Общинските съветници от Възраждане, СЕК и БСП заявиха в началото на дебата по докладната записка, че няма да подкрепят предложението. От групата на ПП посочиха, че гласуват „въздържал се“. Те поясниха, че е направен икономически анализ, но не са представени достатъчно документи към предложението и информацията не е представена коректно. Като пример посочиха, че не са приложени данни от обществено обсъждане.
От СЕК посочиха, че таксата се формира на база разходите за услугата. „Ако си покриваме разходите, не трябва да има увеличение“, допълни Иван Иванов от партията. Той посочи като пример, че разходите през последните години са се повишили, но и обхватът на „синята зона“ се е увеличил. Според него различните зони в града не трябва да бъдат подлагани по един и същ начин, а по-скоро таксата в Центъра да е по-висока и да има ограничение за времетраенето за паркиране. Стоян Царев от СЕК допълни, че не може да подкрепят подобно предложение за завишаване, защото няма ясни критерии защо се налага това.
Елена Кокаларова от ГЕРБ коментира, че от мотивите на докладната записка е видно, че разходната част нараства с по-големи темпове от приходната част.
Живко Табаков посочи, че увеличаването на тези такси са закъснели, въпреки че не се харесва на хората. „Когато бъде предложен проектът за бюджета за следващата година, тогава ще говорим за политики“, коментира той.
Евелина Михлаева коментира, че проблемът с паркирането е световен и не засяга само Бургас. „Решенията за централните части на градовете трябва да са кардинални. Не мисля, че бургазлии са готови за това“, посочи тя.
Относно таксата за битови отпадъци, Тодор Иванов даде пример с новата методика „замърсителят плаща“ на Европейския съюз в тази сфера. Той посочи, че този вид такса трябва значително да се завиши до 2025 г. Общинският съветник допълни, че от ИТН ще подкрепят предложението.
Христина Хаджиатанасова от ПП попита защо 14 години не се е вдигала такса смет и как Община Бургас се е справяла с разходите досега.
„До този момент се справяхме и успявахме да компенсираме тези разходи, които възникваха и освен това да правим инвестиции, които са свързани“, отговори Златина Караиванова от Община Бургас. Тя допълни, че по проектите с европейски средства, се изисква и съфинансиране.
Зам.-кметът в Общината Станимир Апостолов уточни, „синята зона“ е цена за услуга за платеното паркиране и е различна от таксите. „Цените на услугите имат и пазарен елемент“, допълни той. „За 2022 г. планираният облог е 22 200 000 лв. като приходите ще са 18 млн. лв., текущите вземания ще са на 80 %. Това е високо ниво на събираемост“, посочи зам.-кметът. Според него и след промяната за битовите отпадъци, бургазлии ще плащат по-малко за данък „смет“ и за платено паркиране, отколкото гражданите на останалите по-големи градове в страната.
Докладната записка беше приета с 35 гласа „За“, 11 гласа „против“ и 4 „въздържал се“.
Безплатна платформа помага на малки семейни ферми и земеделски производители да стигнат до потребителите. Както и обратното, хората от даден район да знаят близо до тях откъде могат да си купят директно качествени и вкусни български продукти. Това предлага „Роден Дар“ . Инициаторите са трима приятели, обединени от идеята да създават лесен път на..
Близо половината от чужденците, които идват у нас - 46-47%, влизат с цел туризъм . Две трети от обема се падат на морските курорти и пропорциите ще се запазят. Това каза пред БНР Иван Грошев, председател на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм. По думите му, за предстоящия летен сезон има добри новини на пазар Германия на фона на..
Сред най-важните задачи за 2025 година пред Община Поморие е приемането на Общия устройствен план. Дългогодишната сага е пред приключване. Кметът Иван Алексиев очаква стратегическия документ за развитието на общината да е факт до края на годината: " В момента е качен на официалния сайт на МОСВ. Всеки може да се запознае и да пусне своето становище,..
"11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър. 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за ножицата в..
Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година, каза Емил Абазов, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. През 2025 г...
След влизането на България в сухопътния Шенген, НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в реално време. Проверки, съвместно с останалите институции, ще продължат да бъдат правени и по линията..
"11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър. 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над..
Близо половината от чужденците, които идват у нас - 46-47%, влизат с цел туризъм . Две трети от обема се падат на морските курорти и пропорциите ще се..
Безплатна платформа помага на малки семейни ферми и земеделски производители да стигнат до потребителите. Както и обратното, хората от даден район да..