Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милен Митев: БНР през 2023 г. – постижения, развитие и дилеми?

Автор:
Милен Митев
Снимка: Костадин Кръстев

Гостуването на генералния директор на Българското национално радио (БНР ) в предаването "Нашият ден" по програма "Христо Ботев" е на път да се превърне в традиция. То се случи по същото време миналата година и отново беше свързано с равносметката на обществената медия за годината.

Един от ключовите моменти на настоящия разговор беше свързан с членството на БНР в Европейския съюз за радио и телевизия (EBU) и ролята на генералния директор на БНР  като член на Управителния съвет на EBU. Това е исторически момент за БНР, тъй като за първи път ние имаме представител в този престижен орган.

Генералният директор сподели своите мисли по този повод и подчерта важността на този статус. По неговите думи EBU е най-голямата организация на обществени медии в света, съставена от 120 члена от 56 страни и още 31 асоциирани члена от целия свят. 

Милен Митев подчерта, че този статус предоставя на БНР възможността да си сътрудничи с колеги от обществените медии от целия свят и да споделя опит и знания, което е от изключително значение за развитието на обществените медии в България.

Той спомена и за напредъка при "дигитална трансформация" на БНР, като отбеляза увеличаването на посещаемостта на онлайн услугите на радиото, подобренията в социалните мрежи и успешното стартиране на видеоподкасти.

"Вече се виждат резултати, подобрява се посещаемостта на нашите онлайн услуги, които са сайтът и социалните мрежи. Опитът ни да стартираме видеоподкастите се увенча с успех. Имаме над милион посещения на видеопроектите ни в Youtube. Продължаваме да опитваме по различни начини да достигаме до своята аудитория, за да можем да предложим по нещо за всеки", посочва той.

Друго важно нещо, което коментира генералният директор, бяха стандартите за редакционна работа на БНР и подчерта важността на тяхното спазване. Повод за този коментар беше въпрос, свързан с неизлъченото интервю с посланик Митрофанова в предаването "Политически НЕкоректно" с водещ Петър Волгин на 16 декември: 

"Имаме редакционни стандарти, както всяка друга медия. Като обществена медия, ние сме длъжни да се стремим към най-високо ниво както на пълнота, точност и провереност  на информацията, така и на етични редакционни стандарти, които да спазваме, при представянето на тази информация и при воденето на нашите предавания. Имаме такива стандарти, приети преди няколко години, и доста подробно разписани. В тях отново сме почерпили от опита на свои колеги от различни други обществени медии, опитали сме се да го адаптираме към нашата действителност", казва той и пояснява:

"Големият въпрос при всички правила, включително и при редакционните стандарти, е как се прилагат. Защото едни редакционни стандарти са напътствия, те не са формулирани като Наказателния кодекс например, винаги има възможност за интерпретация. Именно по тази причина, органът, който е натоварен със задачата да установява съответствие или несъответствие с тези редакционни стандарти – Програмният съвет на БНР, който се състои от директорите на всички програми, хора с немалък ръководен и журналистически опит. Аз, като генерален директор, не мога да не уважавам и да не се съобразявам с тяхното становище", коментира  още Митев.

Законодателните промени в областта на медиите винаги са сложен и обсъждан въпрос. Генералният директор на БНР  засегна въпроса за Акта за свободата на медиите и подчерта, че такива промени са необходими и важни.

"Дълги години европейските законодатели бяха предпазливи да навлизат в територията на медиите, особено на обществените медии. Признато е още с Амстердамския протокол от 1997 г., който касае важността на обществените медии за развитието на едно демократично общество. В същото време всяка държава има свободата да си прецени и да си регулира обществените медии, като управление, финансиране и начин на работа, тъй като се отчита, че работата на обществените медии е тясно свързана с развитието на обществото, което е различно във всяка една държава. Виждаме, че в последните години ЕС се опитва да хармонизира нещата постепенно на европейско ниво, като все пак не навлиза в такава конкретика, за да не вземе правото на националния законодател да отчете своите особености. Дори в Акта за свободата на медиите, който ще има директна приложимост, няма толкова конкретно фиксирани разпоредби, които да "вържат" изцяло ръцете на националния законодател. Отново има свобода за интерпретации в законодателството. Когато влизаме на толкова дълбоко професионално ниво като редакционни стандарти, съвсем не можем да кажем това е черно, а това бяло, защото тогава обвиненията в цензура биха били основателни. Винаги трябва да се отчете конкретният случай", посочва Милен Митев в интервюто.

