектът, реализиран от петима ученици от Бургас, вече е достъпен онлайн и представлява дигитално приложение под формата на образователна игра, в която участниците събират отпадъци от..
С празничен концерт ОУ „Свети княз Борис I“ ще отбележи 119 години от своето създаване. Той ще се състои днес от 17:30 часа, в двора на училището. В празника участие ще вземат ученици. Преди концерта, от 16:30 часа, бъдещите първокласници ще имат възможност да се потопят в атмосферата на училището чрез открита работилница за песни, танци, рисуване и..
Бургаски гимназисти ще се включат в обученията от кампанията „Аз съм отговорен шофьор“ на Министерството на образованието и науката. Лекциите ще се проведат днес в 13.30 часа в Международния конгресен център, а след това ще има и демонстрационна част на паркинга до Морска гара. В заниманията участват ученици от 10 до 12 клас, които са и бъдещи водачи..
През тази година предстоят ремонтни дейности в много училища в страната по различни национални и европейски програми. Едно от тях е СУ „Константин Петканов“ в Бургас. СТЕМ център и модернизация на оборудването са сред важните проекти за учебното заведение. Наскоро се проведе първата дейност по проекта „Посланици на здравето“...
Проф. Андрей Чорбанов днес ще бъде част от инициативата на Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров" "Един академичен час". Лекцията му от 11 часа е на тема "Съвременни ваксини и предизвикателствата пред 21 век". Имунолог, ръководител на Департамента по имунология в Института по микробиология към БАН, професор Чорбанов в..
Кабинетът предлага създаването на факултет по фармация в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това бе решено на правителствено заседание..