Бургаската гимназия по компютърно програмиране и иновации получи статут на асоциирано училище към СУ „Св. Климент Охридски“. Тя е първата извънстолична гимназия станала лицей на ВУЗ-а. Досега такъв статут са получили единствено Националната природо-математическа гимназия „Акад. Любомир Чакалов“ и Националната гимназия за древни езици и култури в София.
Ректорът на висшето училище проф. д-р Георги Вълчев пристигна в Бургас за финализиране на споразумението за партньорство с IT гимназията, което бе подписано от него и от кмета Димитър Николов.
Стататутът на присъединено училище дава пряк достъп на възпитаниците му до най-големите капацитети в света на технологиите и иновациите у нас. От друга страна университетът има възможност да идентифицира младите таланти у нас и да им помогне в тяхното кариерно реализиране и израстване. В рамките на съвместното сътрудничество ще се организират различни инициативи, състезания, конференции с деца от целия град.
Проф. Вълчев обясни избора на бургаската гимназия, като посочи, че тя е сред модерните и добре структурирани училища с впечатляващи резултати.
„Това е една логична стъпка след разкриването на филиал на Софийския университет в Бургас. Трябва да приучим младите хора, че те могат да получат добро образование в България, да ги задържим в страната, в регионите“, допълни ректорът.
Изключителна възможност за училището, преподавателите и учениците - така кметът Димитър Николов определи бъдещото партньорство. "По този начин ние достигаме до всички факултети на Софийския университет, включително новото бижу - докторските програми по компютърни науки и изкуствен интелект", подчерта градоначалникът.
Влизането на университета в класната стая приветства и ръководството на компютърната гимназия. „Радвам се, че децата от Бургас, пък и много деца от България ще имат достъп до хора, които ще отварят нови хоризонти в тяхното бъдеще. Ще им покажат кариерни пътеки, които ще ги направят успешни хора“, сподели директорът Димитрина Тодорова.
Бургас дава своя пример и по отношение на оперирането на лицеите. "Освен, че в българските училища влиза академичната общност, тя върви ръка за ръка с бизнеса", акцентира зам. кметът по образование Михаил Ненов.
Междувременно стана ясно, че Бургас вече се подготвя за домакинството на първата международна олимпиада по изкуствен интелект.
Повече чуйте в звуковия файл:Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р Румяна Янкова-Аврамова, професор д-р Севдалина Турманова, и професор Сотир Сотиров. Платформите им за управление на университета са качени на страницата на висшето училище. Проведоха се и срещи..
Община Бургас спечели проект „Моят свят на интереси“ по програма „Образование“, насочен към развитие на личностни и граждански умения у деца, родители и педагози. В партньорство с Община Средец и две детски градини, ще бъдат създадени 5 клуба с общо 19 групи по интереси, обхващащи 237 участници. Сред дейностите са тематични срещи, работилници,..
Близо 300 деца от 15 детски градини на пет области са включени тази учебна година в пилотния старт на педагогическа практика "Утринна история". Тя е създадена по инициатива на Министерството на образованието и науката. В иновативната програма участват медицински и педагогически специалисти. В основата е увлекателна история, на базата на която се..
Най-добрите български ученици по математика спечелиха 6 медала от най-престижното състезание по математика в света, провело се в Австралия. Българският национален отбор спечели 3 сребърни и 3 бронзови медала, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Два от тях са на учениците от бургаската природо-математическа гимназия..
Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила законови изменения, последваха протести на учащи в цялата страна. Причината за проблема се оказа начинът, по който се изчисляват таксите. Наложи се промяна на промяната. Тя вече е факт. Вчера се състоя заседание на образователната комисия в Парламента и..
Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“. Отличените учители Елица Якимова –по Информационни и компютърни технологии и Весела Великова – по Английски език са създали уеббазирано приложение „Научи, играй и познай“. Разработката на педагозите съчетава образование и..
Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт конкурс „В моята родина“, проведен в Беларус. Надпреварата се състоя за 20-и пореден път и събра над 6500 творби от 17 държави. Сред участниците бяха млади художници от Беларус, България, Китай,..
Община Бургас спечели проект „Моят свят на интереси“ по програма „Образование“, насочен към развитие на личностни и граждански умения у деца, родители и..
Близо 300 деца от 15 детски градини на пет области са включени тази учебна година в пилотния старт на педагогическа практика "Утринна история". Тя е..