Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургас ще бъде домакин на Международна олимпиада по изкуствен интелект

България основава Международна олимпиада по изкуствен интелект – IOAI /International Olympiad in Artificial Intelligence/, която ще се проведе от 9 до 15 август 2024 г., в Бургас. Новаторското събитие и ще срещне в оспорвана надпревара най-талантливите ученици от цял свят, които могат да създават, използват и развиват изкуствен интелект.

Състезанието ще се проведе с подкрепата на МОН и Община Бургас. Негов основен партньор е Сдружението за олимпийски отбори по природни науки /СООПН/. Председател на инициативния комитет /ИК/ е инж. Александър Велинов, ръководител на Националния отбор по лингвистика, член на Борда на Международната Олимпиада по лингвистика и инициатор и основател на IOAI.

Членове на ИК са министърът на образованието и науката Галин Цоков, кметът на Бургас Димитър Николов, Божидар Божанов – председател на Комисията по електронно управление и информационни технологии в НС, Елена Маринова – президент на „Мусала Софт“, член на УС на СООПН и основател на IOAI, Росица Декова от ПУ „Паисий Хилендарски“, Лора Динева от Съюза на математиците в България и Ива Гумнишка – основател на „Humans in the Loop“.

„Създаването на Международната олимпиада по ИИ е продължение на българската традиция в областта на международните научни състезания. В България са основани Международната олимпиада по информатика /IOI/ през 1989 г., Международната олимпиада по лингвистика /IOL/ през 2003 г. и Европейската младежка олимпиада по информатика /eJOI/ през 2017 г. Това състезание е следващата стъпка в нашата амбиция да бъдем сред водещите в научните изследвания и образованието. Освен състезанията, ще поканим водещи университети от цял свят, които ще демонстрират последните си постижения и ще представят на учениците възможностите за продължаване на образованието им в областта на ИИ“, заяви инж. Александър Велинов – основен инициатор и председател на ИК на IOAI.

„Като кмет на Бургас, аз съм изключително въодушевен, че млади таланти от цял свят ще се съберат в нашия град за първата Международна олимпиада по изкуствен интелект. Това не е просто състезание – това е възможност за младежи от различни държави да се срещнат, вдъхновят и разгърнат своите умения в една от най-новите области на науката. Ние сме горди да сме част от създаването на тази платформа“, сподели кметът на Бургас Димитър Николов.

Олимпиадата ще бъде иновативно преживяване, което ще съчетава традиционния научен подход с последните постижения в ИИ. Целта й е да предизвика участниците да мислят критично, да трупат теоретични и практически знания и да им даде перспектива за необятните възможности в тази област.

Състезанието ще се състои от два кръга – научен /споделена задача/ и практически. В него ще вземат участие отбори от четирима ученици, които ще бъдат избрани на базата на национални състезания. Всички селектирани участници ще преминат специализирана подготовка, която ще се състои в безплатен онлайн подготвителен курс.

Водещи университети ще изпратят свои представители да участват в научния комитет и създаването на задачите. Освен това, те ще представят своите последни разработки и ще обсъждат кариерните възможности в сферата на ИИ.


По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. д.п.н. Галя Христозова, БСУ

Проф. Галя Христозова: БСУ разработи дигитални и методически материали по български език за деца в чужбина

До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..

публикувано на 14.07.25 в 09:30

Забрана на мобилните телефони в училищата

В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование.  Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..

публикувано на 09.07.25 в 14:57

Ученици от Айтос изследваха историята по Южното Черноморие

Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на опознавателното пътуване бе да запознае младежите с културно-историческото наследство на региона. Инициативата се реализира съвместно между учебното заведение и Регионалния исторически музей в Бургас. В музей..

публикувано на 08.07.25 в 13:00

Седмокласниците подават заявления за прием в гимназии

Започва кампанията за кандидатстване за прием в 8. клас. От днес до 10 юли е срокът, в който седмокласниците трябва да подадат заявления за участие в първия етап на класиране, съобщава БНР. Подаването на заявления за участие е от 8 до 10 юли, само по електронен път. Това може да стане - без чуждо съдействие от всяко електронно устройство с достъп до..

публикувано на 08.07.25 в 09:00

Михаил Ненов: Започва приемът след 7 клас, ще има и нови специалности

Средното и висше образование в Бургас се развиват с такива темпове, че кадрите, които се създават могат да обхванат вече  всички индустрии. Това каза за общественото радио заместник-кметът по „Образование“ Михаил Ненов. В Бургас ще бъде разкрит филиал на НАТФИЗ, както и факултет по „Фармация“ в Бургаския държавен университет „Проф.д-р Асен..

публикувано на 07.07.25 в 08:30

По-добри са резултатите на НВО при седмокласниците тази година

Седмокласниците подобряват представянето си на тазгодишното национално външно оценяване, показва анализ на резултатите. Средният брой точки по български език и литература е 55,91 – с близо точка повече спрямо предходните две години. Пълните 100 точки са постигнати от 16 ученици.  Най-добре се справят със задачите с избираем отговор и с преразказа от..

публикувано на 04.07.25 в 16:30

Ученици от Компютърната гимназия в Бургас представиха нови проекти

Ученици от 11 клас на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации (ПГКПИ) в Бургас представиха свои проекти, свързани със софтуерен продукт. Проектите са резултат от тяхната работа в производствена среда, а чрез този продукт ще помогнат за правилното професионално развитие на своите съученици. Единайстокласниците бяха запознати..

публикувано на 03.07.25 в 16:00