Като важни за медията събития за 2023 г. генералният директор отбеляза няколко момента. Един от тях е новият главен диригент на Симфоничния оркестър на БНР – Константин Илиевски. Също така стартирането на видеоматериалите в YouTube, което отбеляза като успешно и възможно да допринесе за по-голямата видимост на БНР сред младата аудитория. Отбеляза и това, че във финансов аспект е постигнато увеличение на доходите на работещите в радиото, което представлява важна стъпка към подобряване на условията за тях и осигуряване на комфорт  в професионалния им живот.

"Все още изоставаме, особено в София, от средните заплати според данните на НСИ, така че борбата не спира. Естествено, че ценностите стоят преди парите, но възнаграждението е един от елементите, които осигуряват комфорта, защото, когато започнеш да търсиш финансиране отвсякъде, си много по-склонен да продадеш своята независимост", казва в края на интервюто генералният директор на обществената медия. 

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кукерите в Меден рудник ще играят за благотворителна кауза

Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник.  Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото.  Началото ще бъде поставено  от ул. Босна 36, където е къщата на "Царя" за тази година, а финалът ще е в 18 часа на поляната срещу Хлебозавода. Ще бъдат пресъздадени ритуалите заораване и засяване.  Иван Василев..

обновено на 16.02.25 в 09:59

НОИ: Над 16 400 мъже са ползвали отпуск при раждане на дете през 2024-та

Над 16 400 мъже са ползвали 15-дневен отпуск при раждане на дете, сочат данните на Националния осигурителен институт за деветте месеца на 2024-а година. За същия период на 2023-а отпуските са били с 1300 повече. Когато майката и бащата са в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на..

публикувано на 15.02.25 в 11:05

"Ден до пладне" на 15 февруари:

Ако съботният ден е ясен за хората, които живеят в град Априлци, защото днес там е празникът на сланината и греяната ракия, то през седмицата всички бяха с полярно настроение по отношение на протестите срещу поскъпващите непрекъснато хранителни продукти в търговски вериги и начина да отбележат 14 февруари. Някои дори се надяваха протестът да..

публикувано на 15.02.25 в 08:42

В село Скалица днес е празникът на виното

Традиционният общински Празник на виното ще се проведе днес, 15 февруари, в ямболското село Скалица. Десетки винопроизводители от цялата област ще се съревновават за титлата Цар на виното, местните фермери също ще представят своята продукция. Празникът се провежда за 20-та поредна година, а най-важната част от него са конкурсите, подчерта..

публикувано на 15.02.25 в 07:15

Сливенският владика Арсений благослови лозарите от село Глушник

Сливенският владика Арсений благослови лозарите от село Глушник и община Сливен по случай празника Свети Трифон, след което лично той заряза една от лозите в масива край селото. Владиката заедно със свещеници от епархията отслужиха водосвет за благословение на лозята.  След водосвета владиката поръси лозовите масиви със светена вода и вино и..

публикувано на 14.02.25 в 18:46

За месец затварят за ремонт част от бургаската улица „Иван Хаджипетров“

Бургаската улица „Иван Хаджипетров“ ще бъде затворена за почти месец. Ограничението ще важи от 17 февруари (понеделник) до 11 март (вторник)  за отсечката между ул. „Инж. Никола Димков“ и входа на сградата на СБА-Бургас.  Причината е започване на строително-монтажни работи на канализационни тръби . Там ще бъде въведена временна..

публикувано на 14.02.25 в 17:00

4 двойки подновиха брачните си клетви в Несебър

На тържествената церемония четири двойки,  които тази година отбелязват сребърната си сватба,  подновиха брачните си клетви, съобщават от община Несебър.  В знак на уважение към дълголетието на брачния съюз, кметът Николай Димитров връча на семействата почетни плакети. От името на Българската православна църква молитва и благословение към юбилярите..

публикувано на 14.02.25 в 16:16