Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Застрашават ли вятърните паркове в Черно море риболовния бранш?

Снимка: csd.bg


Законопроект за енергията от възобновяеми източници в морските пространства внесоха депутати в началото на декември. Той урежда обществените отношения, свързани с производството на електрическа енергия от вятърни електроцентрали в Черно море. Предвижда се тези полета да се отдават на концесия за 30 години. В документа обаче не се посочва колко, къде и на каква площ ще са тези полета. Именно поради тази причина риболовният бранш е притеснен.

През 2021 г. Центърът за изследвания на демокрацията публикува изследване на тема „Производство на вятърна енергия в България. Оценка на Черно море, офшорен потенциал“. Там са описани 4 полета в Черно море, където може да бъдат изградени подобни паркове – около Варна, Шабла, Обзор и по морската граница с Турция. Предвижда се те да заемат обща площ от около 800 квадратни километра, а максималната им производствена мощност ще е 9.5GW. Рибарите са притеснени, че част от тези полета се намират твърде близо до бреговете и са ще пречат не дейността им, тъй като ще бъдат въведени редица ограничения в тези територии.

„Няма никаква осведоменост на хората, които се занимават с риболов. Навсякъде тръбим, че сме ЗА изграждането на тези вятърни паркове, за да се реши енергийната криза. Ние не сме против това. Ние сме против неизвестността и неглижирането на един цял сектор, който е създаден много преди да бъде позната електрическата крушка. Ние сме поискали и да бъде включени в тази междуведомствена комисия по изграждането на плановете“, обясни председателят на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГФИШ Йордан Господинов.

Той допълни, че в района на Шабла, бъдещият вятърен парк се предвижда да се намира в типичните риболовни полета. „Това е на дълбочина от 10 м. до 40 -50 м. Нашето предложение е да бъдат направени много по-навътре, на 100 м. дълбочина, където въобще няма живот. Бяхме запознати наскоро от чужди фирми, че там няма да се разрешава риболов в тези зони. Освен тях и около тях ще има охранителни зони. Имаме неофициална информация от миналата година от сродни организации, че ще са стотици хиляди декари. Ще бъдат с най-различна мощност и много повече отколкото е нуждата на България, т.е. ще се произвежда електроенергия, за да се продава на общия европейски пазара, може би и навън. Няма лошо, в края на краищата, ние трябва да използваме природния ресурс. Въпросът е да не се пречи на рибарския сектор да развива своята дейност“, посочи Господинов.

Според него е притеснително и до каква степен тези системи ще окажат влияние върху околната среда. „Ако те създават магнитни полета, ако има вибрации, ако има шум, дали ще остане риба? Там ще има ежедневно обслужване, защото това са машини, перки, платформи. Там трябва да има обслужващ персонал с кораби и ние не можем да влезем там с мрежите и да ловим риба. Да си правят на плаващи платформи, перките там – само че ще им струва много скъпо, защото кабелите, които ще трябва да положат ще струват много скъпо. Тук се явява големият конфликт – по-добре да вземат риболовният полета и да ги направят до брега“, допълни Господинов.

Той поясни, че по искане на рибарите в Румъния, тези полета на територията на северната ни съседна страна, ще се намират по-навътре в морето, където рибарите не осъществяват дейност.

„Постоянно се вземат зони – защитени, охраняеми. България е държавата с най-голям процент зони по Натура 2000. Прекалено много преиграва и депутати, и министри, и експерти да се докажат. Дайте да защитим всеки един сектор в България“, коментира Господинов. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивал разкрива кемпера и къмпингуването като начин на живот

Хубавото време изкара бургазлии на Морската гара за кемпер изложението „Explore the world".  Първото издание на фестивала се организира със съдействието на община Бургас и Министерството на туризма.  На него се събраха много от хората, които обичат да почиват сред природата, но с удобствата на своя дом на колела или на палатка...

публикувано на 27.04.24 в 14:53

Започват проверки за нелоялни практики при организираните туристически пътувания

Първите за предстоящия активен сезон нови проверки за нелоялни практики при организираните туристически пътувания вече започнаха, съобщават от Министерството на туризма. Те са извършени на 26 април от проверяващи служители на министерството съвместно с Комисията за защита на потребителите, Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", Национална..

публикувано на 27.04.24 в 11:59

Включете се във форум в Бургас за лични финанси и инвестиции

Форум „Моите пари“ ще се проведе в събота - 27 април в Бургас. Водещи банкови, инвестиционни и финансови експерти ще представят добри практики за справяне в настоящата икономическа обстановка в страната и света.  Сред темите са кредитиране, недвижими имоти, пенсионни консултации, обясни Десислава Николова – финансов анализатор в портала..

обновено на 27.04.24 в 08:30

Откриват цветното изложение "Флора 2024" на Лазаровден (ПРОГРАМА)

С много цветно настроение и музика ще бъде открита Национална изложба на цветя „Флора Бургас“ 2024. Изложението отваря врати днес от 11:00ч. Изложбени и търговски зони с красиви сезонни цветя, аранжировки и цветни арт инсталации ще посрещат бургазлии и гости на града в периода до 6 май. "В тазгодишното издание на цветното изложение участват..

обновено на 27.04.24 в 08:11

64 полицаи ще бъдат командировани през лятото в Поморие

64 полицаи ще бъдат командировани през летните месеци  - от 15 юни до 15 септември в Поморие. Това съобщи на среща с туристическия бранш кметът Иван Алексиев. Той допълни, че предстои и надграждането на видеонаблюдението.   „Пеши патрул ще има по основните пешеходни артерии и зони. Ще има и командировани полицаи и в Ахелой, тъй като и там вече..

обновено на 26.04.24 в 13:40

Полети между Франкфурт и Бургас започват от 28 април

За първи път стартира редовна полетна програма от Франкфурт до Бургас на 28 април. Това съобщи експертът от отдел „Авиационен маркетинг“ Иво Барзов по време на среща с туристическия бранш в Поморие. „Така ще има едно ключово летище за използване за трансферни полети. Националният авиопревозвач „България Еър“ възобновява редовните полети от..

публикувано на 26.04.24 в 12:46

Проблеми с вноса на работници за туризма, сигнали за подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 13:22