Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Застрашават ли вятърните паркове в Черно море риболовния бранш?

Снимка: csd.bg


Законопроект за енергията от възобновяеми източници в морските пространства внесоха депутати в началото на декември. Той урежда обществените отношения, свързани с производството на електрическа енергия от вятърни електроцентрали в Черно море. Предвижда се тези полета да се отдават на концесия за 30 години. В документа обаче не се посочва колко, къде и на каква площ ще са тези полета. Именно поради тази причина риболовният бранш е притеснен.

През 2021 г. Центърът за изследвания на демокрацията публикува изследване на тема „Производство на вятърна енергия в България. Оценка на Черно море, офшорен потенциал“. Там са описани 4 полета в Черно море, където може да бъдат изградени подобни паркове – около Варна, Шабла, Обзор и по морската граница с Турция. Предвижда се те да заемат обща площ от около 800 квадратни километра, а максималната им производствена мощност ще е 9.5GW. Рибарите са притеснени, че част от тези полета се намират твърде близо до бреговете и са ще пречат не дейността им, тъй като ще бъдат въведени редица ограничения в тези територии.

„Няма никаква осведоменост на хората, които се занимават с риболов. Навсякъде тръбим, че сме ЗА изграждането на тези вятърни паркове, за да се реши енергийната криза. Ние не сме против това. Ние сме против неизвестността и неглижирането на един цял сектор, който е създаден много преди да бъде позната електрическата крушка. Ние сме поискали и да бъде включени в тази междуведомствена комисия по изграждането на плановете“, обясни председателят на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГФИШ Йордан Господинов.

Той допълни, че в района на Шабла, бъдещият вятърен парк се предвижда да се намира в типичните риболовни полета. „Това е на дълбочина от 10 м. до 40 -50 м. Нашето предложение е да бъдат направени много по-навътре, на 100 м. дълбочина, където въобще няма живот. Бяхме запознати наскоро от чужди фирми, че там няма да се разрешава риболов в тези зони. Освен тях и около тях ще има охранителни зони. Имаме неофициална информация от миналата година от сродни организации, че ще са стотици хиляди декари. Ще бъдат с най-различна мощност и много повече отколкото е нуждата на България, т.е. ще се произвежда електроенергия, за да се продава на общия европейски пазара, може би и навън. Няма лошо, в края на краищата, ние трябва да използваме природния ресурс. Въпросът е да не се пречи на рибарския сектор да развива своята дейност“, посочи Господинов.

Според него е притеснително и до каква степен тези системи ще окажат влияние върху околната среда. „Ако те създават магнитни полета, ако има вибрации, ако има шум, дали ще остане риба? Там ще има ежедневно обслужване, защото това са машини, перки, платформи. Там трябва да има обслужващ персонал с кораби и ние не можем да влезем там с мрежите и да ловим риба. Да си правят на плаващи платформи, перките там – само че ще им струва много скъпо, защото кабелите, които ще трябва да положат ще струват много скъпо. Тук се явява големият конфликт – по-добре да вземат риболовният полета и да ги направят до брега“, допълни Господинов.

Той поясни, че по искане на рибарите в Румъния, тези полета на територията на северната ни съседна страна, ще се намират по-навътре в морето, където рибарите не осъществяват дейност.

„Постоянно се вземат зони – защитени, охраняеми. България е държавата с най-голям процент зони по Натура 2000. Прекалено много преиграва и депутати, и министри, и експерти да се докажат. Дайте да защитим всеки един сектор в България“, коментира Господинов. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НСИ: Влошаване на потребителските нагласи в началото на годината

Потребителските нагласи продължават да се влошават в началото на първото тримесечие на настоящата година, тъй като потребителите са по-песимистично настроени по отношение на техните финанси и общата икономика ситуация в страната, показват резултати от последното проучване на Националния статистически институт (НСИ). През януари 2025 г. общият..

публикувано на 07.02.25 в 16:30

Община Бургас връчи първите Годишни награди за туризъм (ВИДЕО)

Първото издание на Годишните награди на Община Бургас в сферата на туризма премина под знака на кандидатурата на морския град за Европейска столица на културата през 2032 година. Отличени бяха хотели, ресторанти, заведения и атракции. Целта на инициативата е Община Бургас почете приноса на бранша към доброто позициониране на морския град в..

публикувано на 07.02.25 в 14:00
Снимката е илюстративна

НАП: До 200 лева данък могат да се възстановят след ремонт вкъщи

С подаване на годишна данъчна декларация гражданите и тази година могат да се възползват от данъчното облекчение за ремонт и подобрения на собствено жилище, напомнят от НАП.  Направените разходи за труд трябва да са в общ размер до 2000 лв. Сумата, която може да бъде възстановена е до 200 лв , уточняват от агенцията по приходите...

публикувано на 07.02.25 в 10:30

Инвеститори искат концесия за минералната вода в село Стефан Караджово

Инвеститори искат да бутилират минералната вода в село Стефан Караджово. Водят се преговори, съобщи кметът на община Болярово Христо Христов. Има решение на общинския съвет за отдаването на водата на концесия, поясни той: "Обявили сме обществена поръчка и обявяване на процедура от страна на МОСВ.Много е важно за нас това. Има достатъчно дебит..

публикувано на 07.02.25 в 09:10

Минималната заплата у нас – най-ниската в ЕС

България е с най-ниската минимална работна заплата сред страните-членки на Европейския съюз през януари - 551 евро. Най-високата е в Люксембург - 2638 евро, сочат данните на Евростат. За 10 години - в сравнение с 2015 година, най-ниското възнаграждение у нас се е повишило с малко под 12 процента. Към 1 януари 2025 година общо 22 от всички 27 държави в..

публикувано на 06.02.25 в 16:30

Веселин Налбантов, БХРА: Това лято в Слънчев бряг отново ще се разчита на кадри от трети страни

Според ранните записвания за тази година в най-големия ни Черноморски курорт Слънчев бряг ще има повече туристи. Това прогнозира Веселин Налбантов, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Ще има повишение на предлаганите туристически услуги през новия летен сезон. Според хотелиера тенденцията за наемане на..

публикувано на 06.02.25 в 15:00

Средната пенсия е 836,15 лева

С 24 стотинки се повишава средният размер на основната пенсия, без добавки през февруари спрямо януари тази година, сочат статистическите данни на Националният осигурителен институт. Достигната стойност вече е 836 лева и 15 стотинки. Средно мъжете получават 259 лева по-висока пенсия от жените. В София град средната пенсия е най висока - 1041..

публикувано на 05.02.25 в 10:30