Общинските съветници от Възраждане, СЕК и БСП заявиха в началото на дебата по докладната записка, че няма да подкрепят предложението. От групата на ПП посочиха, че гласуват „въздържал се“. Те поясниха, че е направен икономически анализ, но не са представени достатъчно документи към предложението и информацията не е представена коректно. Като пример посочиха, че не са приложени данни от обществено обсъждане.
От СЕК посочиха, че таксата се формира на база разходите за услугата. „Ако си покриваме разходите, не трябва да има увеличение“, допълни Иван Иванов от партията. Той посочи като пример, че разходите през последните години са се повишили, но и обхватът на „синята зона“ се е увеличил. Според него различните зони в града не трябва да бъдат подлагани по един и същ начин, а по-скоро таксата в Центъра да е по-висока и да има ограничение за времетраенето за паркиране. Стоян Царев от СЕК допълни, че не може да подкрепят подобно предложение за завишаване, защото няма ясни критерии защо се налага това.
Елена Кокаларова от ГЕРБ коментира, че от мотивите на докладната записка е видно, че разходната част нараства с по-големи темпове от приходната част.
Живко Табаков посочи, че увеличаването на тези такси са закъснели, въпреки че не се харесва на хората. „Когато бъде предложен проектът за бюджета за следващата година, тогава ще говорим за политики“, коментира той.
Евелина Михлаева коментира, че проблемът с паркирането е световен и не засяга само Бургас. „Решенията за централните части на градовете трябва да са кардинални. Не мисля, че бургазлии са готови за това“, посочи тя.
Относно таксата за битови отпадъци, Тодор Иванов даде пример с новата методика „замърсителят плаща“ на Европейския съюз в тази сфера. Той посочи, че този вид такса трябва значително да се завиши до 2025 г. Общинският съветник допълни, че от ИТН ще подкрепят предложението.
Христина Хаджиатанасова от ПП попита защо 14 години не се е вдигала такса смет и как Община Бургас се е справяла с разходите досега.
„До този момент се справяхме и успявахме да компенсираме тези разходи, които възникваха и освен това да правим инвестиции, които са свързани“, отговори Златина Караиванова от Община Бургас. Тя допълни, че по проектите с европейски средства, се изисква и съфинансиране.
Зам.-кметът в Общината Станимир Апостолов уточни, „синята зона“ е цена за услуга за платеното паркиране и е различна от таксите. „Цените на услугите имат и пазарен елемент“, допълни той. „За 2022 г. планираният облог е 22 200 000 лв. като приходите ще са 18 млн. лв., текущите вземания ще са на 80 %. Това е високо ниво на събираемост“, посочи зам.-кметът. Според него и след промяната за битовите отпадъци, бургазлии ще плащат по-малко за данък „смет“ и за платено паркиране, отколкото гражданите на останалите по-големи градове в страната.
Докладната записка беше приета с 35 гласа „За“, 11 гласа „против“ и 4 „въздържал се“.
Две нови подзони на платеното паркиране ще се въведат в к-с"Възраждане" в Бургас. Така целият ще стане синя зона, каза управителят на общинското предприятие "Транспорт" Пламен Димитров. Постъпили са много сигнали и молби до местната администрация, в които се настоява платените места да се увеличат, уточни той. В момента предложенията за разширението..
Министърът на туризма Мирослав Боршош проведе среща с представители на Националния борд по туризъм, на която обсъдиха предстоящите законодателни промени в Закона за туризма, маркетинговите и рекламните стратегии, развитието на отделните видове туризъм, както и необходимостта от дигитална трансформация в сектора. Туристическият бранш обсъжда..
Най-голямата българска компания за ремонт на самолети от гражданската авиация ще инвестира в Бургас 120 млн. лв и ще разкрие 1 500 работни места. Днес бе подписан договор между Сливенската епархия и фирмата за терена. На подписването присъстваха Сливенският митрополит Негово Преосвещенство Арсений, управителят на „Електра Транс Глобъл“..
Организации призовават за бойкот на търговските вериги и хранителните магазини на 13 февруари. Причината са високите цени на храни и стоки. С ред тези, които апелират да не купуваме за ден, са Гражданската инициатива "Системата ни убива", Федерацията на потребителите, Обединените пенсионерски съюзи и други. Идеята е да се последва примера на..
Потребителските нагласи продължават да се влошават в началото на първото тримесечие на настоящата година, тъй като потребителите са по-песимистично настроени по отношение на техните финанси и общата икономика ситуация в страната, показват резултати от последното проучване на Националния статистически институт (НСИ). През януари 2025 г. общият..
Ремонтни дейности, изграждане на нови обекти и решаване на дългогодишни проблеми, това е целта на общинското ръководство на община Царево. Кметът Марин Киров направи през последните дни срещи с жители на различни населени места и провери на място как се извършват текущи строителни дейности. Тези приемни дни продължават, каза той за БНР Бургас...
Първото издание на Годишните награди на Община Бургас в сферата на туризма премина под знака на кандидатурата на морския град за Европейска столица на културата през 2032 година. Отличени бяха хотели, ресторанти, заведения и атракции. Целта на инициативата е Община Бургас почете приноса на бранша към доброто позициониране на морския град в..
Най-голямата българска компания за ремонт на самолети от гражданската авиация ще инвестира в Бургас 120 млн. лв и ще разкрие 1 500 работни места...
Организации призовават за бойкот на търговските вериги и хранителните магазини на 13 февруари. Причината са високите цени на храни и стоки. С ред..
Две нови подзони на платеното паркиране ще се въведат в к-с"Възраждане" в Бургас. Така целият ще стане синя зона, каза управителят на общинското..