Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Застрашават ли вятърните паркове в Черно море риболовния бранш?

Снимка: csd.bg


Законопроект за енергията от възобновяеми източници в морските пространства внесоха депутати в началото на декември. Той урежда обществените отношения, свързани с производството на електрическа енергия от вятърни електроцентрали в Черно море. Предвижда се тези полета да се отдават на концесия за 30 години. В документа обаче не се посочва колко, къде и на каква площ ще са тези полета. Именно поради тази причина риболовният бранш е притеснен.

През 2021 г. Центърът за изследвания на демокрацията публикува изследване на тема „Производство на вятърна енергия в България. Оценка на Черно море, офшорен потенциал“. Там са описани 4 полета в Черно море, където може да бъдат изградени подобни паркове – около Варна, Шабла, Обзор и по морската граница с Турция. Предвижда се те да заемат обща площ от около 800 квадратни километра, а максималната им производствена мощност ще е 9.5GW. Рибарите са притеснени, че част от тези полета се намират твърде близо до бреговете и са ще пречат не дейността им, тъй като ще бъдат въведени редица ограничения в тези територии.

„Няма никаква осведоменост на хората, които се занимават с риболов. Навсякъде тръбим, че сме ЗА изграждането на тези вятърни паркове, за да се реши енергийната криза. Ние не сме против това. Ние сме против неизвестността и неглижирането на един цял сектор, който е създаден много преди да бъде позната електрическата крушка. Ние сме поискали и да бъде включени в тази междуведомствена комисия по изграждането на плановете“, обясни председателят на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГФИШ Йордан Господинов.

Той допълни, че в района на Шабла, бъдещият вятърен парк се предвижда да се намира в типичните риболовни полета. „Това е на дълбочина от 10 м. до 40 -50 м. Нашето предложение е да бъдат направени много по-навътре, на 100 м. дълбочина, където въобще няма живот. Бяхме запознати наскоро от чужди фирми, че там няма да се разрешава риболов в тези зони. Освен тях и около тях ще има охранителни зони. Имаме неофициална информация от миналата година от сродни организации, че ще са стотици хиляди декари. Ще бъдат с най-различна мощност и много повече отколкото е нуждата на България, т.е. ще се произвежда електроенергия, за да се продава на общия европейски пазара, може би и навън. Няма лошо, в края на краищата, ние трябва да използваме природния ресурс. Въпросът е да не се пречи на рибарския сектор да развива своята дейност“, посочи Господинов.

Според него е притеснително и до каква степен тези системи ще окажат влияние върху околната среда. „Ако те създават магнитни полета, ако има вибрации, ако има шум, дали ще остане риба? Там ще има ежедневно обслужване, защото това са машини, перки, платформи. Там трябва да има обслужващ персонал с кораби и ние не можем да влезем там с мрежите и да ловим риба. Да си правят на плаващи платформи, перките там – само че ще им струва много скъпо, защото кабелите, които ще трябва да положат ще струват много скъпо. Тук се явява големият конфликт – по-добре да вземат риболовният полета и да ги направят до брега“, допълни Господинов.

Той поясни, че по искане на рибарите в Румъния, тези полета на територията на северната ни съседна страна, ще се намират по-навътре в морето, където рибарите не осъществяват дейност.

„Постоянно се вземат зони – защитени, охраняеми. България е държавата с най-голям процент зони по Натура 2000. Прекалено много преиграва и депутати, и министри, и експерти да се докажат. Дайте да защитим всеки един сектор в България“, коментира Господинов. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Плаж „Лозенец„

Туристическият бранш с позитивни очаквания и за зимата, и за лято 2025

Близо половината от чужденците, които идват у нас - 46-47%, влизат с цел туризъм . Две трети от обема се падат на морските курорти и пропорциите ще се запазят. Това каза пред БНР Иван Грошев, председател на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм. По думите му, за предстоящия летен сезон има добри новини на пазар Германия на фона на..

публикувано на 07.01.25 в 08:55

Проектът на Общия устройствен план на Поморие ще бъде обсъден през януари

Сред най-важните задачи за 2025 година пред Община Поморие е приемането на Общия устройствен план. Дългогодишната сага е пред приключване. Кметът Иван Алексиев очаква стратегическия документ за развитието на общината да е факт до края на годината: " В момента е качен на официалния сайт на МОСВ. Всеки може да се запознае и да пусне своето становище,..

обновено на 06.01.25 в 12:45
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

"11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър. 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за ножицата в..

публикувано на 06.01.25 в 10:49

Поскъпват хранителните стоки на едро у нас

Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240..

публикувано на 05.01.25 в 10:16

Туроператорите очакват добра година

Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година, каза Емил  Абазов, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти.  През 2025 г...

публикувано на 04.01.25 в 13:58

НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск

След влизането на България в сухопътния Шенген, НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в реално време. Проверки, съвместно с останалите институции, ще продължат да бъдат правени и по линията..

публикувано на 02.01.25 в 15:19

Готов е проектът на музея на мановия мед в Царево

Готов е проектът за музей на мановия мед в Царево. Идеята е на ръководителя на Центъра за върхови постижения към Софийския университет проф. Иван Илчев, който е и бивш ректор на висшето училище. Заедно с експозицията ще бъде изградена и лаборатория. Тя е изключително важна, обясни Манол Тодоров, председател  на пчеларско сдружение..

публикувано на 02.01.25 в 13:56